Fotograficzne nagrody Pulitzera 2021

W tym roku obydwie fotograficzne nagrody Pulitzera zgarniają fotografowie Associated Press. Tematem przewodnim była pandemia oraz zeszłoroczne protesty ruchu BLM.

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Czerwiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Fotograficzne Nagrody Pulitzera przyznawane są już od 1942 roku, a od roku 1968 funkcjonują w formie dwóch rozdzielnych wyróżnień, przyznawanych za najlepsze zdjęcia reportażowe (Breaking News Photography) oraz serie dokumentalne (Feature Photography). W tym roku obydwie nagrody przyznano fotografom agencji Associated Press. W odróżnienie od zeszłorocznej edycji, w kategorii Feature Photography wyróżniony został jednak pojedynczy twórca, a nie cała agencja.

Pulitzer 2021 - Breaking News Photography

W tym roku w kategorii Breaking News agencji Associated Press udało się przełamać dwuletnią dominację Reutera, a wyróżnienie zostało przyznane całemu zespołowi AP pracującemu przy dokumentacji protestów związanych z ruchem Black Lives Matter.

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Dla przypomnienia ruch BLM zrodził się po fatalnym w skutkach aresztowaniu czarnoskórego Georga Floyda na ulicach Minneapolis, którego nagranie zostało opublikowane w sieci. Efektem były protesty, zamieszki, a nawet przejęcia władzy w kilku obszarach miast na terenie USA.

Do nagrody nominowani byli również: Joshua Irwandi (National Geographic) oraz Hassan Ammar, Hussein Malla i Felipe Dana z Associated Press. Finałowe tematy dotyczyły epidemii oraz skutków wybuchu w porcie w Bejrucie.

Pulitzer 2021 - Feature Photography

W kategorii poświeconej cyklom główną nagrodę zdobył z kolei naczelny fotograf Associated Press w Hiszpanii - Emilio Morenatti, który fotografii prasowej poświęca się już przeszło 30 lat.

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Nagrodzona seria dokumentuje sytuację ludzi starszych w obliczu pandemii Covid-19.

Do nagrody nominowany był także grupowo zespół fotografów agencji Reuters (również za prace dotyczące epidemii) oraz Tyler Hicks z The New York Times, dokumentujący wpływ epidemii na rdzenną ludność Amazonii.

Nagrody Pulitzera 2020

Korzenie Nagród Pulitzera sięgają początków XX wieku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców i agencji amerykańskich.

Więcej informacji oraz pełną listę laureatów z pozostałych kategorii możecie znaleźć na stronie pulitzer.org.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Fotograficzne nagrody Pulitzera przyznane (2022)
Fotograficzne nagrody Pulitzera przyznane (2022)
W tym roku nagrody Pultizera przyznano zespołom fotograficznym agencji Reuters i Getty Images oraz Marcusowi Yamowi z LA Times. Tematy przewodnie to pandemia,...
13
Sony World Photography Awards 2022 - zobaczcie zwycięskie zdjęcia
Sony World Photography Awards 2022 - zobaczcie zwycięskie zdjęcia
World Photography Organisation ogłosiło zwycięzców prestiżowego konkursu SWPA 2022. Oto najlepsze zdjęcia z kategorii profesjonalnej, otwartej i...
29
World Press Photo 2022 - po raz pierwszy w historii wygrywa zdjęcie, na którym nie ma ludzi
World Press Photo 2022 - po raz pierwszy w historii wygrywa zdjęcie, na którym nie ma ludzi
Poznaliśmy ostateczne wyniki tegorocznej, odmienionej edycji konkursu World Press Photo. Oto 4 projekty, które zdobyły główne nagrody WPP 2022.
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)