Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Fotoforma
W segmencie pełnoklatkowych bezlusterkowców trudno znaleźć dobrze wyważony cenowo aparat, który oferuje odpowiedni zestaw funkcji zarówno dla początkujących entuzjastów fotografii, jak i dla tych, którzy planują wykorzystywać sprzęt do profesjonalnych zleceń. Nikon Z5 II wydaje się trafiać dokładnie w tę niszę – będąc konstrukcją przystępną, ale jednocześnie zaskakująco dojrzałą pod względem funkcjonalnym i jakości wykonania.
Nowy model to nie tylko następca dobrze przyjętego Z5, ale teraz realna alternatywa dla bardziej zaawansowanych modeli Nikona, takich jak Z6 II/III, a nawet Z8, przynajmniej w kontekście codziennej pracy.
Poręczny, ale ergonomiczny
Konstrukcja Nikona Z5 II kontynuuje sprawdzone założenia poprzednika – to aparat o solidnej, magnezowej obudowie. Dzięki uszczelnieniom możemy pracować w trudniejszych warunkach, nie martwiąc się wilgocią i piaskiem na wakacyjnych wyjazdach lub komercyjnych zleceniach.
Jednocześnie pod kątem ergonomii prezentuje się niemal identycznie jak bardziej zaawansowany Z6 III. Nie ma jedynie pomocniczego wyświetlacza i jest od niego trochę mniejszy i lżejszy, ale to akurat jeszcze większa zaleta przy codziennym fotografowaniu i podróżach. Tym bardziej, że grip oferuje znakomitą ergonomię, nawet w połączeniu z długimi teleobiektywami.
Komfortową i szybką obsługę na poziomie zaawansowanych modeli zapewniają także joystick oraz dwa pokrętła sterujące, a także szereg przycisków, w tym dwa funkcyjne z przodu. Atutem jest również wizjer. Choć nie grzeszy wysoką rozdzielczością, wyróżnia się świetnym kontrastem i jasnością na poziomie aż 3000 nitów. To przekłada się na bardzo wyrazisty i jasny obraz, zarówno w pełnym słońcu, jak i w półmroku, umożliwiając swobodne kadrowanie nawet wtedy, gdy gołe oko nie widzi szczegółów - np. na koncertach, eventach czy w lesie przed wschodem słońca.
Ale to nie koniec. Dużo wygodniejsze kadrowanie z różnych pozycji, zarówno w orientacji portretowej, jak i krajobrazowej zapewnia teraz ekran zamocowany na bocznym przegubie, tak jak w modelu Z6 III. Oferuje przy tym tę samą, co wyższy model, wysoką rozdzielczość 2.1 Mp.
Sygnałem do zastosowań profesjonalnych, jest obecność w Nikonie Z5 II dwóch slotów na karty pamięci SD (UHS-II). Możliwość jednoczesnego zapisu plików RAW i JPEG, backupu, czy rozdzielenia zdjęć i materiałów wideo na dwie karty znacząco poprawia bezpieczeństwo pracy komercyjnej i ułatwia organizację materiału.
Na pokładzie mamy również złącze HDMI, mikrofonowe i słuchawkowe mini jacki 3,5 mm, oraz port USB-C z funkcją transferu i zasilania Power Delivery. To szczególnie ważne w kontekście zastosowań wideo oraz dłuższych sesji zdjęciowych – użytkownik nie jest ograniczony jedynie do jednej baterii. No i aparat w każdej chwili podładujemy ładowarką od naszego smartfona.
Komplet detekcji AF i szybkie serie
Nikon Z5 II otrzymał znacznie usprawniony system AF względem poprzednika. Choć bazuje na tym samym układzie detekcji fazy z 273 punktami, to jego skuteczność i szybkość działania została znacząco poprawiona dzięki nowemu procesorowi EXPEED 7 – tym samym, który napędza Z6 III oraz topowe modele Z8 i Z9. Przekłada się to na zauważalnie szybsze wykrywanie twarzy, oczu (ludzkich, zwierzęcych i ptasich), a także znacznie większą celność w słabym świetle.
AF działa bowiem do -10 EV, co w praktyce oznacza możliwość ostrzenia nawet przy minimalnym oświetleniu. Tryby ciągłego śledzenia obiektów są stabilne, a aparat dobrze radzi sobie zarówno w fotografii reportażowej, jak i w sytuacjach, gdzie motyw dynamicznie się porusza – jak fotografia przyrodnicza, dziecięca, ślubna czy uliczna.
Pomagają w tym tryby seryjne. Nikon Z5 II może robić zdjęcia RAW z szybkością 11 kl./s, JPEG w najlepszej jakości 15 kl./s, a ograniczając się do JPEG Norm nawet 30 kl./s. To oczywiście mniej w porównaniu do wyższych modeli, ale realnie patrząc, są to naprawdę wysokie parametry, w zupełności wystarczające do fotografowania dynamicznych scen, nawet w sporcie czy dzikiej przyrodzie. I na pewno jedne z najwyższych w tym segmencie.
