Fotograficzne nagrody Pulitzera 2023 przyznane

Tegoroczne fotograficzne Pulitzery trafiają do zespołu agencji Associated Press i Christiny House z Los Angeles Times. Zobaczcie najważniejsze fotografie prasowe minionego roku.

Autor: Maciej Luśtyk

9 Maj 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Fotograficzne Nagrody Pulitzera przyznawane są już od 1942 roku, a od roku 1968 funkcjonują w formie dwóch oddzielnych wyróżnień, przyznawanych za najlepsze zdjęcia reportażowe (Breaking News Photography) oraz serie dokumentalne (Feature Photography).

Po zeszłorocznych nagrodach ex-aequo powracamy do tradycyjnego systemu pojedynczych wyróżnień w każdej z kategorii. Co ciekawe, kolejny raz jedną z głównych nagród otrzymuje fotograf z Los Angeles Times - w kategorii Feature Photography zwyciężyła Christina House z przejmującym projektem długoterminowym, dokumentującym zmagania ciężarnej bezdomnej, mieszkającej na ulicach Hollywood. Nagrodzone zdjęcia wraz z opisami znajdziecie w poniższych galeriach.

Pulitzer 2023 - Feature Photography

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Christina House - etatowa fotografka Los Angeles Times. Oficjalnie dołączyła do zespołu dziennikarstwa wizualnego w 2017 roku, po 10 latach pracy jako freelancer. House dorastała w Long Beach w Kalifornii, jest absolwentką Cal State Fullerton. Jej miłość do fotografii zaczęła się, gdy w wieku 7 lat odwiedziła Filipiny - rodzinny kraj jej matki. To niezapomniane doświadczenie zainspirowało ją do podniesienia aparatu. W 2021 roku otrzymała Cliff Edom New America Award, i zdobyła nagrodę w kategorii portretowej 2021 National Press Photographers Assn.'s Best of Photojournalism Awards za pracę nad "Game Changers: A Celebration of Women in Sports”.

Pulitzer 2023 - Breaking News Photography

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

W kategorii fotografii newsowej, być może bez zaskoczenia, główną nagrodę zdobywa zespół fotoreporterów Associated Press, których zdjęcia dokumentujące sytuację na Ukrainie prezentowane były na przestrzeni ostatniego roku w najważniejszych dziennikach i portalach informacyjnych.

Nagrodzone zdjęcia ukazują pierwsze miesiące rosyjskiej inwazji, w tym dewastację Mariupola, który w tym czasie opuściły inne agencje informacyjne. Jak można się było spodziewać, jest wśród nich także zdjęcie, które zwyciężyło w tegorocznej edycji World Press Photo.

Nagrody Pulitzera - o konkursie

Korzenie Nagród Pulitzera sięgają początków XX wieku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców i agencji amerykańskich.

Więcej informacji oraz pełną listę laureatów z pozostałych kategorii możecie znaleźć na stronie pulitzer.org.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Grand Press Photo 2023 rozstrzygnięte - oto najlepsze polskie fotografie reportażowe roku
Grand Press Photo 2023 rozstrzygnięte - oto najlepsze polskie fotografie reportażowe roku
Znamy już wyniki Grand Press Photo 2023. W tegorocznej edycji największego polskiego konkursu fotografii prasowej kolejny raz zwyciężył Wojciech Grzędziński. Zobaczcie...
8
World Press Photo 2023 rozstrzygnięte - zobaczcie zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2023 rozstrzygnięte - zobaczcie zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy zwycięzców największego konkursu fotografii prasowej na świecie. Zdjęciem roku wybrana została głośna fotografia Evgeniya Maloletki, ukazująca koszmar wojny...
13
Chiron Duong: „Portrety Áo Dài”
Chiron Duong: „Portrety Áo Dài”
Gdy wydaje się, że w fotografii modowej niewiele może nas jeszcze zaskoczyć, na scenę wkracza Chiron Duong, tkając monumentalną opowieść o tradycyjnym wietnamskim...
39
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)