Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8.5
Cena / Jakość:
6
Optyka:
8.5
Budowa:
8
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

78%

Rodzina obiektywów Fujifilm z serii X powiększyła się o nowy model. Fujifilm Fujinon XF16mmF1.4 R WR to stałoogniskowy jasny szerokokątny obiektyw dający ekwiwalent 24 mm i światłosiłę f/1,4. Sprawdźmy zatem, jak nowe szkło japońskiego producenta poradziło sobie w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

15 Maj 2015
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

 

11. Podsumowanie


Fujifilm Fujinon XF 16 mm F1.4 R WR to konstrukcja, która dopełnia linię profesjonalnych obiektywów stałoogniskowych japońskiego producenta. Ogniskowa 16 mm na aparacie z mocowaniem X daje kąt widzenia 24 mm (długość ogniskowej odpowiadającej formatowi 35 mm). Obiektyw został więc stworzony z myślą o miłośnikach szerokokątnych stałek. Razem z aparatem Fujifilm X-Pro 1 obiektyw tworzy stosunkowo zgrabne połączenie, które jest dobrze wyważone, przez co wspomniany duet jest bardzo poręczny i wygodny w użyciu. Z kolei dzięki szybkiemu autofokusowi model XF 16 mm F1.4 R WR może okazać się dobrym rozwiązaniem do fotografii ulicznej, reportażowej czy dokumentalnej.


Na szczególne odnotowanie zasługuje wykonanie obiektywu. Nowe szkło Fujifilm to bardzo trwała i wytrzymała konstrukcja, która została stworzona, by pracować w naprawdę wymagających warunkach. Pochwalić należy bagnet wykonany ze stopu metali, uszczelnienia oraz wygodne pierścienie zwiększające ergonomię.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Testowany Fujinon oferuje bardzo dobrą jakość obrazu w przedziale f/2,8-f/16. Na niższych przesłonach rozdzielczość jest trochę słabsza, ale nadal przyzwoita. Ponadto, niskie przesłony umożliwiają pracę w trudnych warunkach oświetleniowych. Duża jasność to także szansa na uzyskanie plastycznego rozmycia drugiego planu, które wychodzi szczególnie efektownie w przypadku fotografii zbliżeniowej. Na odnotowanie zasługują także bardzo dobrze skorygowane wady optyczne. Obiektyw świetnie radzi sobie z aberracją chromatyczną oraz dystorsją, która jest wyjątkowo niska.

Niestety Fujifilm Fujinon XF 16 mm F1.4 R WR nie jest bez wad. Po stronie minusów należy zapisać bardzo dużą winietę, która jest widoczna w całym zakresie przysłon. Na szczęście jest zauważalna jedynie w rogach i brzegach kadru, dzięki czemu winieta wygląda dosyć naturalnie. Mimo to różnica jasności między centrum a brzegami wynosi ponad 1 EV na wszystkich przysłonach, a to bardzo dużo. Obiektyw również słabo wypadł pod względem fotografowania pod ostre światło. Na zdjęciach wystąpią zauważalne bliki i flary, które mogą zakłócić przejrzystość zdjęcia.

Fujifilm Fujinon XF 16 mm F1.4 R WR zdaniem producenta powinien pojawić się w polskiej sprzedaży we wrześniu 2015 roku (cena jeszcze nie została ujawniona).


Podsumowanie

+ bardzo dobra jakość wykonania
+ uszczelniana konstrukcja
+ wygodne pierścienie
+ szybki i cichy autofokus
+ bardzo dobra rozdzielczość obrazu w centrum kadru w przedziale f/2,8-f/16
+ bardzo dobra rozdzielczość obrazu na brzegach kadru w przedziale f/2,8-f/16
+ plastyczne rozmycia w przedziale f/1,4-f/2,8
+ dobrze skorygowana aberracja chromatyczna
+ bardzo mała dystorsja


- duża winieta widoczna w całym zakresie przysłon
- nienajlepsze zachowanie podczas pracy pod światło

Fujifilm Fujinon XF 16 mm F1.4 R WR uzyskał w swojej klasie 78%





Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
8.5
Cena / Jakość:
6
Optyka:
8.5
Budowa:
8
Ocena ogólna

78%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron testuje kolejny ciekawy zakres ogniskowych, tym razem przesuwając punkt ciężkości w stronę szerokiego kąta. Czy to idealny zoom dla podróżnika z krajobrazowym zacięciem? Mieliśmy okazję to...
27
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy teleobiektyw OM System pozwala na fotografowanie i filmowanie na odpowiedniku ogniskowej wynoszącym aż 1200 mm. Oto, jak M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED spisuje się w...
30
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Druga generacja tego popularnego zooma do bezlusterkowców Sony to lepsze parametry i przeprojektowany układ optyczny. Sprawdziliśmy jak zachowuje się w połączeniu z korpusem Sony A7 III
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (12)