Fujifilm Fujinon XF 23mm f/1.4 R

0

Autor: Marcin Falana

5 Wrzesień 2013
Artykuł na: 6-9 minut
IFA 2013Koncern Fujifilm zaprezentował zapowiadaną jasną stałkę dającą ekwiwalent 35mm. Obiektyw Fujifilm Fujinon XF 23mm f/1.4 jest dedykowany do bezlusterkowców Fujifilm.

Fujifilm wprowadza na rynek długo zapowiadaną jasną stałkę f/1.4 dającą ekwiwalent klasycznych 35mm. Fujinon XF 23mm f/1.4 R optycznie składa się z 11 elementów w 8 grupach. Grupa soczewek odpowiedzialnych za autofokus składa się z trzech połączonych elementów w celu zmniejszenia wagi obiektywu.

Fujifilm Fujinon XF 23mm f/1.4 R

Minimalna odległość ostrzenia to 28 cm, wewnętrzne ogniskowanie, szybki autofokus, powłoki HT-EBC (High Transmittance Electron Beam Coating) , przedziałka odległości i głębi ostrości to kolejne cechy, które pokazują, że mamy do czynienia z obiektywem premium.

Fujifilm zapowiada, że obiektyw będzie dostępny od grudnia 2013 w cenie 849,99 funtów.

NazwaFujifilm FUJINON XF 23mm f/1.4 R
Typobiektyw stałoogniskowy, APS-C
Konstrukcja11 elementów w 8 grupach,
Ogniskowa23 mm, ekwiwalent dla małego obrazka 35 mm
Otwór maksymalnyf/1.4
Dystans min.28 cm
Przesłonaf/1.4-16
MocowanieFujifilm X
Powiększenie0,1 x
Filtr62 mm
Wymiary72x63 mm
Waga300 g
Artykuł na FotopolisFujifilm Fujinon XF 23mm f/1.4 R

Informacja prasowa producenta:

Fujifilm prezentuje obiektyw szerokokątny klasy premium FUJINON XF 23 mm F1,4 R, który pozwala wykorzystać cały potencjał matrycy Fujifilm X-Trans CMOS i uzyskać najwyższą jakość obrazu.

Firma FUJIFILM (prezes Shigehiro Nakajima) wprowadza na rynek obiektyw FUJINON XF 23 mm F1,4 R przeznaczony do bezlusterkowców Fujifilm.

Obiektywy FUJINON XF to szczyt technologii optycznej firmy Fujifilm. Składają się one wyłącznie ze szklanych elementów najwyższej jakości, w tym soczewek asferycznych. Duże maksymalne wartości przysłony pozwalają uzyskać różnorodne rezultaty fotografowania przy słabym oświetleniu, a także rejestrować sceny z wykorzystaniem pięknego efektu bokeh. Opracowana przez firmę Fujifilm powłoka HT-EBC ogranicza natomiast odbijanie światła w większym zakresie długości fal, co daje lepszą kontrolę nad występowaniem efektu flary i tzw. duszków. Te zaawansowane technologie optyczne pozwalają wydobyć z precyzyjnej matrycy APS-C X-Trans CMOS stosowanej w aparatach FUJIFILM z bagnetem X najwyższą rozdzielczość matrycy pełnoklatkowej i optymalny poziom szumów.

Oferując długość ogniskowej 35 mm (odpowiednik formatu 35 mm), obiektyw FUJINON XF 23 mm F1,4 R sprawdza się w wielu zastosowaniach, zarówno w fotografii portretowej, jak i ogólnej. Maksymalna przysłona f/1,4 umożliwia wykonywanie zdjęć z ręki przy słabym oświetleniu
w sytuacji, gdy użycie obiektywu z zoomem skutkowałoby poruszeniem aparatu, a dodatkowo pozwala na artystyczne ujęcia z wykorzystaniem pięknego efektu bokeh.

