Fujinon GF 30 mm f/5.6 T/S i GF 110 mm f/5.6 T/S Macro - pierwsze obiektywy tilt-shift do średniego formatu Fujifilm

Autor: Maciej Luśtyk

12 Wrzesień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Fujifilm prezentuje długo oczekiwane obiektywy tilt-shift. Modele o ekwiwalentach 24 mm i 85 mm znajdą zastosowanie w profesjonalnej fotografii krajobrazu, wnętrz, produktowej i reklamowej.

Szkła typu tilt-shift były jednymi z najbardziej oczekiwanych premier w systemie Fujifilm GFX. Prośby użytkowników wreszcie zostały wysłuchane, a producent prezentuje od razu dwa modele o takich możliwościach Fujinon GF 30 mm f/5.6 T/S oraz Fujinon GF 110 mm f/5.6 T/S Macro. Co ciekawe, są to także pierwsze obiektywy tint shift ery bezlusterkowców.

Profesjonalne obiektywy tilt-shift do Fujifilm GFX

Obydwa modele pozwalają na pochylanie (kolejno +/- 8,5° i +/-10°) i przesuwanie osi optycznej (w zakresie +/-15 mm) oraz obracanie obiektywu wokół niej (od 0 do 90°), pozwalając na swobodnie wyrównywanie perspektywy i przesuwanie płaszczyzny głębi ostrości. Obiektywy mają także wbudowane czujniki, dzięki którym dokładne położenie obiektywu zostanie zapisane w metadanych zdjęcia.

Obiektyw Fujinon GF 30 mm f/5.6 T/S oferuje ekwiwalent 23,5 mm, dzięki czemu dobrze sprawdzić ma się w fotografii architektury, wnętrz i krajobrazie, podczas gdy Fujinon GF 110 mm f/5.6 T/S Macro znajdzie dla siebie miejsce w fotografii produktowej, modowej i komercyjnej (ekwiwalent 85 mm). Model 110 mm będzie także chętnie wykorzystywany do fotografowania drobnych detali - szkło pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 43 mm, oferując powiększenie 1:2

Układ optyczny modelu Fujinon GF 30 mm f/5.6 T/S bazuje na układzie 16 soczewek 1 grupach, wśród których znajdziemy 3 soczewki asferyczne, 2 soczewki ED i 1 soczewkę supr ED. Mamy też autorskie powłoki Nano GI, które zapobiegają powstawaniu odbić światła i flar. Obiektyw mierzy 85 x 138 mm i ważny 1340 g. Szkło przyjmuje filtry o średnicy 105 mm.

W przypadku modelu Fujinon GF 110 mm f/5.6 T/S Macro otrzymujemy 11 soczewek w 9 grupach , w tym 1 soczewkę sferyczna i 2 soczewki ED. Obiektyw mierzy 85 x 149 mm i waży 1255 g. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 72 mm.

 

Tak, jak w przypadku wszystkich dotychczasowych obiektywów tint-shift, modele Fujifilm są obiektywami manualnymi, które nie pozwalają na współpracę z systemem AF aparatów.

Cena i dostępność

Obiektywy Fujinon GF 30 mm f/5.6 T/S i Fujinon GF 110 mm f/5.6 T/S Macro trafią na rynek na przełomie października i listopada w cenach kolejno 4499 euro (ok. 20 tys. złotych) i 3999 euro (ok. 18,5 tys. złotych).

Dokładnych polskich cen na razie nie znamy.

Więcej informacji o obiektywach znajdziecie na stronie Fujifilm-x.com: GF 110 mm i GF 30 mm.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina Vista-P - niedoskonały look za 30 tys. złotych
Tokina Vista-P - niedoskonały look za 30 tys. złotych
Optyka filmowa jest zbyt doskonała? Nowa seria Tokina Vista-P oferuje układy optyczne przeprojektowane specjalnie tak, by dodać nagraniom nagraniom nieco charakteru.
11
Samyang V-AF 100 mm T2.3 FE - długa ogniskowa w kompaktowej obudowie dołącza do rodziny filmowych szkieł AF
Samyang V-AF 100 mm T2.3 FE - długa ogniskowa w kompaktowej obudowie dołącza do rodziny filmowych...
Samyang prezentuje najnowszego reprezentanta linii V-AF - kompaktowych obiektywów filmowych wyposażonych w silniki autofokusu. Tym razem to obiektyw o ogniskowej 100 mm, który idealnie...
7
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
W ostatnich miesiącach coraz więcej chińskich firm wkracza do segmentu obiektywów automatycznych. Już niebawem do tego grona dołączy Laowa - jedna z największych i najbardziej...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)