Fujifilm zapowiada obiektyw 500 mm f/5.6 i filmowy zoom do systemu GFX

Autor: Maciej Luśtyk

13 Wrzesień 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Oprócz zaprezentowania modelu GFX100 II, obiektywu 55 mm f/1.7 i pierwszych obiektywów tilt-shift, Fujifilm zapowiedziało także dwa nowe obiektywy, które wzbogacą średnioformatowy system GFX. To długi teleobiektyw o ekwiwalencie 396 mm dla pełnej klatki i filmowy zoom z napędem.

Premiera Fujifilm GFX100 II udowadnia, że praca z aparatem średnioformatowym może być równie szybka i wygodna, jak w przypadku pełnej klatki. Naturalnie więc tego typu aparaty będzie można wykorzystywać na znacznie szerszym polu. Na podparcie tej tezy, Fujifilm zapowiedziało premiery dwóch interesujących obiektywów, które już niebawem wzbogacić mają ofertę systemu GFX.

Fujinon GF 500 mm f/5.6

Pierwszym z zapowiadanych szkieł będzie ultra-teleobiektyw o stałej ogniskowej długości 500 mm (odpowiednik 396 mm w formacie pełnej klatki 35 mm). Wprowadzenie tego szkła podwaja zasięg teleobiektywów GF z dotychczasowych 250 mm do 500 mm. Co więcej, można będzie używać go wraz z telekonwerterem, aby zwiększyć zakres ogniskowej nawet do 700 mm (odpowiednik 554 mm w formacie pełnej klatki 35 mm).

Umożliwi to uchwycenie bardziej odległych obiektów, dotychczas niemożliwych do uchwycenia w kadrze za pomocą obecnie dostępnych obiektywów GF. Dzięki temu użytkownicy będą mogli wykorzystać aparaty GFX do fotografii sportu czy dzikiej przyrody.

Obiektyw zoom z układem zmiany ogniskowej napędzanym silnikiem

Drugim obiektywem będzie standardowy zoom (dokładna ogniskowa nie jest jeszcze znana) z napędzanym elektrycznie układem zmiany ogniskowej, który znajdzie zastosowanie w filmowaniu. Przysłona, układ ustawiania ostrości, a nawet zmiany ogniskowej będą mogły być sterowane elektrycznie w celu osiągnięcia precyzyjnego i płynnego działania, „zapewniając tym samym wydajność obrazowania i ekspresji odpowiadające wymaganiom profesjonalnych użytkowników.”

Cena i dostępność

Obiektywy trafić mają na rynek w 2024 i 2025 roku. Dokładne daty premiery ani ceny nie są jeszcze znane.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Next77, dystrybutor obiektywów Irix informuje o specjalnej ofercie na obiektyw Irix 45 mm f/1.4. Do końca kwietnia model ten dostępny jest z 40-procentowym rabatem.
4
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Zapowiadany od roku obiektyw Irix Cine 65 mm T1.5 w końcu trafia na rynek. Krótki filmowy teleobiektyw może pochwalić się kompaktową budową, dużą jasnością, wysokiej jakości optyką i...
6
Viltrox AF 56 mm f/1.7 - supermała i supertania portretówka do aparatów APS-C
Viltrox AF 56 mm f/1.7 - supermała i supertania portretówka do aparatów APS-C
Viltrox prezentuje najtańszy do tej pory obiektyw z systemem AF w swojej ofercie. Ekwiwalent 84 mm ma być świetną propozycją na pierwszy obiektyw portretowy.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)