Tamron SP 15-30 mm f/2.8 DI VC USD - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
6.5
Optyka:
7.5
Budowa:
8
Nasza ocena:

83%

Tamron SP 15-30 mm f/2.8 DI VC USD to pełnoklatkowy ultraszerokokątny zoom zaprojektowany z myślą o zawodowcach. Na pokładzie znajdziemy zaawansowany układ optyczny, ultradźwiękowy silnik autofokusa oraz - co niespotykane w podobnych konstrukcjach - system stabilizacji obrazu.

0
Michał Chrzanowski
27 Listopad 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

 

10. Odblaski


Tamron SP 15-30 mm f/2.8 DI VC USD został wyposażony w nową generację powłok BBAR (Broad-Band Anti-Reflection) oraz eBAND (Extended Bandwidth & Agular-Dependency), których zadaniem jest zminimalizowanie refleksów, blików i flar powstających w momencie fotografowania w warunkach ostrego i kontrastowego oświetlenia. Jednak na pytanie czy zastosowane powłoki zdają egzamin nie mamy jednoznacznej odpowiedzi.

Wybranie ogniskowej 30 mm i skierowanie obiektywu bezpośrednio w kierunku jasnego światła nie skutkuje występowaniem na zdjęciach dużych artefaktów w postaci blików i flar. Oczywiście w kadrze pojawią kolorowe okręgi, lecz bez większego problemu pozbędziemy się ich w procesie postprodukcji. Nieco inaczej wygląda sytuacja w momencie fotografowania na ogniskowej 15 mm - soczewka jest najbardziej wysunięta. To właśnie wtedy w pewnych przypadkach, gdy promienie światła padają na szkło pod odpowiednim kątem (około 70 stopni), na brzegach zdjęcia występują duże, liniowe i kolorowe przebarwienia. Są one na tyle wyraźne, że mogą zepsuć wcześniej zaplanowany kadr.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)


]> */


]

Spis treści

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Pierwszy obiektyw z reporterskiej "świętej trójcy" systemu R trafił już na rynek. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
13
2
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego...
18
4
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus i odporna budowa - taki ma być najnowszy Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Czy rzeczywiście to jedna z...
13
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)