Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024

Kryzys migracyjny i wojna Hamasu z Izraelem. Za te tematy przyznano tegoroczne nagrody Pulitzera w kategoriach fotograficznych dwóm zespołom prasowym - Associated Press i Reuters.

Autor: Redakcja Fotopolis

10 Maj 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

W tym roku nie wyróżniono pojedynczych autorów. Za najlepsze zdjęcia reportażowe (Breaking News Photography) oraz serie dokumentalne (Feature Photography) Fotograficzne Nagrody Pulitzera powędrowały do dwóch dużych agencji prasowych - Associated Press i Reuters.

Pulitzer 2024 - Feature Photography

W kategorii Feature Photography nagrodę Pulitzera 2024 otrzymał zespół fotografów z Associated Press, którzy dokumentowali kryzys migracyjny z jakim borykają się osoby podróżujące z Kolumbii na północ do granicy Stanów Zjednoczonych. W ciągu ubiegłych pięciu lat na granice USA przybyło ponad 10 milionów ludzi. Kryzys migracyjny jest więc poważną sprawą i jednocześnie nabiera politycznego znaczenia przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w 2024 r.

Nagrodzone zdjęcia były wykonywane przez cały 2023 rok przez ośmiu reporterów AP i niezależnych fotografów - sześciu z Ameryki Łacińskiej i dwóch ze Stanów Zjednoczonych. Wyróżnionymi fotografami są Greg Bull, Eric Gay, Fernando Llano, Marco Ugarte, Eduardo Verdugo, Christian Chavez, Felix Marquez i Ivan Valencia. Zwycięski zespół otrzymał 15000 dolarów i medal.

Poniżej prezentujemy zwycięskie zdjęcia.

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Pulitzer 2024 - Breaking News Photography

Tegoroczna nagroda Pulitzera w kategorii Breaking News Photography trafiła z kolei do zespołu fotografów z agencji Reuters, którzy relacjonowali atak Hamasu na Izraelu 7 października 2023 r. i pierwsze tygodnie działań odwetowych w Strefie Gazy.

Zwycięskie zdjęcia zostały wykonane przez szerokie grono fotografów, w tym Ahmeda Zakota, Amira Cohena, Ammara Awada, Evelyn Hockstein, Ibraheema Abu Mustafę, Anas al-Shareef, Mohammeda Salema, Ronena Zvuluna i Yassera Qudiha. Nagrodą w tej kategorii było również 15000 dolarów i medal.

Warto podkreślić, że w tej grupie znalazł się także Mohammed Salem ze swoim zdjęciem, które zwyciężyło w tegorocznym konkursie World Press Photo.

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Nagrody Pulitzera - o konkursie

Korzenie Nagród Pulitzera sięgają początków XX wieku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców i agencji amerykańskich.

Więcej informacji oraz pełną listę laureatów z pozostałych kategorii możecie znaleźć na stronie pulitzer.org.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Znamy już wyniki Grand Press Photo 2024. W największym polskim konkursie fotografii prasowej po raz trzeci z rzędu zwyciężył Wojciech Grzędziński. Zobaczcie wszystkie nagrodzone...
10
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Tomasz Kawecki poszukuje dawnych duchów, które musiały przystosować się do dzisiejszego świata. Z lampą jako jedynym źródłem światła eksploruje dziury w ziemi, jaskinie i ciemne zakamarki w...
5
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Przemijanie, menopauza, starzenie się, a obok dorastanie, dojrzewanie i zmiany. Agnieszka Pazdykiewicz fotografuje specyficzny okres w życiu swoim i córki w projekcie "Przejście".
80030