Uniwersytet Columbia przyznał tegoroczne Nagrody Pulitzera, które co roku wręczane są za wybitne osiągnięcia na polu dziennikarstwa, kultury i służby publicznej. Jak zwykle obejmują one również wyróżnienia fotograficzne, które znów trafiają do pojedynczych fotografów a nie całych agencji, jak to miało miejsce w zeszłym roku - tym razem do fotografów współpracujących z The New York Times i The New Yorker.
Pulitzer 2025 - Breaking News Photography
Nagroda Breaking News Photography przyznawana jest za pojedyncze zdjęcie lub reportaż, ukazujący wydarzenie, które odgrywa się bez wcześniejszego powiadomienia i wymaga spontanicznego ujęcia. W tym roku nagrodę zdobył Doug Mills z The New York Times za serię zdjęć obejmująca m.in. viralową fotografię pocisku w locie, który o centymetry ominął głowę Donalda Trumpa podczas próby zamachu na wiecu wyborczym w Pensylwanii.
„Niezwykły obraz, który uchwycił dokładny moment zagrożenia w być może najbardziej dramatycznym dniu niezwykłego roku politycznego” - argumentuje swoją decyzję jury. Michael Harrigan, emerytowany agent specjalny FBI z 22-letnim stażem potwierdził, że obraz wydaje się być torem pocisku. „Biorąc pod uwagę okoliczności, jeśli to nie pokazuje drogi pocisku w powietrzu, nie wiem, co innego mogłoby to być” - skomentował.
Pulitzer 2025 - Feature Photography
Wyróżnienie Pulitzer Prize in Feature Photography jest fotografiom ogólnych wiadomości, które mogą być wykonane w czasie i które dogłębnie eksplorują dany temat. Tym razem otrzymał ją członek agencji Magnum i korespondent The New Yorker Moises Saman, za czarno-białą relację z syryjskiego więzienia politycznego Sednaya, którego bramy zostały otwarte po obaleniu reżimu Baszszara al-Asada w grudniu 2024 roku.
Jak komentuje jury, nagrodzone zdjęcia to traumatyczne dziedzictwo komnat tortur Assada, zmuszające widzów do konfrontacji okropnościami, jakie dotykały więźniów więźniowie i zastanowienia się nad bliznami jakie okres reżimu zostawił na społeczeństwie. Seria została przesunięta do kategorii Feature Photography decyzją jury.
Moises Saman (ur. 1974, Lima, Peru) jest fotografem dokumentalnym i członkiem Magnum Photos, obecnie mieszkającym w Ammanie w Jordanii. W ciągu ostatnich dwóch dekad jego praca była głęboko zakorzeniona na Bliskim Wschodzie, stanowiąc kronikę niektórych z najbardziej transformacyjnych i burzliwych momentów w regionie. Od następstw 11 września 2001 r. i inwazji USA na Irak, przez Arabską Wiosnę Ludów i powstanie ISIS, aż po wyniszczającą wojnę domową w Syrii. Saman dokumentował zarówno wydarzenia na linii frontu, jak i ludzkie historie, które wyłaniają się z cienia wojny i rewolucji.
Nagrody Pulitzera - o konkursie
Korzenie Nagród Pulitzera sięgają początków XX wieku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców i agencji amerykańskich, choć trafiają się tu wyjątki, jak choćby fotograficzna Nagroda Pulitzera przyznana w 1992 roku polskiemu fotoreporterowi Cezaremu Sokołowskiemu.
Więcej informacji oraz pełną listę laureatów z pozostałych kategorii możecie znaleźć na stronie pulitzer.org.