Fujifilm X-A1

0

Autor: Michal Grzegorczyk

17 Wrzesień 2013
Artykuł na: 23-28 minut
Nowy bezlusterkowiec Fujifilm X-A1 można łatwo pomylić z nowością sprzed kilku miesięcy, X-M1. Zewnętrznie obydwa aparaty różnią się kolorystyką i wykończeniem korpusów. Najważniejsza zmiana w X-A1 to matryca - standardowy CMOS zamiast zastosowanego w X-M1 sensora Fujifilm X-Trans.

Fujifilm X-A1 to już czwarty i jednocześnie najtańszy bezlusterkowiec w systemie X. Bazuje na modelu X-M1, który zadebiutował na początku wakacji. Obydwa aparaty mają niemal identyczny zestaw funkcji i układ przycisków. Różnią się wykończeniem, kolorystyką (X-A1 jest dostępny w kolorach czarnym, czerwonym i niebieskim), a także elementam odpowiedzialnym za jakość zdjęcia - matrycą. W X-M1 firma Fujifilm zastosowała nowatorski sensor X-Trans CMOS o rozdzielczości 16 megapikseli, natomiast w X-A1 matrycę CMOS ze standardową mozaiką Bayera. Sensor współpracuje z procesorem EXR II. Taki zestaw pozwala na pracę w zakresie czułości ISO 200 - ISO 6400 (rozszerzalne w dół o ISO 100 i w górę do ISO 25600), osiąganie prędkości zdjęć seryjnych 5,6 kl/s - dokładnie jak w X-M1.

Poza tym rodzajem matrycy obydwa aparaty praktycznie się nie różnią. Mimo, że Fujifilm X-A1 ląduje na najniższej półce, zachował odchylany ekran o rozdzielczości 920 000 punktów oraz wbudowaną łączność Wi-Fi. Standardowo ma wbudowaną lampę błyskową, nagrywa filmy w rozdzielczośc Full HD, obsługuje firmat RAW oraz współpracuje ze wszystkimi obiektywami systemu Fujifilm X.

Sam korpus Fujifilm X-A1 kosztuje 2199 złotych, natomiast za zestaw z obiektywem XC 16-50mm F3.5-5.6 OIS trzeba zapłacić 2499 złotych. Więcej wiadomości na temat tego aparatu możecie znaleźć w specyfikacji i informacji prasowej:

NazwaFujifilm X-A1
Typaparat systemowy
Efektywna rozdzielczość16.3 megapikseli
SensorAPS-C CMOS, 23,6x15,8 mm, 3:2, filtr ultradźwiękowy
Rozdzielczość4896 x 3264
Formaty zapisu obrazu
 • JPEG
 • RAW
 • RAW+JPEG
Obiektyw
 • obiektywy systemu X
 • powiększenie 1.5x
Migawka
 • kontrolowana elektronicznie
 • 30 - 1/4000 s
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • (P) Program
 • (A) priorytet przysłony
 • (S) priorytet migawki
 • (M) manual
Metody pomiaru ostrości
 • Detekcja kontrastu (matryca)
 • lampa wspomagająca
Tryby pracy autofocusa
 • pojedynczy
 • ciągły
 • wykrywanie twarzy
 • live view
Manual focustak
CzułośćISO 200-6400, rozszerzone o ISO 100, 12800 i 25600
Balans bieli
 • Auto
 • Światło dzienne
 • Cień
 • Światło żarówki
 • Światło jarzeniowe
 • Pod wodą
 • ustawienia własne wg wzorca
 • wybór temperatury koloru
Zdjęcia seryjne5,6 kl/s
Rejestracja filmuFull HD 1920x1080, 30 kl/s
Monitor LCD
 • 3-calowy
 • 920 000 punktów
 • odchylany
Lampa błyskowawbudowana
Stopka akcesoriówtak
Wizjerbrak
ZłączaUSB 2.0, mini HDMI
ZasilanieNP-W126
Wydajność zasilania (zdjęcia)350
Wymiary117 x 67 x 39 mm
Waga330 gramów (z baterią)
Uwagibezprzewodowa łączność Wi-Fi
Artykuł na Fotopolis17580

FUJIFILM prezentuje kompaktowy i stylowy aparat serii X, FUJIFILM X-A1, w którym zastosowano wymienną optykę. Wyposażony jest w dużą matrycę APS-C CMOS i procesor EXR II.

