Fotograficzne nagrody Pulitzera 2021

W tym roku obydwie fotograficzne nagrody Pulitzera zgarniają fotografowie Associated Press. Tematem przewodnim była pandemia oraz zeszłoroczne protesty ruchu BLM.

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Czerwiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Fotograficzne Nagrody Pulitzera przyznawane są już od 1942 roku, a od roku 1968 funkcjonują w formie dwóch rozdzielnych wyróżnień, przyznawanych za najlepsze zdjęcia reportażowe (Breaking News Photography) oraz serie dokumentalne (Feature Photography). W tym roku obydwie nagrody przyznano fotografom agencji Associated Press. W odróżnienie od zeszłorocznej edycji, w kategorii Feature Photography wyróżniony został jednak pojedynczy twórca, a nie cała agencja.

Pulitzer 2021 - Breaking News Photography

W tym roku w kategorii Breaking News agencji Associated Press udało się przełamać dwuletnią dominację Reutera, a wyróżnienie zostało przyznane całemu zespołowi AP pracującemu przy dokumentacji protestów związanych z ruchem Black Lives Matter.

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Dla przypomnienia ruch BLM zrodził się po fatalnym w skutkach aresztowaniu czarnoskórego Georga Floyda na ulicach Minneapolis, którego nagranie zostało opublikowane w sieci. Efektem były protesty, zamieszki, a nawet przejęcia władzy w kilku obszarach miast na terenie USA.

Do nagrody nominowani byli również: Joshua Irwandi (National Geographic) oraz Hassan Ammar, Hussein Malla i Felipe Dana z Associated Press. Finałowe tematy dotyczyły epidemii oraz skutków wybuchu w porcie w Bejrucie.

Pulitzer 2021 - Feature Photography

W kategorii poświeconej cyklom główną nagrodę zdobył z kolei naczelny fotograf Associated Press w Hiszpanii - Emilio Morenatti, który fotografii prasowej poświęca się już przeszło 30 lat.

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Nagrodzona seria dokumentuje sytuację ludzi starszych w obliczu pandemii Covid-19.

Do nagrody nominowany był także grupowo zespół fotografów agencji Reuters (również za prace dotyczące epidemii) oraz Tyler Hicks z The New York Times, dokumentujący wpływ epidemii na rdzenną ludność Amazonii.

Nagrody Pulitzera 2020

Korzenie Nagród Pulitzera sięgają początków XX wieku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców i agencji amerykańskich.

Więcej informacji oraz pełną listę laureatów z pozostałych kategorii możecie znaleźć na stronie pulitzer.org.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Najlepsze projekty z Leica Oskar Barnack Award 2021
Najlepsze projekty z Leica Oskar Barnack Award 2021
Cieszący się dużym uznaniem konkurs fotograficzny Leica Oskar Barnack Award odbywa się po raz 41. Właśnie udostępniono shortlistę finalistów, z których zostaną wyłonieni zwycięzcy w kategorii...
21
iPhone Photography Awards 2021 - zobacz najlepsze zdjęcia wykonane smartfonem
iPhone Photography Awards 2021 - zobacz najlepsze zdjęcia wykonane smartfonem
14. Edycja konkursu iPhone Photography Awards udowadnia, że smartfony coraz bardziej są w stanie zastąpić zwykłe aparat. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z tegorocznej...
24
Astronomy Photographer of the Year 2021 - Marcin Zając kolejny raz w finale
Astronomy Photographer of the Year 2021 - Marcin Zając kolejny raz w finale
Zobaczcie zdjęcia finałowe nocnego nieba z tegorocznej odsłony konkursu astrofotgrafii APOTY. O główną nagrodę kolejny raz walczy Polak, Marcin Zając.
25
Powiązane artykuły