Dodatkowo z rozszerzonymi trybami seryjnymi C15 i C30 dostajemy znaną z bardziej zaawansowanych modeli funkcję Pre-Release Capture, która umożliwia zapisanie serii zdjęć wykonanych tuż przed pełnym wciśnięciem spustu migawki – nawet do jednej sekundy wcześniej. Dzięki niej możemy uchwycić decydujący moment, jeśli nasz refleks zawiedzie - np. startującego z gałęzi ptaka lub wystrzał konfetti na ślubie.
Optymalna rozdzielczość i flagowy procesor
W Nikonie Z5 II znajduje się pełnoklatkowa matryca CMOS BSI o rozdzielczości 24,3 Mp. To praktycznie ten sam czujnik co u poprzednika i w modelu Z6 II, ale teraz lepiej oprogramowania i obsługiwana przez nowoczesny procesor Expeed 7. Nadal trzyma dystans do matryc warstwowych z wyższych modeli, ale w praktyce dla fotografii ślubnej, portretowej dzikiej przyrody czy codziennego dokumentowania – oferuje świetną jakość obrazu, także na wysokich czułościach, która spokojnie wystarcza nawet do zastosowań komercyjnych.
Bez większych kompromisów pozwoli na swobodne fotografowanie przy czułościach ISO 6400-12800, jednocześnie oferując wysoką szczegółowość i naturalną kolorystykę na zdjęciach prosto z aparatu. W dodatku matryca jest stabilizowana. Deklarowana redukcja drgań to aż 7.5 EV. To kolejny as w rękawie, który wykorzystamy w warunkach słabego oświetlenia lub fotografując teleobiektywem.
Funkcje wideo – kompromis z rozsądkiem
Nie możemy zapomnieć o zaskakujących możliwościach Z5 II w zakresie filmowania. Pod tym kątem nowy Nikon to przełomowy korpus nie tylko w systemie Z, ale także w segmencie amatorskich korpusów w ogóle. To bowiem pierwszy “budżetowy” aparat, który nagrywa 12-bitowy materiał RAW z całej powierzchni matrycy na karty SD. Surowy N-Raw może być rejestrowany w formacie 4032×2268 px 30p, od razu w towarzystwie lekkich filmów proxy (w jakości Full HD H.264 8-bit MP4) do wygodnego podglądu.
Ograniczając się do bardziej standardowego kodowania H.265 10- lub 8-bitowego, Nikon Z5 II oferuje rozdzielczość 4K UHD 30p, a jeśli zdecydujemy się na crop DX (1.5x), możemy przyspieszyć rejestrację do 60 kl./s. 10-bitowy materiał nagrywać możemy też z szybkością 120p w rozdzielczości Full HD, albo od razu rejestrować lekkie filmy Full HD ze spowolnieniem nawet 5-krotnym, do szybkiego wykorzystania w socialach.
Tę specyfikację doskonale uzupełnia szybki i czuły autofokus z kompletem detekcji ( ludzi, zwierząt, ptaków, samolotów i pojazdów) oraz wydajna stabilizacja obrazu. Nie zabrakło też takich funkcji jak focus peaking, zebra, kod czasowy, czy - jak już wspominaliśmy - złącza mikrofonowego i odsłuchu.
W rezultacie w swoim segmencie cenowym Nikon Z5 II prezentuje bogate możliwości filmowania, które bez problemu sprostają nawet komercyjnym realizacjom.
Podsumowanie, czyli sprzęt, który nie ogranicza
Nikon Z5 II to bezlusterkowiec, który w praktyce trudno jednoznacznie zaszufladkować – i właśnie to czyni go tak interesującym. Z jednej strony jest przystępnym cenowo aparatem idealnym dla amatorów i pasjonatów fotografii oraz filmowania. Z drugiej – oferuje wystarczające możliwości i ergonomię, by sprostać wymaganiom wielu zawodowców realizujących płatne zlecenia.
Solidna konstrukcja, podwójne sloty kart pamięci, szybkie działnie, wydajny autofokus i nowoczesne funkcje wideo sprawiają, że to jeden z najbardziej uniwersalnych aparatów na rynku. Jeśli szukasz jednego aparatu do wszystkiego w niewygórowanej cenie – Nikon Z5 II na pewno Cię nie rozczaruje.
Skorzystaj z atrakcyjnej promocji
Kup aparat Nikon Z5 II w sklepie Fotoforma i zyskaj voucher 500 zł na dowolny obiektyw Nikkor Z. Promocja obowiązuje tylko do 31.07.2025 roku.