Obiektywy
Kupujesz obiektyw Viltrox LAB? Do 30 czerwca otrzymasz plecak Tenba gratis
Uniwersytet Columbia przyznał tegoroczne Nagrody Pulitzera, które co roku wręczane są za wybitne osiągnięcia na polu dziennikarstwa, kultury i służby publicznej. Jak zwykle obejmują one również wyróżnienia fotograficzne, które znów trafiają do pojedynczych fotografów a nie całych agencji, jak to miało miejsce w zeszłym roku - tym razem do fotografów współpracujących z The New York Times i The New Yorker.
Nagroda Breaking News Photography przyznawana jest za pojedyncze zdjęcie lub reportaż, ukazujący wydarzenie, które odgrywa się bez wcześniejszego powiadomienia i wymaga spontanicznego ujęcia. W tym roku nagrodę zdobył Doug Mills z The New York Times za serię zdjęć obejmująca m.in. viralową fotografię pocisku w locie, który o centymetry ominął głowę Donalda Trumpa podczas próby zamachu na wiecu wyborczym w Pensylwanii.
„Niezwykły obraz, który uchwycił dokładny moment zagrożenia w być może najbardziej dramatycznym dniu niezwykłego roku politycznego” - argumentuje swoją decyzję jury. Michael Harrigan, emerytowany agent specjalny FBI z 22-letnim stażem potwierdził, że obraz wydaje się być torem pocisku. „Biorąc pod uwagę okoliczności, jeśli to nie pokazuje drogi pocisku w powietrzu, nie wiem, co innego mogłoby to być” - skomentował.
Wyróżnienie Pulitzer Prize in Feature Photography jest fotografiom ogólnych wiadomości, które mogą być wykonane w czasie i które dogłębnie eksplorują dany temat. Tym razem otrzymał ją członek agencji Magnum i korespondent The New Yorker Moises Saman, za czarno-białą relację z syryjskiego więzienia politycznego Sednaya, którego bramy zostały otwarte po obaleniu reżimu Baszszara al-Asada w grudniu 2024 roku.
Jak komentuje jury, nagrodzone zdjęcia to traumatyczne dziedzictwo komnat tortur Assada, zmuszające widzów do konfrontacji okropnościami, jakie dotykały więźniów więźniowie i zastanowienia się nad bliznami jakie okres reżimu zostawił na społeczeństwie. Seria została przesunięta do kategorii Feature Photography decyzją jury.
Korzenie Nagród Pulitzera sięgają początków XX wieku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców i agencji amerykańskich, choć trafiają się tu wyjątki, jak choćby fotograficzna Nagroda Pulitzera przyznana w 1992 roku polskiemu fotoreporterowi Cezaremu Sokołowskiemu.
Więcej informacji oraz pełną listę laureatów z pozostałych kategorii możecie znaleźć na stronie pulitzer.org.