Fotograficzne nagrody Pulitzera przyznane (2022)

W tym roku nagrody Pultizera przyznano zespołom fotograficznym agencji Reuters i Getty Images oraz Marcusowi Yamowi z LA Times. Tematy przewodnie to pandemia, niepokoje na Bliskim Wschodzie i zeszłoroczny atak na Kapitol USA.

Autor: Maciej Luśtyk

10 Maj 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Fotograficzne Nagrody Pulitzera przyznawane są już od 1942 roku, a od roku 1968 funkcjonują w formie dwóch rozdzielnych wyróżnień, przyznawanych za najlepsze zdjęcia reportażowe (Breaking News Photography) oraz serie dokumentalne (Feature Photography).

W tym roku przełamany został wreszcie kilkuletni schemat, gdzie obydwie nagrody przyznawane były fotografom jednej agencji. W dodatku tym razem wyjątkowo przyznano aż 3 nagrody (2 nagrody ex-aequo w kat. Breaking News), a jury dokonało pewnych roszad w zgłoszeniach i samo przeniosło dwie ze zwycięskich serii pomiędzy kategorii (prawdopodobnie w celu większej nobilitacji indyjskiego zespołu fotografów Reutera, w którego skład wchodził zabity w zeszłym roku w Afganistanie Danish Siddiqui.

Pulitzer 2022 - Braking News Photography

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Jak wspomnieliśmy, w tym roku mamy do czynienia z dwoma zwycięskimi seriami zdjęć w kategorii Breaking News. Najważniejszy, bo przypadający na dorobek pojedynczego fotoreportera laury zdobywa Marcus Yam z Los Angeles Times za fotografie dokumentujący sytuację powstałą po nagłym wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu jesienią 2021 roku.

Chaotyczna strategia opuszczenia Afganistanu przez USA doprowadziła błyskawicznego przejęcia władzy w kraju przez konserwatywny rząd Talibów, a w konsekwencji do represji i kryzysu związanego z ewakuacją ludności.

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Drugą serią zdjęć nagrodzona w kat. Breaking News są fotografie zespołu Getty Images, dokumentujące atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych. W skład zespołu nagrodzonych fotoreporterów wchodzą: Win McNamee, Drew Angerer, Spencer Platt, Samuel Corum i Jon Cherry.

Dla przypomnienia, szturm na Kapitol Stanów Zjednoczonych z udziałem zwolenników byłęgo prezydenta Donalda Trumpa odbył się 6 stycznia 2021 roku w proteście przeciwko wynikom wyborów prezydenckich z listopada 2020 roku. Z powodu ataku konieczne było przerwanie obrad izb Kongresu i ewakuacja kongresmenów. Po dostaniu się do budynku uczestnicy szturmu dopuszczali się licznych aktów wandalizmu i rabunku. W wyniku wydarzeń na Kapitolu śmierć poniosło 5 osób, a w stan oskarżenia postawiono w sumie 400 osób.

Pulitzer 2022 - Feature Photography

Zobacz wszystkie zdjęcia (14)
 

W kategorii poświęconej spójnym cyklom główną nagrodę otrzymał indyjski zespół fotografów agencji Reuters, w skład którego wchodzą: Adnan Abidi, Sanna Irshad Matoo, Amit Dave oraz zmarły tragicznie Danish Siddiqui. Zwycięskie zdjęcia ukazują regionalne konsekwencje epidemii Covid-19.

Nagrody Pulitzera

Korzenie Nagród Pulitzera sięgają początków XX wieku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców i agencji amerykańskich.

Więcej informacji oraz pełną listę laureatów z pozostałych kategorii możecie znaleźć na stronie pulitzer.org.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Red Bull Illume 2023 - poznaliśmy wyniki najbardziej ekstremalnego konkursu fotografii sportowej
Red Bull Illume 2023 - poznaliśmy wyniki najbardziej ekstremalnego konkursu fotografii sportowej
Konkurs Red Bull Illume co dwa lata nagradza najlepsze ujęcia sportów ekstremalnych i związanej z nimi kultury. W tym roku po raz pierwszy w historii nagrodę główną otrzymała kobieta,...
8
Dzika natura z przymrużeniem oka - Polak wśród zwycięzców Comedy Wildlife Photography Awards 2023
Dzika natura z przymrużeniem oka - Polak wśród zwycięzców Comedy Wildlife Photography Awards 2023
Za nami kolejna edycja „komediowego” konkursu fotograficznego, poświęconego dzikiej naturze. Wśród głównych zwycięzców Comedy Wildlife Photography Award znalazł się Polak Jacek...
21
Skutki i przyczyny wiejskiej migracji - Adra Pallon o projekcie Demothanasia
Skutki i przyczyny wiejskiej migracji - Adra Pallon o projekcie Demothanasia
Adra Pallon to dokumentalista, który wykorzystując fotografię i multimedia pochyla się nad problemami społecznymi w bliskim mu regionie, Galicji. 
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)