GoPro - Testy fotograficzne

Kamerki sportowe stały jednymi z najchętniej kupowanych urządzeń do rejestracji obrazu. Wśród tego typu rozwiązań niepodzielnie królują kamery GoPro. Najbardziej popularne modele: Hero4 Black, Hero4 Silver, Hero+ LCD i Hero4 Session przetestował dla nas fotograf, operator i miłośnik sportów ekstremalnych, Tomasz Gotfryd.

Autor: Maciej Luśtyk

17 Wrzesień 2015
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Jeżeli chodzi o fotografowanie, to zacząłem od opcji Time Lapse Video czyli zdjęć poklatkowych, wykonywanych z interwałem czasowym. Do tego celu wykorzystałem kamery GoPro HERO4 Session i HERO4 Black. Pierwszy filmik to timelapse nagrany modelem Black. Wykonane zdjęcia połączyłem w programie do postprodukcji. W połowie filmu dokonałem zbliżenia, aby pokazać, że dwanaście milionów pixeli oferowanych przez matrycę kamerki naprawdę nieźle radzi sobie z dużym powiększeniem.

Świetną opcją jest nowa funkcja videolapse oferowana przez kamerę GoPro HERO4 Black. W praktyce działa to tak, że nie trzeba się bawić z postprodukcją i po ustawieniu odpowiedniego klatkażu, kamera sama montuje gotowy filmik poklatkowy. Jeżeli mamy dobre warunki oświetleniowe i wiemy, że fotek nie trzeba będzie później “podciągać”, zaoszczędzi nam to mnóstwo czasu.

Trzeci, nocny time-lapse nagrany kamerką GoPro HERO4 Session wypada całkiem nieźle, choć różnica miedzy 8-megapikselową matrycą modelu Session, a 12 megapikselami oferowanymi przez GoPro HERO4 Black jest zauważalna i obraz jest zdecydowanie mniej ostry.

Test sekwencji foto

Pozostały testy najciekawszej funkcji foto kamerek, czyli sekwencji multi shot. Serię skoków sfotografowałem używając modelu GoPro HERO4 Black, ponieważ oferuje 30 kl./s, co pozwala bardzo dokładnie wybrać ujęcia, które nas interesują w późniejszym montażu sekwencji.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

30 klatek na sekundę ma też swoje minusy. Po pierwsze, trzeba idealnie nacisnąć spust 
w momencie wyskoku, co wielokrotnie nie wychodziło i skoki trzeba było powtarzać. 
Trochę mylący jest też pikający dźwięk informujący o rozpoczęciu serii - po naciśnięciu spustu czasem słyszymy go od razu, a czasem dopiero po sekundzie. Dopiero po sprawdzeniu materiału było wiadomo, że sekwencja zaczyna się dokładnie w momencie naciśnięcia, dlatego lepiej ustawiać kamerę na 2-sekundowe serie rejestrowane z prędkością 15 kl./s. Spokojnie wystarczy, 
a mamy pewność, że wszystko zostanie sfotografowane.

Kolejny powracający problem to krople wody na przedniej szybce. Kamera po wyjęciu 
z wody i przetarciu łapką (bo ciężko w tych warunkach o coś suchego, a na tę konkretną lokacje trzeba spory kawałek dopłynąć) ma dalej sporą plamę na szybie i tu znowu zastanawiam się czy stare wypukłe szybki z pierwszych modeli nie było lepsze.

Test nocny - funkcja Night Photo

Funkcja Night Photo pozwalająca na 30-sekundowy czas naświetlania, to w tego typu kamerze rewelacja. Przetestowałem ją przy 10-sekundowym czasie naświetlania nocnego pejzażu nad Wisłą. Dodatkowo stosowałem miniaturową latarkę próbując rozświetlić pływające przy brzegu glony

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Jakość jest bardzo dobra, jedyne co mnie denerwuje to skośne bliki w światłach pobliskiego klubu, ale to już niestety kwestia załamania światła na szybce obudowy lub optyki.

Test został podzielony na następujące części:

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
31
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)