Średni format Fujifilm GFX - który model wybrać?

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Grudzień 2021
Artykuł na: 6-9 minut

Cyfrowy średni format przez lata był poza zasięgiem wielu zawodowych fotografów. Zmieniło się to za sprawą bezlusterkowców Fujifilm GFX...

Duże, powolne i przede wszystkim horrendalnie drogie. Średnioformatowe cyfrowe aparaty do niedawna można było spotkać głównie na wyposażeniu dużych studiów produkcyjnych; zdecydowanie rzadziej w torbie profesjonalnego fotografa. Za sprawą bezlusterkowych modeli GFX – kompaktowych, szybkich i cenowo przystępnych – ta sytuacja staje się już historią.

Bezlusterkowa rewolucja

Fujifilm postanowiło pójść własną drogą. Zamiast bić się w mocno konkurencyjnym segmencie aparatów pełnoklatkowych, woli popularyzować zupełnie nowy standard, oparty na większych fizycznie sensorach zamkniętych w nadal kompaktowych obudowach. Pierwszy zaprezentowany w 2017 roku model GFX 50S nie był idealny, ale z pewnością wyznaczył kierunek i udowodnił, że pozbawiony lustra średni format może być niemal tak samo szybki, lekki i poręczny jak aparat pełnoklatkowy, a do tego oferować jeszcze wyższą jakość obrazu.

Dziś system GFX to już 5 modeli, a pierwszy, wspomniany model GFX 50S, doczekał się nawet drugiej generacji. Szybko pęcznieje też szklarnia systemu, bowiem dziś do wyboru mamy już 13 obiektywów z mocowaniem G, w tym superjasne stałki dla fotografów komercyjnych i modele bardzo kompaktowe, dla fanów dokumentu i reportażu. To już jednak temat na osobny artykuł, a tym razem przyjrzymy się możliwościom najnowszych korpusów z rodziny Fujifilm GFX.

Uwaga! Kupuj bezpiecznie i wygodnie! Sprawdź listę Rekomendowanych Partnerów Fujifilm! Skorzystaj z promocji, obsługi na najwyższym poziomie, a w razie potrzeby z Autoryzowanego Serwisu.

100 milionów w poręcznym body
Fujifilm GFX 100S
Cena: 26 999 zł

To aparat, który zmienił wszystko. Rekordowa w segmencie małych korpusów rozdzielczość, waga i ergonomia porównywalna do topowych “pełnych klatek” i wbudowana stabilizacja matrycy sprawiają, że jest to model niezwykle uniwersalny. Z pewnością idealny dla fotografów, którzy potrzebują bardzo szczegółowych zdjęć i często wyjeżdżają w teren. 102-milionowy sensor pracuje w szerokim zakresie czułości sięgającym ISO 102 400, a dzięki zastosowaniu najnowszego procesora czwartej generacji zapisuje w serii do 5 kl./s. W połączeniu z szybkim, czułym do -5.5 EV, hybrydowym autofokusem pozwoli na rejestrowanie nawet bardziej dynamicznych ujęć. To też bardzo wygodny aparat. Głęboki uchwyt, duży górny wyświetlacz pomocniczy, odchylany ekran i wizjer o rozdzielczości aż 5,76 Mp dają ogromną satysfakcję z pracy w każdych warunkach.

Dowiedz się więcej...

 

Średni format dla każdego
Fujifilm GFX 50S II
Cena: 18 999 zł / 21 000 zł z obiektywem GF 35-70 mm f/4.5-5.6 WR

To najnowszy i najtańszy (w dniu premiery) średni format w historii. Bezpośredni następca modelu GFX 50S odziedziczył po nim świetny, 50-milionowy sensor 50 Mp, ale tym razem umieszczono go w sprawdzonym, ergonomicznym korpusie modelu GFX 100S. Aparat zyskał też wydajną wbudowaną stabilizację (6,5 EV, a więc najlepszą w systemie) i najnowszy procesor obrazu, co przekłada się na jeszcze lepsze osiągi – szybsze próbkowanie matrycy i usprawnioną pracę układu AF. Ponadto system stabilizacji pozwoli też na tworzenie ujęć o rozdzielczości aż 200 Mp w trybie mikroprzesunięcia matrycy. Zmiana ergonomii oznacza nie tylko mniejsze wymiary i wygodniejszą pracę, lecz także podwójny slot kart pamięci i jeszcze lepsze zabezpieczenie przed kurzem i wilgocią.

