Tamron SP 15-30 mm f/2.8 DI VC USD - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
6.5
Optyka:
7.5
Budowa:
8
Nasza ocena:

83%

Tamron SP 15-30 mm f/2.8 DI VC USD to pełnoklatkowy ultraszerokokątny zoom zaprojektowany z myślą o zawodowcach. Na pokładzie znajdziemy zaawansowany układ optyczny, ultradźwiękowy silnik autofokusa oraz - co niespotykane w podobnych konstrukcjach - system stabilizacji obrazu.

0
Michał Chrzanowski
27 Listopad 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

 

6. Rozmycie


Wartość BxU dostarczana przez DxO Analyzer opisuje, jak ostry dla ludzkiego oka jest obraz planu fotograficznego. Bierze ona pod uwagę nie tylko ostrość obiektywu, lecz także jakość sensora i procesy obróbki obrazu w aparacie. Skala BxU jest dość prosta: 0 oznacza drastyczne przejście pomiędzy czernią i bielą, co w kryteriach obrazu jest zbyt ostre. 1 oznacza idealny obraz. Gdy rozmycie staje się bardziej widoczne, jego rozmiar określamy w pikselach. Ponieważ jednak liczba pikseli znajdująca się na określonym obszarze jest związana z rozdzielczością sensora i jego rozmiarem, skala BxU nie może być używana do porównywania aparatów z różną specyfikacją matrycy. Dlatego wartości BxU są także określane na odbitkach o rozmiarze 20 x 30. Dane są porównywane z uwzględnieniem wielkości matrycy i jej rozdzielczości:

Wartości dla matrycy:
poniżej 0.5 - obraz zbyt ostry
0.5-1.5 - obraz ostry
1.5-2.5 - delikatne rozmycie
2.5-3.5 - rozmycie widoczne
3.5-4.5 - rozmycie jest denerwujące
powyżej 4.5 - rozmycie nie do przyjęcia

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Jak możemy zauważyć na powyższych wykresach podczas fotografowania na ogniskowej 15 mm i przysłonie f/2.8 rozmycie obrazu w centrum kadru może być denerwujące (3.53-4.07), a miejscami nawet nie do przyjęcia - zwłaszcza brzegi i rogi zdjęcia (4.99-6.20). Dlatego też na całym planie fotograficznym wartości BxU wahają się w granicach 3.53-6.20. Takie wyniki oznaczają już spore dysproporcje rozmycia między poszczególnymi fragmentami kadru. Świadczy o tym chociażby charakterystyka wykresu, który tworzy pofalowaną, a nie płaską powierzchnię. Dopiero przymknięcie przysłony do f/5.6 sprawi, że wykres zdecydowanie się spłaszczy. Jednak rozmycie obrazu wciąż będzie widoczne.

Z kolei wybranie ogniskowej 30 mm i przysłony f/2.8 sprawi, że rozmycie występujące w całym kadrze będzie charakteryzować się zbliżonymi wartościami - 4.53-5.70 na brzegach i 4.23-3.88 w centrum. Dowodem na to jest trójwymiarowy wykres, który tworzy zdecydowanie bardziej wyrównaną powierzchnię - w przeciwieństwie do tego wygenerowanego dla ogniskowej 15 mm.

Wartości dla odbitki 20x30 cm:
poniżej 10 - obraz zbyt ostry
10-20 - obraz ostry
20-30 - delikatne rozmycie
30-40 - rozmycie widoczne
40-50 - rozmycie jest denerwujące
powyżej 50 - rozmycie nie do przyjęcia
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

W przypadku odbitki 20 x 30 cm obraz będzie już ostry w całym zakresie przysłon, niezależnie od wybranej ogniskowej. Ponadto, charakterystyka wykresu BxU jest wyrównana i płaska. Oznacza to brak zauważalnych rozbieżności rozmycia między centrum a brzegami planu fotograficznego. Za to należy pochwalić producenta, ponieważ taki wynik świadczy o dobrej jakości optycznej obiektywu.

Rozmycie w praktyce - ogniskowa 15 mm i f/2.8
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)


Rozmycie w praktyce - ogniskowa 30 mm i f/2.8
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)
]> */


]

Spis treści

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Pierwszy obiektyw z reporterskiej "świętej trójcy" systemu R trafił już na rynek. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
13
2
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego...
18
4
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus i odporna budowa - taki ma być najnowszy Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Czy rzeczywiście to jedna z...
13
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)