Fotograficzne nagrody Pulitzera przyznane (2022)

W tym roku nagrody Pultizera przyznano zespołom fotograficznym agencji Reuters i Getty Images oraz Marcusowi Yamowi z LA Times. Tematy przewodnie to pandemia, niepokoje na Bliskim Wschodzie i zeszłoroczny atak na Kapitol USA.

Autor: Maciej Luśtyk

10 Maj 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Fotograficzne Nagrody Pulitzera przyznawane są już od 1942 roku, a od roku 1968 funkcjonują w formie dwóch rozdzielnych wyróżnień, przyznawanych za najlepsze zdjęcia reportażowe (Breaking News Photography) oraz serie dokumentalne (Feature Photography).

W tym roku przełamany został wreszcie kilkuletni schemat, gdzie obydwie nagrody przyznawane były fotografom jednej agencji. W dodatku tym razem wyjątkowo przyznano aż 3 nagrody (2 nagrody ex-aequo w kat. Breaking News), a jury dokonało pewnych roszad w zgłoszeniach i samo przeniosło dwie ze zwycięskich serii pomiędzy kategorii (prawdopodobnie w celu większej nobilitacji indyjskiego zespołu fotografów Reutera, w którego skład wchodził zabity w zeszłym roku w Afganistanie Danish Siddiqui.

Pulitzer 2022 - Braking News Photography

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Jak wspomnieliśmy, w tym roku mamy do czynienia z dwoma zwycięskimi seriami zdjęć w kategorii Breaking News. Najważniejszy, bo przypadający na dorobek pojedynczego fotoreportera laury zdobywa Marcus Yam z Los Angeles Times za fotografie dokumentujący sytuację powstałą po nagłym wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu jesienią 2021 roku.

Chaotyczna strategia opuszczenia Afganistanu przez USA doprowadziła błyskawicznego przejęcia władzy w kraju przez konserwatywny rząd Talibów, a w konsekwencji do represji i kryzysu związanego z ewakuacją ludności.

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Drugą serią zdjęć nagrodzona w kat. Breaking News są fotografie zespołu Getty Images, dokumentujące atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych. W skład zespołu nagrodzonych fotoreporterów wchodzą: Win McNamee, Drew Angerer, Spencer Platt, Samuel Corum i Jon Cherry.

Dla przypomnienia, szturm na Kapitol Stanów Zjednoczonych z udziałem zwolenników byłęgo prezydenta Donalda Trumpa odbył się 6 stycznia 2021 roku w proteście przeciwko wynikom wyborów prezydenckich z listopada 2020 roku. Z powodu ataku konieczne było przerwanie obrad izb Kongresu i ewakuacja kongresmenów. Po dostaniu się do budynku uczestnicy szturmu dopuszczali się licznych aktów wandalizmu i rabunku. W wyniku wydarzeń na Kapitolu śmierć poniosło 5 osób, a w stan oskarżenia postawiono w sumie 400 osób.

Pulitzer 2022 - Feature Photography

Zobacz wszystkie zdjęcia (14)
 

W kategorii poświęconej spójnym cyklom główną nagrodę otrzymał indyjski zespół fotografów agencji Reuters, w skład którego wchodzą: Adnan Abidi, Sanna Irshad Matoo, Amit Dave oraz zmarły tragicznie Danish Siddiqui. Zwycięskie zdjęcia ukazują regionalne konsekwencje epidemii Covid-19.

Nagrody Pulitzera

Korzenie Nagród Pulitzera sięgają początków XX wieku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców i agencji amerykańskich.

Więcej informacji oraz pełną listę laureatów z pozostałych kategorii możecie znaleźć na stronie pulitzer.org.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Znamy już wyniki Grand Press Photo 2024. W największym polskim konkursie fotografii prasowej po raz trzeci z rzędu zwyciężył Wojciech Grzędziński. Zobaczcie wszystkie nagrodzone...
11
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Tomasz Kawecki poszukuje dawnych duchów, które musiały przystosować się do dzisiejszego świata. Z lampą jako jedynym źródłem światła eksploruje dziury w ziemi, jaskinie i ciemne zakamarki w...
9
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Kryzys migracyjny i wojna Hamasu z Izraelem. Za te tematy przyznano tegoroczne nagrody Pulitzera w kategoriach fotograficznych dwóm zespołom prasowym - Associated Press i Reuters.
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)