AstrHori 40 mm f/5.6 - budżetowy szeroki kąt do Fujifilm GFX

Autor: Maciej Luśtyk

14 Październik 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy ktokolwiek montuje budżetową optykę na aparaty średnioformatowe? Z pewnością ma na to nadzieję producent obiektywów AstroHori, który proponuje nie za jasny ekwiwalent 32 mm w cenie ok. 1500 zł.

AstrHori 40 mm f/5.6 to pomysł na budżetowy szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm, który z racji wymiarów może wzbudzić zainteresowanie wśród użytkowników modelu GFX50R - razem z nim pozwoli stworzyć naprawdę niewielki streetowy zestaw. Jeżeli chodzi o inne zastosowania, mamy wątpliwości co do zasadności mocowania tego typu optyki na aparatach średnioformatowych, ale kto wie - być może ta niedroga stałka okaże się całkiem niezła optycznie.

Obiektyw oferuje ekwiwalent ogniskowej 32 mm dla pełnej klatki i jest zbudowany w oparciu o 7 soczewek w 5 grupach. Producent nie wspomina o żadnych elementach specjalnych, toteż raczej nie należy się ich spodziewać. Otrzymujemy też 5-listkową przysłonę, która raczej nie zapewni nam ładnego bokeh, ale dzięki której punkty świetlne na zdjęciach po mocniejszym domknięciu będą miały charakter 10-ramiennych gwiazd.

Obiektyw jest w pełni manualny, co oznacza konieczność ręcznego ostrzenia i brak komunikacji z aparatem. Producent obiecuje jednak, że pierścień ostrości pozwala na precyzyjne i wygodne ostrzenie. Szkło umożliwia ustawianie ostrości z minimalnej odległości  41 cm.

Jak już wspomnieliśmy, obiektyw AstrHori 40 mm f/5.6 jest mały i lekki - mierzy jedyne 38 x 79 mm przy wadze 333 g.

Cena i dostępność

Obiektyw dostępny jest do kupienia w serwisie Amazon w cenie 300 euro, czyli ok. 1450 zł. Na razie nie wiemy kiedy i w jakiej cenie szkło będzie dostępne na polskim rynku.

Więcej informacji o obiektywach Astrhori znajdziecie na stronie astrhori.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Czy Yongnuo znalazło sposób na Canona? Firma prezentuje obiektyw 85 mm f/1.8 z mocowaniem RF… kolejny raz
Czy Yongnuo znalazło sposób na Canona? Firma prezentuje obiektyw 85 mm f/1.8 z mocowaniem RF…...
Czy Yongnuo podzieli los Viltroxa i Samyanga, czy może chiński producent wymyślił sposób na to jak obejść prawne ograniczenia bagnetu RF? W ofercie kolejny raz pojawia...
6
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
W niedawnym wywiadzie przedstawiciele producenta zdradzili plany produkcji kolejnych obiektywów do Nikon Z. Czy przeniesiona zostanie cała oferta dostępna do Sony...
10
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Irix otwiera się na filmowców wykorzystujących aparaty Fujifilm. Od dzisiaj wszystkie obiektywy z serii Cine dostępne są również w wersji z bagnetem X.
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)