Tamron SP 90 mm f/2.8 Di VC USD 1:1 Macro

Autor: Maciej Luśtyk

22 Luty 2016
Artykuł na: 4-5 minut
Na rynku obiektywów z pewnością nie jest nudno. Do grona flagowej serii Tamrona dołącza profesjonalny obiektyw makro ze skalą odwzorowania 1:1, stabilizacją i wysokiej klasy napędem autofokusa.

Tamron SP 90 mm f/2.8 Di VC USD 1:1 Macro to najnowszy obiektyw makro w profesjonalnej linii obiektywów SP, do której na jesieni dołączyły jasne, stałoogniskowe szkła 35 i 45 mm. Układ optyczny bazuje na klasycznej konstrukcji obiektywu Tamron 90 mm f/2.8 Macro z 1997 i 2000 roku, które do tej pory uznawane są przez wielu za najlepsze obiektywy makro dostępne na rynku. Sercem najnowszej odsłony modelu jest 14 elementów optycznych w 11 grupach, gdzie 3 elementy wykonano ze szkła o obniżonym współczynniku dyspersji, przez co obiektyw ma doskonale radzić sobie z aberracjami.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

W dodatku według producenta optyka została zoptymalizowana tak, by dostarczać jak najbardziej atrakcyjne rozmycie nieostrości, a zarazem oferować ostry, kontrastowy obraz. Dzięki 9-listkowej przysłonie będziemy w stanie uzyskać plastyczne, okrągłe bokeh, nawet przy mocniejszym jej przymknięciu. Pomóc mają w tym specjalne powłoki eBAND (Extended Bandwidth & Angular-Dependency) oraz BBAR (Broad-Band Anti-Reflection), które znacznie zwiększają przepuszczalność światła przy jednoczesnej redukcji występowania odbić światła i flar. Z kolei przednia soczewka została pokryta powłoką fluorową, dzięki której na szkle nie będzie osadzać się wilgoć i kurz.

Nowy Tamron otrzymał także 2-osiowy system stabilizacji, który zredukuje niepożądane wstrząsy i według producenta odznacza się skutecznością rzędu 3,5 EV. Obiektyw wyposażono też w wewnętrzny mechanizm ostrzenia napędzany pierścieniowym silnikiem USM, dzięki czemu współpraca z autofokusem ma być szybka, bezgłośna i precyzyjna. Co więcej, w każdej chwili będziemy będziemy w stanie wygodnie, manualnie skorygować punkt ostrości za pomocą pierścienia na obiektywie. Minimalny zakres ostrzenia obiektywu to 13,9 cm.

Obiektyw waży 609 g, przy wymiarach 79 x 117 mm i zamocujemy do niego filtry o średnicy 62 mm. Konstrukcja, jak wszystkie obiektywy z serii SP, została uszczelniona przed działaniem czynników atmosferycznych, a obiektyw jest kompatybilny z zaprezentowaną dzisiaj stacją Tamron TAP-in Console, za pomocą której będziemy mogli spersonalizować działanie systemu AF oraz stabilizacji.

Szkło dostępne będzie w wersjach z mocowaniami Canon EF, Nikon F oraz Sony (bez stabilizacji) i trafi do sprzedaży w marcu bieżącego roku w cenie $649. Na razie nie wiemy ile zapłacimy za niego w Polsce.

Więcej informacji znajdziecie na stronie tarmon.eu.

INFORMACJA PRASOWA:

Wiodący producent optyki, zapowiada wprowadzenie na rynek obiektywu SP 90mm F/2.8 Macro 1:1 Di VC USD (F017). Najnowszy obiektyw został wyposażony w System XY-Shift w celu poprawy stabilizacji obrazu. Zbudowany na wyjątkowej jakości optycznej legendarnego obiektywu Tamron 90mm Macro. Poprawienie działania silnika USD wpłynęło na zwiększenie szybkości auto-focusa, co w rezultacie daje szansę na dostosowanie fotografa do różnych warunków. Ponadto, obiektyw posiada odporne na wilgoć uszczelki, która zapobiegają przedostawaniu się wody do wnętrza obiektywu. Górna soczewka obiektywu została wyposażona w dodatkową powłokę fluorową, która chroni przed kondensacją i odpycha substancje powodujące rozmazywanie.

Cechy produktu:

- Wprowadzenie Floating System, który wpływa na doskonałą jakość obrazu na każdym poziomie ostrzenia, nie powodując zakrzywienia pola!

- Oprogramowanie sterujące USD zostało zaktualizowane, aby zapewnić szybsze i dokładniejsze ustawianie ostrości podczas korzystania z AF!

- Zastosowanie fluorowej powłoki odpornej na wilgoć i kurz. Ta funkcja zapewnia dodatkową warstwę ochrony podczas fotografowania w niekorzystnych warunkach pogodowych. Zwiększa ona również trwałość i utrzymuje skuteczność przez wiele lat!

- Zastosowanie powłok eBAND oraz BBAR, które zwiększają przepuszczalność światła i zmniejszają refleksy oraz efekt flary!

- Wyjątkowe efekty rozmycia tła (bokeh), dzięki zastosowaniu okrągłej przysłony!

- Nowe opcje ustawiania ostrości, które doskonale nadają się dla obiektywu macro. Obiektyw posiada system ogniskowania wewnętrznego. W rezultacie całkowita długość obiektywu nie zmienia się podczas ostrzenia!

- Załączone oprogramowanie do edycji obrazów- SILKYPIX Developer Studio. Jest to popularny RAW-konwerter i program do korekty aberracji w oparciu o dane optyczne obiektywu, który jest zintegrowany tylko z obiektywami Tamron SP Series!

- Nowe modele kontynuują eleganckie wzornictwo serii SP New,

- Kompatybilność obiektywu z najnowszym dodatkiem Tamron Tap-in Console który umożliwia aktualizowanie oprogramowania, dostosowywanie autofocusa oraz ustawianie preferencji obiektywów.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
W niedawnym wywiadzie przedstawiciele producenta zdradzili plany produkcji kolejnych obiektywów do Nikon Z. Czy przeniesiona zostanie cała oferta dostępna do Sony...
10
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Irix otwiera się na filmowców wykorzystujących aparaty Fujifilm. Od dzisiaj wszystkie obiektywy z serii Cine dostępne są również w wersji z bagnetem X.
1
Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 - nowy tele-zoom to kolejne szkło producenta, które wygląda bardzo znajomo
Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 - nowy tele-zoom to kolejne szkło producenta, które...
Leica zaprezentowała najnowszy przybytek w ofercie zoomów do systemu L-Mount. Model Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 to stosunkowo kompaktowa propozycja dla...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)