Obiektyw zaprojektowany z myślą o matrycach Fujifilm X-Trans CMOS

Nowa konstrukcja obiektywu przekłada się na lepszą zdolność rozdzielczą i wysoki kontrast, co pozwala maksymalnie wykorzystać możliwości precyzyjnej matrycy X-Trans CMOS.

Szybka przysłona f/1,4 umożliwia wykonywanie zdjęć z pięknym efektem bokeh i ogranicza rozmycie obrazu przy słabym oświetleniu.

Zniekształcenia obiektywu zostały ograniczone do absolutnego minimum, ponieważ zastosowano korekcję optyczną zamiast cyfrowej, aby uzyskać jak najlepszą jakość obrazu.

7-listkowa okrągła przysłona pozwala uzyskać efekt bokeh nawet w przypadku zdjęć portretowych i produktowych wykonywanych przy średnich wartościach przysłony z zachowaniem optymalnej głębi ostrości.

Wszystkie soczewki zostały pokryte wielowarstwową powłoką Fujifilm HT-EBC (High Transmittance Electron Beam Coating), która zwiększa ich wytrzymałość i zapewnia równomierne rozprowadzenie światła po całej matrycy.

Długość ogniskowej idealnie dobrana do codziennego fotografowania

Uniwersalna długość ogniskowej 35 mm (odpowiednik formatu 35 mm) pozwala wykonywać zdjęcia w trybie szerokokątnym lub tele, gdzie o odległości i kącie decyduje sam użytkownik, odpowiednio ustawiając się względem fotografowanego obiektu.

Wskaźnik odległości sprawdzający się podczas szybkich ujęć

FUJINON XF 23 mm F1,4 R jest wyposażony we wskaźnik informujący o odległości między aparatem a fotografowanym obiektem, a także skalę głębi ostrości umieszczoną na obudowie obiektywu. Rozwiązania te przydają się wtedy, gdy chcemy ręcznie ustawić wstępną ostrość, aby uchwycić szybko poruszający się obiekt, lub ograniczyć do minimum opóźnienie migawki, aby sfotografować uciekającą chwilę.

Minimalna odległość robocza wynosząca ok. 28 cm to kolejny powód, dla którego obiektyw ten idealnie sprawdza się podczas zbliżeń.

Szybki autofokus

Obiektyw oferuje szybki autofokus dzięki zastosowaniu systemu wewnętrznego ogniskowania. Grupa soczewek skupiających składa się z trzech elementów sklejonych i jednego elementu asferycznego, dzięki czemu całość nie waży wiele, natomiast wbudowany, szybki, bezrdzeniowy silnik prądu stałego zapewnia bardzo szybkie działanie autofokusa.

Małe rozmiary i wysokiej jakości konstrukcja

Obiektyw FUJINON XF 23 mm F1,4 R waży 300 g, a jego długość to zaledwie 63 mm, co oznacza, że jest to najbardziej kompaktowy i najlżejszy obiektyw w swojej klasie.

Części metalowe zastosowano w pierścieniach ustawiania ostrości i przysłony, które zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić odpowiedni obrót i wygodę obsługi.

Duży element przedni nadaje produktowi elegancki wygląd szybkich obiektywów przypominający klasyczne modele z przeszłości.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Obiektywy irix Cine do Canona taniej o 500 zł
Obiektywy irix Cine do Canona taniej o 500 zł
Do 27 czerwca 2021 roku wszystkie kinematograficzne obiektywy Irix z mocowaniami Canon EF i Canon RF można nabyć o 500 zł taniej.
0
0
Lensbaby Obscura - nowe obiektywy pinhole ze zmiennymi efektami
Lensbaby Obscura - nowe obiektywy pinhole ze zmiennymi efektami
Producent obiektywów efektowych Lensbaby znów daje o sobie znać. Tym razem ma do zaoferowania dwa „obiektywy” otworkowe w wariantach 16 i 50 mm.
0
1
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)