Tamron SP 45 mm f/1.8 Di VC USD - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Cena / Jakość:
6.5
Optyka:
8.5
Budowa:
8
Marka:
Tamron
Nasza ocena:

89%

Tamron SP 45 mm f/1.8 Di VC USD to kierowane do profesjonalistów szkło, które zostało wyposażone w zaawansowany układ optyczny, stabilizację obrazu oraz metalowy i uszczelniony korpus. Jednak czy nowa konstrukcja zyska uznanie w oczach wymagających zawodowców? Zobaczcie, jak stałka wypadła w naszym teście.

0

Autor: Michał Chrzanowski

29 Październik 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

1. Wstęp


Tamron do tej pory uchodził za producenta kompaktowych i bardziej budżetowych konstrukcji - głównie zoomów. Jednak na początku września 2015 roku postanowił zmienić strategię i tym samym wizerunek firmy. Zaprezentował dwie stałki z serii SP, które wyraźnie zostały skierowane do zawodowców pracujących z aparatami pełnoklatkowymi, jak i tych, którzy wykorzystują korpusy z matrycą APS-C. Model SP 35 mm f/1.8 Di VC USD wypadł w naszym teście wzorcowo, jednak czy jego brat - o ogniskowej 45 mm - pójdzie w jego ślady i również okaże się konstrukcją godną polecenia?

Wewnątrz Tamrona SP 45 mm f/1.8 Di VC USD znajdziemy zaawansowany układ optyczny, system autofokusa oraz stabilizację obrazu. Ponadto, metalowa obudowa została uszczelniona, dzięki czemu wnętrze ma być skutecznie chronione przed kurzem i wilgocią. Natomiast za sprawą ogniskowej 45 mm i światła f/1.8 obiektyw może stać się ciekawą propozycją dla fotografów przyrody i krajobrazu, a nawet fotografów życia ulicy oraz dokumentalistów, którzy poszukują jasnej - i oferującej nieco węższe pole widzenia niż 35 milimetrowe konstrukcje - stałki.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Główną konkurencją nowego Tamrona 45 mm będą stanowić systemowe pięćdziesiątki. Użytkownicy aparatów Nikon swoją uwagę mogą skierować w stronę Nikona AF-S Nikkor 50mm f/1,8G, za którego zapłacimy około 750 zł lub profesjonalnego NIkona AF-S Nikkor 50 mm f/1.4G dostępnego w cenie około 1400 zł. Z kolei posiadacze lustrzanek Canon będą mogli rozważać zakup modelu Canon EF 50 mm f/1,8 STM (około 500 zł), a także jasnego Canona EF 50mm f/1.4 USM. Natomiast fotografowie, którzy pracują na pełnoklatkowych aparatach Sony z mocowaniem A mogą skusić się na obiektyw Sony DT 50 mm f/1.8 SAM dostępny w cenie około 650 zł oraz Sony Zeiss Planar T* 50 mm F1,4 ZA SSM (około 5600 zł). Niemniej jednak naszym zdaniem największym konkurentem nowego Tamrona będzie doceniana przez wielu zawodowców Sigma 50mm f/1.4 DG HSM, którą można nabyć za 2999 zł.

Tamron SP 45 mm f/1.8 Di VC USD będzie dostępny z mocowaniem Canon EF, Nikon F i Sony A w cenie 2999 zł. Z zapewnień dystrybutora wynika, że modele kompatybilne z systemami Canon i Nikon pojawią się na przełomie października i listopada 2015 roku. Na wersję do aparatów Sony będziemy musieli poczekać nieco dłużej. Ponadto, szkła projektowane pod ten system będą też pozbawione optycznej stabilizacji obrazu.

Zapraszamy do lektury testu nowego Tamrona, gdzie zaprezentujemy wyniki, które otrzymaliśmy w naszym laboratorium oraz zdjęcia przykładowe wykonane w plenerze. Obiektyw testowaliśmy razem z aparatem Canon EOS 5D Mark III.


]> */


]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 150-500 mm f/5-6.7 DI III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Tamron 150-500 mm f/5-6.7 DI III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy superzoom Tamrona to kompaktowa konstrukcja adresowana do entuzjastów fotografii sportu i przyrody. Oto nasz szybki test jednego z pierwszych egzemplarzy tego ciekawego szkła do...
0
4
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - test obiektywu
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - test obiektywu
Nie jest tani, ale jak na ultraszerokokątny zoom o jasności f/2.8 rekordowo lekki i kompaktowy. Sprawdzamy, czy nie przypłacił tego gorszą jakością obrazu.
0
1
Irix 11 mm f/4 - test obiektywu
Irix 11 mm f/4 - test obiektywu
Irix 11 mm f/4 to jeden z najszerszych obiektywów szerokokątnych na rynku, który obiecuje profesjonalne rezultaty w przystępnej cenie. Sprawdziliśmy, jak wypada w...
0
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)