Fujifilm Fujinon GF 55 mm f/1.7 R WR - superjasny odpowiednik obiektywu 43 mm debiutuje systemie GFX

Autor: Maciej Luśtyk

12 Wrzesień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Wraz z modelem GFX 100 II, Fujifilm zaprezentowało jeden z najciekawszych średnioformatowych obiektywów do tej pory. Fujinon GF 55 mm f/1.7 R WR oferuje dużą jasność i uniwersalną ogniskową, która sprawdzi się w wielu dziedzinach fotografii.

Obiektywy o ogniskowej zbliżonej do 40 mm przez wielu uważane są za najbardziej uniwersalne. Są bowiem na tyle szerokie, by nadawały się jeszcze do reportażu czy dokumentu, ale jednocześnie na tyle wąskie, by atrakcyjnie pokazać detal czy portret. Teraz wreszcie konstrukcja tego typu zawitała do średnioformatowego systemu GFX.

Nowy średnioformatowy standard

Fujifilm Fujinon GF 55 mm f/1.7 R WR oferuje ekwiwalent ogniskowej ok. 43 mm dla pałnej klatki i głębię ostrości jak w przypadku pełnoklatkowego obiektywu o świetle f/1.3. Z takimi możliwościami obiektyw ma szansę stać się pierwszym wyborem fotografów mody, portrecistów czy dokumentalistów. Tym bardziej, że producent obiecuje też świetnej jakości optykę.

Układ optyczny obiektywu Fujinon GF 55 mm f/1.7 R WR bazuje na 14 soczewkach w 10 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne i 2 soczewki ED, które zadbają o wyrównana rozdzielczość i skuteczne minimalizowanie aberracji chromatycznej. Szkło charakteryzować ma się także wzorowym rozmyciem, za które odpowiada 11-listkowa przysłona i specjalnie zaprojektowane soczewki.

„Soczewki asferyczne zostały uformowane z ultrawysoką precyzją w celu zminimalizowania występowania na zdjęciach niepożądanego efektu „krążków cebulowych”. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu formy wyprodukowanej z tolerancją do 1/100.000 części milimetra. Jedna z tych soczewek została umieszczona zaraz za diafragmą przysłony, dzięki czemu możliwe jest zmiękczanie rozmycia tła przy jednoczesnej kontroli aberracji sferycznej. Druga soczewka asferyczna umieszczona jest w tylnej części toru optycznego, bliżej bagnetu mocowania obiektywu, dla lepszej kontroli promieni świetlnych i zapewnienia ostrości na całej powierzchni kadru, również przy jego krawędziach.” - czytamy w informacji prasowej na temat obiektywu.

Za ostrzenie odpowiada tu silnik DC. Nie będzie to więc pewnie obiektyw zupełnie bezgłośny ani superszybki, ale producent obiecuje dużą precyzję ostrzenia. Minimalna odległość ogniskowania to z kolei 50 cm. Obiektyw Fujifilm Fujinon GF 55 mm f/1.7 R WR jest w pełni uszczelniony i jak na standardy średniego formatu zachowuje przyzwoite gabaryty. Trudno jednak mówić o nim w kategoriach obiektywu kompaktowego. Szkło mierzy 99,3 mm przy wadze 780 g.

Cena i dostępność

Obiektyw Fujifilm Fujinon GF 55 mm f/1.7 R WR trafi na rynek we wrześniu, w cenie 11999 zł.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie fujifilm-x.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
8
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w...
Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)