AstrHori 18 mm f/8 2:1 Periscope Probe - pierwszy obiektyw typu probe do APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

30 Maj 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Chiński producent rozszerza ofertę o kolejny unikalny obiektyw typu probe. Tym razem stworzony specjalnie z myślą o użytkownikach aparatów APS-C.

O obiektywach typu Próbę usłyszeliśmy po raz pierwszy w 2016 roku, za sprawą marki Lwowa. I przez cały ten czas była to w zasadzie jedyna firma oferująca taką konstrukcję. Unikalna perspektywa tworzonych za ich pomocą ujęć makro sprawiła, że stały się szczególnie popularne w branży reklamowej. Nic więc dziwnego, że do swoich katalogów podobne konstrukcje postanowili wprowadzić i inni.

Jesienią 2022 roku na rynku pojawił się pełnoklatkowy model AstrHori 28 mm f/13 2:1 Macro, a teraz producent pokazuje jego odpowiednik dla systemów APS-C - model AstrHori 18 mm f/8 2:1 Periscope Probe.

To pierwszy obiektyw probe do APS-C, ale w gruncie rzeczy prawie nie różni się od swojego pełnoklatkowego pierwowzoru

Biorąc pod uwagę ogniskową i przysłonę, można odnieść wrażenie, że to nic innego jak wcześniejsza konstrukcja w innym opakowaniu. W końcu z matrycą APS-C obiektyw 18 mm f/8 da nam niemal identyczne efekty jak model 28 mm f/13 na pełnej klatce. Zgadzają się nawet wymiary (60 x 457 mm), waga (różnica jedynych 6 g) i minimalna odległość ostrzenia, wynosząca ok. 47-48 cm (czyli ok. 5 mm od przedniej soczewki).

I prawdopodobnie tak też jest w rzeczywistości. A przynajmniej na pewno model pełnoklatkowy posłużył za bazę do stworzenia wersji APS-C. Jedyną różnicą pomiędzy obydwa modelami jest fakt, że nowy obiektyw wykorzystuje układ optyczny zbudowany na bazie 23 elementów w 17 grupach, podczas gdy pełnoklatkowy pierwowzór oferuje 21 elementów w 16 grupach.

Obiektyw oferuje wbudowaną lampkę LED do oświetlania fotografowanych obiektów, wodoodporny przedni człon (długość ok. 20 cm), skalę odwzorowania 2:1, złącze USB-C, fizyczne pierścienie ostrości i przysłony oraz składaną konstrukcję, dzięki której całość będzie wygodniejsza w transporcie.

Cena i dostępność

Niestety mimo tego, że jest to szkło APS-C, nie obserwujemy dużej różnicy cenowej względem modelu 28 mm f/13. Obiektyw AstrHori 18 mm f/8 2:1 Periscope Probe debiutuje w cenie 719 dolarów (pełnoklatkowy odpowiednik jest tylko o 25 dolarów droższy).

Obiektyw dostępny jest w wersjach z mocowaniami: Sony E, Nikon Z, Fujifilm X, Canon RF, Canon EF i Mikro Cztery Trzecie i można go zamawiać z oficjalnej strony producenta. W przypadku wysyłki z Chin należy jednak pamiętać, że mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty celne.

Na razie nie wiemy kiedy i w jakiej cenie obiektyw trafi na Polski rynek.

Więcej informacji znajdziecie na stronie astrhori.cn.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon podnosi poprzeczkę w temacie obiektywów portretowych. Najnowszy model 135 mm f/1.8, ochrzczony mianem „Plena” oferować ma imponującą jakość optyczną i być nowym obiektem...
16
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
Chiński producent optyki zaprezentował niecodzienną premier. TTartisan 500 mm f/6.3 to pierwszy współczesny długi teleobiektyw z Kraju Środka - prawdopodobnie nie porazi nas jakością,...
7
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon zapowiada premierę nowego tajemniczego obiektywu (lub całej serii) o nazwie „Plena”. Czy będzie to kolejna wysokiej kasy portretówka pokroju modelu Noct?
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)