Dowiedz się więcej...

 

Wygodne narzędzie profesjonalisty
Fujifilm GFX 100 / GFX 100 IR
Cena: 53 999 zł

100 milionów po raz pierwszy! W 2019 roku GFX 100 odesłał wielkie, modułowe aparaty studyjne do lamusa i udowodnił, że praca z dużą rozdzielczością może być wygodna i przyjemna. Stosunkowo lekki i kompaktowy korpus wyposażono w zintegrowany pionowy grip, co ułatwia pracę w orientacji portretowej, oraz dodatkowy wyświetlacz OLED pod głównym ekranem, by wygodnie kontrolować kluczowe parametry. Choć wygląda bardzo poważnie, wymiarami nie różni się od pełnych klatek ze zintegrowanym gripem. Pod względem jakości rejestrowanego obrazu z pewnością jednak je przewyższa. Dzięki zastosowaniu podwójnego akumulatora pozwoli też na wykonanie nawet 800 zdjęć na jednym ładowaniu. O tym, że jest to model adresowany do profesjonalistów, świadczy również fakt, że w ubiegłym roku zaprezentowano jego zmodyfikowaną wersję pozbawioną filtra IR (GFX 100 IR). W połączeniu z funkcją mikroprzesunięcia pikseli pozwoli na tworzenie aż 400-milionowych plików poszerzonych o widmo podczerwieni, co znajduje zastosowanie w kryminalistyce, nauce czy instytucjach zajmujących się renowacją dzieł sztuki.

Dowiedz się więcej...

 

Mały aparat z wielkim sercem
Fujifilm GFX 50R
Cena: 16 499 zł

To aparat, na który czekało wielu fotografów. GFX 50R jest dziś bowiem tym, czym w czasach analogowych były aparaty Fujifilm GW67 czy GS645. W bardzo smukłym, przypominającym klasyczne aparaty dalmierzowe korpusie umieszczono podzespoły znane z modelu GFX 50S, a więc przede wszystkim 50-milionowy, średnioformatowy sensor CMOS, umieszczony skrajnie wizjer OLED 3,69 Mp i odchylany ekran dotykowy 2,35 Mp. Obsługa przypomina systematykę znaną z mniejszych modeli z linii X (jak X-E4 czy X-Pro3) i opiera się przede wszystkim na kierunkowym joysticku umieszczonym wygodnie pod kciukiem. GFX 50R w połączeniu z kompaktowymi stałkami G tworzy bardzo mobilny zestaw, idealny do fotografowania w terenie czy w podróży lub dyskretnej pracy dokumentalnej.

Dowiedz się więcej...

Artykuł powstał we współpracy z firmą Fujifilm

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Jak ułatwić sobie życie? Nietypowe akcesoria fotograficzne Nitecore
Jak ułatwić sobie życie? Nietypowe akcesoria fotograficzne Nitecore
Marka Nitecore może być kojarzona z urządzeniami, z których korzystają służby wojskowe czy policja. W swojej ofercie ma jednak akcesoria, które doskonale sprawdzą się w rękach fotografów i...
3
Jaki plecak fotograficzny do 1000 zł? Przegląd rynku (2024)
Jaki plecak fotograficzny do 1000 zł? Przegląd rynku (2024)
Sprzęt fotograficzny jest drogi i często delikatny, należy więc o niego dbać także podczas transportu. Oto nasza selekcja najciekawszych i przystępnych cenowo modeli dostępnych na...
19
Najlepsze używane aparaty, które mocno potaniały - co warto kupić na rynku wtórnym w 2024 roku
Najlepsze używane aparaty, które mocno potaniały - co warto kupić na rynku wtórnym w 2024 roku
Wszyscy chcielibyśmy mieć najnowszy aparat, ale czasem wszystko, czego potrzebujemy mogą zaoferować nam kilkuletnie modele z drugiej ręki, które zdążyły mocno potanieć. Oto 14...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)