Fotograficzne nagrody Pulitzera 2023 przyznane

Tegoroczne fotograficzne Pulitzery trafiają do zespołu agencji Associated Press i Christiny House z Los Angeles Times. Zobaczcie najważniejsze fotografie prasowe minionego roku.

Autor: Maciej Luśtyk

9 Maj 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Fotograficzne Nagrody Pulitzera przyznawane są już od 1942 roku, a od roku 1968 funkcjonują w formie dwóch oddzielnych wyróżnień, przyznawanych za najlepsze zdjęcia reportażowe (Breaking News Photography) oraz serie dokumentalne (Feature Photography).

Po zeszłorocznych nagrodach ex-aequo powracamy do tradycyjnego systemu pojedynczych wyróżnień w każdej z kategorii. Co ciekawe, kolejny raz jedną z głównych nagród otrzymuje fotograf z Los Angeles Times - w kategorii Feature Photography zwyciężyła Christina House z przejmującym projektem długoterminowym, dokumentującym zmagania ciężarnej bezdomnej, mieszkającej na ulicach Hollywood. Nagrodzone zdjęcia wraz z opisami znajdziecie w poniższych galeriach.

Pulitzer 2023 - Feature Photography

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Christina House - etatowa fotografka Los Angeles Times. Oficjalnie dołączyła do zespołu dziennikarstwa wizualnego w 2017 roku, po 10 latach pracy jako freelancer. House dorastała w Long Beach w Kalifornii, jest absolwentką Cal State Fullerton. Jej miłość do fotografii zaczęła się, gdy w wieku 7 lat odwiedziła Filipiny - rodzinny kraj jej matki. To niezapomniane doświadczenie zainspirowało ją do podniesienia aparatu. W 2021 roku otrzymała Cliff Edom New America Award, i zdobyła nagrodę w kategorii portretowej 2021 National Press Photographers Assn.'s Best of Photojournalism Awards za pracę nad "Game Changers: A Celebration of Women in Sports”.

Pulitzer 2023 - Breaking News Photography

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

W kategorii fotografii newsowej, być może bez zaskoczenia, główną nagrodę zdobywa zespół fotoreporterów Associated Press, których zdjęcia dokumentujące sytuację na Ukrainie prezentowane były na przestrzeni ostatniego roku w najważniejszych dziennikach i portalach informacyjnych.

Nagrodzone zdjęcia ukazują pierwsze miesiące rosyjskiej inwazji, w tym dewastację Mariupola, który w tym czasie opuściły inne agencje informacyjne. Jak można się było spodziewać, jest wśród nich także zdjęcie, które zwyciężyło w tegorocznej edycji World Press Photo.

Nagrody Pulitzera - o konkursie

Korzenie Nagród Pulitzera sięgają początków XX wieku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców i agencji amerykańskich.

Więcej informacji oraz pełną listę laureatów z pozostałych kategorii możecie znaleźć na stronie pulitzer.org.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
W tegorocznej selekcji finałowej konkursu SWPA znalazły się projekty aż 4 fotografów z Polski: Pawła Bojarskiego, Macieja Czarneckiego, Piotra Sadurskiego i Karola Pałki, który walczy...
11
Oto finaliści Sony World Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze projekty z sekcji profesjonalnej
Oto finaliści Sony World Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze projekty z sekcji profesjonalnej
Dobiega końca kolejna edycja największego konkursu fotograficznego na świecie - Sony World Photography Awards. Zobacz prace tegorocznych finalistów sekcji profesjonalnej, wśród których znalazł...
12
Świat ma jeszcze wiele do pokazania. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2023
Świat ma jeszcze wiele do pokazania. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2023
Za nami kolejna edycja jednego z najważniejszych konkursów fotografii podróżniczej na świecie. Zobaczcie prace tegorocznych zwycięzców, wśród których znaleźli się także Polacy.
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)