Konstrukcja

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8.5
Cena / Jakość:
6
Optyka:
8.5
Budowa:
8
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

78%

Rodzina obiektywów Fujifilm z serii X powiększyła się o nowy model. Fujifilm Fujinon XF16mmF1.4 R WR to stałoogniskowy jasny szerokokątny obiektyw dający ekwiwalent 24 mm i światłosiłę f/1,4. Sprawdźmy zatem, jak nowe szkło japońskiego producenta poradziło sobie w naszym teście.

0

Autor: Michał Chrzanowski

15 Maj 2015
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

 

2. Konstrukcja


Obiektywy Fujifilm z serii X to solidnie i bardzo precyzyjnie wykonane konstrukcje klasy premium. Nie inaczej jest w przypadku najnowszego szkła Fujinon XF 16 mm F1.4 R WR. Pierścienie ustawiania ostrości oraz przysłony są wykonane z metalu, podobnie zresztą jak cała zewnętrzna obudowa wraz z bagnetem obiektywu. Ponadto, nowy model został wyposażony w dziewięć uszczelnień rozmieszczonych w ośmiu miejscach. Dzięki temu konstrukcja jest chroniona przed deszczem i kurzem. Dodatkowo, Fujifilm Fujinon XF 16 mm F1.4 R WR niweluje różnice temperatur między częściami zewnętrznymi a wewnętrznymi, minimalizując tym samym ich wpływ na optykę i elektronikę. Za takie rozwiązania trzeba pochwalić producenta, ponieważ z obiektywu będziemy w stanie korzystać w bardzo wymagających warunkach pogodowych – przy temperaturze nawet do -10°C.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Układ optyczny obiektywu Fujinon XF 16 mm F1,4 WR składa się z 13 elementów umieszczonych w 11 grupach. W skład optyki wchodzą dwie soczewki asferyczne, dwie ze szkła ED o obniżonym współczynniku dyspersji i powłoki Nano GL redukujące występowanie aberracji sferycznycznej i chromatycznej. Ponadto, w obiektywie zastosowano autorską powłokę Fujifilm HT-EBC, która zmienia współczynnik załamania światła między szkłem a powietrzem, co w przypadku światła padającego ukośnie pozwala ograniczyć występowanie odbić i flar.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Model XF 16 mm F1.4 R WR wyglądem nie odbiega od innych obiektywów japońskiego producenta. To co charakterystyczne dla konstrukcji stałoogniskowych z serii X, to wąski metalowy pierścień zmiany przysłony, który przekręca się z wyczuwalnym oporem w skokach co 0,3EV. Co więcej dzięki wyraźnym żłobieniom jest on wygodny w użytkowaniu, dlatego też podczas przeprowadzonego testu nie zanotowaliśmy żadnych problemów podczas zmiany wartości przysłony. Pochwalić również trzeba szeroki pierścień manualnego ustawienia ostrości, wskaźnik informujący o odległości pomiędzy fotografowanym obiektem a aparatem oraz skalę głębi ostrości umieszczoną na obudowie, które są szczególnie przydatne w fotografii ulicznej. Ponadto, wszystkie elementy obiektywu są odpowiednio dopasowane i dobrze przylegają do siebie,dzięki czemu tworzą spójną i zwartą konstrukcję.
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Wraz z obiektywem otrzymujemy także przedni i tylny dekielek oraz osłonę przeciwsłoneczną. Przedni dekielek dzięki podwójnemu uchwytowi jest bardzo poręczny i wygodny w użyciu. Zaś osłona przeciwsłoneczna skutecznie zapobiega wpadaniu światła do obiektywu.

Rozmiar mocowania filtra to 67 mm, a minimalna odległość ostrzenia wynosi 15 cm. Obiektyw waży 375 gramów i mierzy 73.4 x 73 mm.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25 mm f/4 PRO - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe
Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25 mm f/4 PRO - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe
Ekwiwalent obiektywu 16-50 mm z serii PRO ma być uniwersalnym, wzorowym optycznie, kompaktowym szerokokątnym zoomem, który pokochają fotografowie krajobrazu, reportażu...
0
0
Sigma 28-70 mm f/2.8 DG DN Contemporary - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Sigma 28-70 mm f/2.8 DG DN Contemporary - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Ten jasny standardowy zoom do bezlusterkowców Sony to mniejsza, lżejsza i przede wszystkim tańsza wersja modelu z zaawansowanej linii Art. Czy będzie jego największym rywalem? Oto nasz szybki...
0
0
Tamron 150-500 mm f/5-6.7 DI III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Tamron 150-500 mm f/5-6.7 DI III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy superzoom Tamrona to kompaktowa konstrukcja adresowana do entuzjastów fotografii sportu i przyrody. Oto nasz szybki test jednego z pierwszych egzemplarzy tego ciekawego szkła do...
0
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (12)