Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2016

Już po raz setny przyznano Nagrody Pulitzera. W kategoriach fotograficznych zostali wyróżnieni fotoreporterzy The New York Times, cała redakcja Thomson Reuters oraz Jessica Rinaldi z The Boston Globe.

Autor: Michał Chrzanowski

19 Kwiecień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Za nami jubileuszowe, setne  rozdanie Nagród Pulitzera. Jest to coroczna nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki. Wczoraj ogłoszono laureatów w 21 kategoriach, z których dwie - Breaking News i Feature - zostały poświęcone dokonaniom na polu fotografii.

Nagroda gówna za fotoreportaż w kategorii Feature powędrowała w ręce fotoreporterki The Boston Globe, Jessiki Rinaldi. Otrzymała ją za “surową i odkrywczą opowieść o chłopcu, który stara się znaleźć życiową równowagę” - czytamy w werdykcie. Strider Wolf - bohater reportażu - już jako dwulatek został ciężko pobity przez chłopaka jego matki. Trafił do dziadków, ale ci - nie będąc w stanie poradzić sobie finansowo - niedługo później stracili swój dom. Od tamtej pory żyje on na kempingach.

Zobacz wszystkie zdjęcia (16)

Druga fotograficzna kategoria Breaking News została zdominowana przez temat, którym żył cały świat - kryzys migracyjny z jakim musiała zmierzyć się Europa.

Nagrodą Pulitzera doceniono aż czterech fotografów z redakcji The New York Times: Mauricio Limę, Siergieja Ponomarewa, Tylera Hicksa i Daniela Ettera. Każdy z nich tworzył obszerne fotoreportaże poświęcone uchodźcom - ich wycieńczającym podróżom i trudnościom w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości.

Zobacz wszystkie zdjęcia (18)

Nagrodę w kategorii Breaking News otrzymała również cała redakcja Thomson Reuters - jedna z największych agencji informacyjnych świata. Jurorzy przyznali wyróżnienie za “kompletne i wnikliwe fotografie, które przedstawiają uchodźców przedostających się do nieznanych miejsc” - czytamy w werdykcie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (17)

Korzenie Nagród Pulitzera sięgają początków XX wieku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców amerykańskich. Więcej informacji oraz pełną listę laureatów z pozostałych kategorii możecie znaleźć na stronie www.pulitzer.org.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Fotograficzne nagrody Pulitzera przyznane (2022)
Fotograficzne nagrody Pulitzera przyznane (2022)
W tym roku nagrody Pultizera przyznano zespołom fotograficznym agencji Reuters i Getty Images oraz Marcusowi Yamowi z LA Times. Tematy przewodnie to pandemia,...
13
Sony World Photography Awards 2022 - zobaczcie zwycięskie zdjęcia
Sony World Photography Awards 2022 - zobaczcie zwycięskie zdjęcia
World Photography Organisation ogłosiło zwycięzców prestiżowego konkursu SWPA 2022. Oto najlepsze zdjęcia z kategorii profesjonalnej, otwartej i...
29
World Press Photo 2022 - po raz pierwszy w historii wygrywa zdjęcie, na którym nie ma ludzi
World Press Photo 2022 - po raz pierwszy w historii wygrywa zdjęcie, na którym nie ma ludzi
Poznaliśmy ostateczne wyniki tegorocznej, odmienionej edycji konkursu World Press Photo. Oto 4 projekty, które zdobyły główne nagrody WPP 2022.
37
Powiązane artykuły