Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2020

W tym roku prestiżowy konkurs zdominowali fotografowie Reutersa i Associated Press, a tematem przewodnim okazała się geopolityka. Zwycięskie serie opowiadają o zeszłorocznych problemach w Hong Kongu i zaognionej na nowo sytuacji w Kaszmirze.

0
Maciej Luśtyk
5 Maj 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Fotograficzne Nagrody Pulitzera przyznawane są już od 1942 roku, a od roku 1968 funkcjonują w formie dwóch rozdzielnych wyróżnień, przyznawanych za najlepsze zdjęcia reportażowe oraz serie dokumentalne. W tym roku ani w jednej ani w drugiej kategorii nie wyróżniono pojedynczego twórcy - zamiast tego wyróżniono zespoły fotografów pracujące dla agencji Reuters i Associated Press.

Breaking News

Kolejny rok z rzędu Nagrodę Pulitzera w kategorii Breaking News otrzymała fotograficzna redakcja Reuters. Wyróżnione zostały starania fotografów relacjonujących przebieg zeszłorocznych antyrządowych protestów w Hong Kongu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (20)

„Za różnorodne i oświecające zdjęcia Hong Kongu w czasie, gdy obywatele protestowali przeciwko ograniczaniu ich wolności i bronili autonomii regionu” - czytamy w werdykcie Jury. Oprócz prestiżowego medalu redakcja otrzymała także nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. dolarów.

Oprócz Reutersa do nagrody nominowani byli także Tom Fox z The Dallas Morning News oraz Dieu Nalio Chery i Rebecca Blackwell z Associated Press.

Feature Photography

Z kolei w kategorii poświęconej seriom fotograficznym wyróżniony został wysiłek trójki fotografów (Channi Anand, Mukhtar Khan i Dar Yasin) współpracujących z Associated Press.

Zobacz wszystkie zdjęcia (20)

Nagrodzony materiał opowiada o życiu mieszkańców Kaszmiru - spornego terenu Indii i Pakistanu, który na nowo stał się tematem międzynarodowej dyskusji po tym, jak w 2019 roku Indie zniosły jego niepodległość. Także w i tym przypadku nagrodzeni twórcy otrzymali nagrodę w wysokości 15 tys. dolarów.

Ze zwycięskim projektem w rywalizacji przegrały materiały Mary F. Calvert i Erika Clarka, które także były nominowane przez jury.

Nagrody Pulitzera 2020

Korzenie Nagród Pulitzera sięgają początków XX wieku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców i agencji amerykańskich.

Więcej informacji oraz pełną listę laureatów z pozostałych kategorii możecie znaleźć na stronie pulitzer.org.

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Polacy wśród finalistów Portrait of Humanity 2020. Ich zdjęcia zostaną wysłane w kosmos
Polacy wśród finalistów Portrait of Humanity 2020. Ich zdjęcia zostaną wysłane w kosmos
Co tam SpaceX. Zdjęcia Polaków, które zakwalifikowały się do finału konkursu Portrait of Humanity zostaną transmitowane w przestrzeń kosmiczną.
3
0
Wyniki Grand Press Photo 2020. Oto najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Wyniki Grand Press Photo 2020. Oto najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Podczas dzisiejszej gali finałowej transmitowanej online poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji największego polskiego konkursu fotografii prasowej Grand Press...
277
1
Portret polskiej prowincji zamknięty w 360-stronicowym albumie
Portret polskiej prowincji zamknięty w 360-stronicowym albumie
Już jest! Rozległy portret polskiej prowincji zamknięty w 360 stronach albumu. Jacenty Dędek wraz z Katarzyną Dędek przez sześć i pół roku pytali mieszkańców polskich miasteczek: co ich napędza i...
450
0
Powiązane artykuły