Zamach na Trumpa i horrory Damaszku - przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2025

Przyznano tegoroczne nagrody Pulitzera. Tym razem wyróżnienia ponownie trafiają do pojedynczych fotografów - za relacje z pamiętnego wiecu wyborczego Donalda Trumpa i więzień politycznych Syryjskiego reżimu.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Uniwersytet Columbia przyznał tegoroczne Nagrody Pulitzera, które co roku wręczane są za wybitne osiągnięcia na polu dziennikarstwa, kultury i służby publicznej. Jak zwykle obejmują one również wyróżnienia fotograficzne, które znów trafiają do pojedynczych fotografów a nie całych agencji, jak to miało miejsce w zeszłym roku - tym razem do fotografów współpracujących z The New York Times i The New Yorker.

Pulitzer 2025 - Breaking News Photography

Fot. Doug Mills, The New York Times, Pulitzer Prize in Breaking News Photography 2025Zdjęcie przedstawia kulę przelatującą obok głowy Trumpa, niezwykły obraz, który uchwycił dokładny moment zagrożenia w być może najbardziej dramatycznym dniu niezwykłego roku politycznego. Michael Harrigan, emerytowany agent specjalny FBI, który spędził 22 lata w biurze, potwierdził, że obraz wydaje się być torem pocisku. „To absolutnie może pokazywać przemieszczenie powietrza spowodowane pociskiem” - powiedział Harrigan. „Biorąc pod uwagę okoliczności, jeśli to nie pokazuje drogi pocisku w powietrzu, nie wiem, co innego mogłoby to być”. Fot. Doug Mills, The New York Times, PulitzerPrize in Breaking News Photography 2025Ułamek chwili później Trump zareagował na ukłucie pocisku, który przeszył jego ucho i instynktownie podniósł prawą rękę. Fot. Doug Mills, The New York Times, Pulitzer Prize in Breaking News Photography 2025Trump cofnął rękę, odsłaniając krew z rany. Fot. Doug Mills, The New York Times, Pulitzer Prize in Breaking News Photography 2025Po tym, jak zamachowiec otworzył ogień, agenci z Secret Service Trumpa rzucili się, by go osłaniać i chronić przed kolejnymi strzałami. Członek zespołu antysnajperskiego Secret Service zajął miejsce na scenie, przeczesując teren w poszukiwaniu strzelca i innych potencjalnych zagrożeń.
 

Nagroda Breaking News Photography przyznawana jest za pojedyncze zdjęcie lub reportaż, ukazujący wydarzenie, które odgrywa się bez wcześniejszego powiadomienia i wymaga spontanicznego ujęcia. W tym roku nagrodę zdobył Doug Mills z The New York Times za serię zdjęć obejmująca m.in. viralową fotografię pocisku w locie, który o centymetry ominął głowę Donalda Trumpa podczas próby zamachu na wiecu wyborczym w Pensylwanii.

„Niezwykły obraz, który uchwycił dokładny moment zagrożenia w być może najbardziej dramatycznym dniu niezwykłego roku politycznego” - argumentuje swoją decyzję jury. Michael Harrigan, emerytowany agent specjalny FBI z 22-letnim stażem potwierdził, że obraz wydaje się być torem pocisku. „Biorąc pod uwagę okoliczności, jeśli to nie pokazuje drogi pocisku w powietrzu, nie wiem, co innego mogłoby to być” - skomentował.

Sylwetka autora:
Doug Mills

Doświadczony fotograf newsowy, który pracuje w waszyngtońskim biurze The New York Times od 2002 roku. Wcześniej, przez 15 lat był głównym fotografem The Associated Press w Waszyngtonie. Do AP dołączył z kolei po czterech latach pracy w waszyngtońskim biurze United Press International.

Pulitzer 2025 - Feature Photography

fot. Moises Saman, The New Yorker, Pultizer Prize in Feature Photography 2025Sednaya, na północ od Damaszku, jest jednym z najbardziej znanych więzień na świecie. Podczas wojny reżim przetrzymywał w Sednaya niezliczonych aktywistów, więźniów politycznych i cywilów, gdzie poddawano ich głodzeniu, torturom i pozasądowym egzekucjom. fot. Moises Saman, The New Yorker, Pultizer Prize in Feature Photography 2025Rodziny zaginionych krewnych prowadzą poszukiwania w więzieniu Sednaya, po upadku reżimu Assada. fot. Moises Saman, The New Yorker, Pultizer Prize in Feature Photography 2025Kierując się zapachem martwych ciał, mężczyzna przeszukuje mury więzienia Sednaya na obrzeżach Damaszku. fot. Moises Saman, The New Yorker, Pultizer Prize in Feature Photography 2025W biurach kompleksu Palestyna biurka zarzucone są dokumentami pozostawionymi przez uciekających funkcjonariuszy bezpieczeństwa. Dokumenty zawierają wskazówki dotyczące okrucieństw reżimu, wśród których znajdują się m.in. szczegółowe rozkazy aresztowań, transkrypcje przesłuchań czy nazwiska więźniów i zapisy różnego rodzaju operacji.
 

Wyróżnienie Pulitzer Prize in Feature Photography jest fotografiom ogólnych wiadomości, które mogą być wykonane w czasie i które dogłębnie eksplorują dany temat. Tym razem otrzymał ją członek agencji Magnum i korespondent The New Yorker Moises Saman, za czarno-białą relację z syryjskiego więzienia politycznego Sednaya, którego bramy zostały otwarte po obaleniu reżimu Baszszara al-Asada w grudniu 2024 roku.

Jak komentuje jury, nagrodzone zdjęcia to traumatyczne dziedzictwo komnat tortur Assada, zmuszające widzów do konfrontacji okropnościami, jakie dotykały więźniów więźniowie i zastanowienia się nad bliznami jakie okres reżimu zostawił na społeczeństwie. Seria została przesunięta do kategorii Feature Photography decyzją jury.

Sylwetka autora:
Moises Saman

Moises Saman (ur. 1974, Lima, Peru) jest fotografem dokumentalnym i członkiem Magnum Photos, obecnie mieszkającym w Ammanie w Jordanii. W ciągu ostatnich dwóch dekad jego praca była głęboko zakorzeniona na Bliskim Wschodzie, stanowiąc kronikę niektórych z najbardziej transformacyjnych i burzliwych momentów w regionie. Od następstw 11 września 2001 r. i inwazji USA na Irak, przez Arabską Wiosnę Ludów i powstanie ISIS, aż po wyniszczającą wojnę domową w Syrii. Saman dokumentował zarówno wydarzenia na linii frontu, jak i ludzkie historie, które wyłaniają się z cienia wojny i rewolucji. 

Nagrody Pulitzera - o konkursie

Korzenie Nagród Pulitzera sięgają początków XX wieku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców i agencji amerykańskich, choć trafiają się tu wyjątki, jak choćby fotograficzna Nagroda Pulitzera przyznana w 1992 roku polskiemu fotoreporterowi Cezaremu Sokołowskiemu.

Więcej informacji oraz pełną listę laureatów z pozostałych kategorii możecie znaleźć na stronie pulitzer.org.

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Nagroda Pulitzera
logo logo
Magazyny
Zamów