Tamron SP 15-30 mm f/2.8 DI VC USD - Rozdzielczość

Tamron SP 15-30 mm f/2.8 DI VC USD to pełnoklatkowy ultraszerokokątny zoom zaprojektowany z myślą o zawodowcach. Na pokładzie znajdziemy zaawansowany układ optyczny, ultradźwiękowy silnik autofokusa oraz - co niespotykane w podobnych konstrukcjach - system stabilizacji obrazu.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00
Wynik testu
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
6.5
Optyka:
7.5
Budowa:
8
Nasza ocena
83%
Spis treści
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 DI VC USD - test obiektywu Konstrukcja Autofokus Stabilizacja Rozdzielczość Rozmycie Aberracja chromatyczna Dystorsja Winietowanie Odblaski Podsumowanie Zdjęcia do pobrania

 

5. Rozdzielczość


Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Za przyzwoite wyniki uznajemy te powyżej 20 lp/mm.

Przejdźmy teraz do oceny rozdzielczości i zobaczmy, jaką jakość obrazu możemy uzyskać podczas fotografowania z wykorzystaniem ogniskowej 15 mm i przy zapisie zdjęć w formacie RAW. Z poniższego wykresu funkcji MTF50 od razu na pierwszy plan wybijają się dwie kwestie. Pierwsza to dobra rozdzielczość, która wyraźnie przekracza granicę akceptowalności w całym zakresie przysłon. Druga to niewielkie dysproporcje jakości obrazu pomiędzy centrum a brzegami kadru - oczywiście, gdy przymkniemy nieco oko na przysłony f/2.8 i f/4 (na nich rozbieżności są delikatnie większe).

W centrum kadru optymalną rozdzielczość zanotujemy w przedziale f/2.8 (35.78 lp/mm) - f/11 (35.37 lp/mm). W tym zakresie otrzymamy również najwyższy wskaźnik funkcji MTF50 - - 39.69 lp/mm na f/5.6. Od tego miejsca, wraz z przymykaniem przysłony, obraz będzie tracił na jakości. Niemniej jednak nie będą to drastyczne spadki - raczej stopniowe i sukcesywne zmniejszanie się rozdzielczości (bez wyraźnych skoków). Najsłabszy rezultat zaobserwujemy na najbardziej domkniętej przysłonie f/22 (24.27 lp/mm) - jednak i tak ten wynik będzie wyższy od akceptowanej granicy 20 lp/mm.

Na brzegach kadru charakterystyka wykresu będzie podobna. Z tym wyjątkiem, że optymalną jakość obrazu uzyskamy fotografując w zakresie przysłon f/5.6 (31.21 lp/mm) - f/11 (31.62 lp/mm). Z kolei najwyższą wartość rozdzielczości otrzymamy na f/8 - 33.98. Natomiast najsłabszy rezultat osiągniemy na f/22 (21.49 lp/mm). Jednak ta wartość również będzie przekraczać akceptowalną granicę 20 lp/mm.

wartości funkcji MTF50, plik RAW, ogniskowa 15 mm wartości funkcji MTF10, plik RAW, ogniskowa 15 mm


Rozdzielczość obrazu w praktyce - ogniskowa 15 mm
centrum kadru - przysłona f/2.8 brzeg kadru - przysłona f/2.8 brzeg kadru - przysłona f/2.8


W momencie fotografowania na ogniskowej 30 mm i przy zapisywaniu plików w formacie RAW również otrzymamy dobrą rozdzielczość obrazu. Zmianie ulegnie jedynie charakterystyka wykresu - zwiększą się dysproporcje pomiędzy środkiem a brzegami planu fotograficznego.

Największą wartość funkcji MTF50 w centrum kadru osiągniemy na f/4 (41.33 lp/mm). Każde kolejne przymknięcie przysłony będzie wiązać się z zaobserwowaniem słabszej jakości obrazu - stopniowy spadek do f/8 (38.25 lp/mm) i wyraźniejszy od f/11 (34.14 lp/mm). Z kolei najniższą wartość rozdzielczości zanotujemy na f/22 (24.06 lp/mm) - o 4.06 lp/mm wyższa od akceptowalnej granicy, co jest dobrym wynikiem. Natomiast fotografowanie na najszerzej otwartej przysłonie wiąże się z rozdzielczością obrazu wynoszącą 30.40 lp/mm.

Sytuacja na brzegach jest już zgoła odmienna - wykres tworzy bardzo wyrównaną linię. Oznacza to, że rozdzielczość będzie podobna na każdej z przysłon. Oczywiście nieznaczne zmniejszenie się jakości obrazu ujrzymy na f/16 (26.94 lp/mm) i f/22 (22.26 lp/mm), jednak jest to normalne dla najbardziej domkniętych przysłon (zjawisko dyfrakcji). Najwyższą wartość rozdzielności zanotujemy na f/11 - 29/51 lp/mm. Z kolej na szeroko otwartej przysłonie f/2.8 jakość obrazu wyniesie 24.90 lp/mm. Tak więc w przedziale (f/2.8-f/11) uzyskamy optymalne wyniki rozdzielczości na brzegach planu fotograficznego.
wartości funkcji MTF50, plik RAW, ogniskowa 30 mm wartości funkcji MTF10, plik RAW, ogniskowa 30 mm


Rozdzielczość obrazu w praktyce - ogniskowa 30 mm
centrum kadru - przysłona f/5.6 brzeg kadru - przysłona f/5.6 brzeg kadru - przysłona f/5.6


Poniżej - dla porównania - zamieszczamy również wykresy funkcji MTF50 dla skrajnych ogniskowych i obrazów zapisanych w formacie JPEG. Jak możemy zauważyć, wykres posiada niemalże identyczną charakterystykę. Podobnie prezentują się również wartości rozdzielczości - są zaledwie nieznacznie wyższe.
wartości funkcji MTF50, plik JPEG, ogniskowa 15 mm wartości funkcji MTF50, plik JPEG, ogniskowa 30 mm

Wykres dotyczy funkcji MTF50 dla zielonego kanału kolorystycznego. Wartości zostały uśrednione do rozmiaru pełnej klatki, tak aby były porównywalne z innymi zestawami.




]> */


]

Spis treści
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 DI VC USD - test obiektywu Konstrukcja Autofokus Stabilizacja Rozdzielczość Rozmycie Aberracja chromatyczna Dystorsja Winietowanie Odblaski Podsumowanie Zdjęcia do pobrania
Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Nikon
logo logo
Magazyny
Zamów