Fujifilm zapowiada obiektyw 500 mm f/5.6 i filmowy zoom do systemu GFX

Autor: Maciej Luśtyk

13 Wrzesień 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Oprócz zaprezentowania modelu GFX100 II, obiektywu 55 mm f/1.7 i pierwszych obiektywów tilt-shift, Fujifilm zapowiedziało także dwa nowe obiektywy, które wzbogacą średnioformatowy system GFX. To długi teleobiektyw o ekwiwalencie 396 mm dla pełnej klatki i filmowy zoom z napędem.

Premiera Fujifilm GFX100 II udowadnia, że praca z aparatem średnioformatowym może być równie szybka i wygodna, jak w przypadku pełnej klatki. Naturalnie więc tego typu aparaty będzie można wykorzystywać na znacznie szerszym polu. Na podparcie tej tezy, Fujifilm zapowiedziało premiery dwóch interesujących obiektywów, które już niebawem wzbogacić mają ofertę systemu GFX.

Fujinon GF 500 mm f/5.6

Pierwszym z zapowiadanych szkieł będzie ultra-teleobiektyw o stałej ogniskowej długości 500 mm (odpowiednik 396 mm w formacie pełnej klatki 35 mm). Wprowadzenie tego szkła podwaja zasięg teleobiektywów GF z dotychczasowych 250 mm do 500 mm. Co więcej, można będzie używać go wraz z telekonwerterem, aby zwiększyć zakres ogniskowej nawet do 700 mm (odpowiednik 554 mm w formacie pełnej klatki 35 mm).

Umożliwi to uchwycenie bardziej odległych obiektów, dotychczas niemożliwych do uchwycenia w kadrze za pomocą obecnie dostępnych obiektywów GF. Dzięki temu użytkownicy będą mogli wykorzystać aparaty GFX do fotografii sportu czy dzikiej przyrody.

Obiektyw zoom z układem zmiany ogniskowej napędzanym silnikiem

Drugim obiektywem będzie standardowy zoom (dokładna ogniskowa nie jest jeszcze znana) z napędzanym elektrycznie układem zmiany ogniskowej, który znajdzie zastosowanie w filmowaniu. Przysłona, układ ustawiania ostrości, a nawet zmiany ogniskowej będą mogły być sterowane elektrycznie w celu osiągnięcia precyzyjnego i płynnego działania, „zapewniając tym samym wydajność obrazowania i ekspresji odpowiadające wymaganiom profesjonalnych użytkowników.”

Cena i dostępność

Obiektywy trafić mają na rynek w 2024 i 2025 roku. Dokładne daty premiery ani ceny nie są jeszcze znane.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike zapowiada drugi po modelu 55 mm f/1.4 jasny obiektyw wyposażony w elektronikę, który może spodobać się amatorom pracującym aparatami APS-C. Tym razem to typowy standard,...
4
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan prezentuje zmodyfikowaną wersje obiektywu makro o powiększeniu 2:1. Nowy model nie pozwala na przesuwanie osi optycznej, ale za to będzie bardziej przystępnie wyceniony.
5
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Cosina zapowiada dwa nowe obiektywy standardowe Voigtlander. Oferują prawie identyczne układy optyczne, ale różnią się wyglądem.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)