Firma FUJIFILM (prezes Shigehiro Nakajima) poinformowała o wprowadzeniu na rynek swojego czwartego aparatu z wymienną optyką - FUJIFILM X-A1. Najnowszy model z serii FUJIFILM X pozwoli dotrzeć do nowego grona odbiorców. Powstał z myślą o użytkownikach, którzy zamiast zwykłym kompaktem chcą robić zdjęcia bezlusterkowcem z wymiennymi obiektywami.

Najważniejsze funkcje

- Aparat X-A1 jest kompaktowy i lekki jak dostępny od niedawna model Fujifilm X-M1 z tą różnicą, że jest wyposażony w matrycę APS-C CMOS i procesor EXR II odpowiedzialny za wysoką jakość obrazu. Duża matryca APS-C CMOS 16 MPix oferuje bogate odwzorowanie tonacji, piękny efekt bokeh, większy zakres dynamiczny i maksymalną czułość ISO 25600.

- Tak jak w pozostałych aparatach z serii Fujifilm X, mocną stroną produktu jest jego konstrukcja. Aparat można obsługiwać jedną ręką, a intuicyjny, szybki dostęp do funkcji jest przydatny podczas codziennego fotografowania. Wszystkie przyciski i pokrętła są umieszczone z prawej strony tylnego panelu aparatu, aby zapewnić optymalną funkcjonalność i łatwość obsługi. Przycisk nagrywania zapewnia łatwe rejestrowanie filmów z możliwością wstrzymania i wznowienia nagrania.

- Odchylany wyświetlacz LCD HD, wbudowana lampa błyskowa i interfejs Wi-FiŸ(*6) - umożliwiający przesyłanie zdjęć do smartfonów - sprawiają, że aparat FUJIFILM X-A1 ma wszelkie funkcje potrzebne użytkownikom, którzy mają styczność z bezlusterkowcami po raz pierwszy.]

Szczegółowy opis funkcji
Duża matryca APS-C CMOS zapewniająca realistyczne odwzorowanie kolorów i szczegółów

FUJIFILM X-A1 jest wyposażony w dużą matrycę APS-C CMOS 16,3 MPix, która oferuje bogate odwzorowanie tonacji, większy zakres dynamiczny i maksymalną czułość ISO 25600. Ponadto pozwala uzyskać piękny efekt bokeh, czyli efektowne rozmycie stosowane podczas wykonywania zdjęć z niewielką głębią ostrości.

Tworzone obrazy charakteryzują się wyrazistością i niskim poziomem szumów nawet przy słabym oświetleniu, tj. w nocy i w pomieszczeniach, które zwykle wymagają wysokiej czułości. Matryca wiernie odwzorowuje naturalne tonacje ludzkiej skóry i kolory nieba - od głębokich błękitów po czerwone odcienie zachodzącego słońca.

Matryca daje możliwość wyboru czułości od standardowej ISO 200 do wysokiej ISO 6400 w krokach co 1/3 EV. Można nawet skorzystać z zakresu rozszerzonego o wartościach ISO 100, ISO 12800 i ISO 25600, które zapewniają wyjątkowo wyraźne obrazy o niskim poziomie szumów, zarówno przy bezchmurnym niebie, jak i przy słabym oświetleniu lub w nocy.

Szybka reakcja dzięki procesorowi Fujifilm EXR II

Procesor EXR II szybko reaguje i jest gotowy do pracy w ciągu 0,5 s(*1), co w połączeniu z opóźnieniem migawki rzędu 0,05 s i możliwością wykonywania zdjęć seryjnych z maksymalną prędkością 5,6 kl./s (do 30 klatek*2) zadowoli każdego użytkownika.

Zaprojektowany z myślą o szybkim i łatwym dostosowaniu ustawień

Wszystkie regulowane przyciski i pokrętła są umieszczone z prawej strony tylnego panelu LCD, aby zapewnić optymalną funkcjonalność i łatwość obsługi. Przyciski zostały ułożone tak, aby użytkownik trzymający aparat prawą ręką miał łatwy dostęp do wszystkich funkcji i ustawień.

Aparat jest wyposażony w dwa pokrętła sterujące, umożliwiające szybkie dostosowanie przysłony, czasu naświetlania i kompensacji ekspozycji przy użyciu kciuka. Poszczególne przyciski zapewniają dostęp do często używanych funkcji, takich jak balans bieli, tryb seryjny czy makro, dzięki czemu obsługa jest szybka, intuicyjna i nie wymaga otwierania ekranu menu przy każdej zmianie ustawień.

Pokrętło wyboru trybu pozwala dobrać optymalną konfigurację sceny, a ponadto daje dostęp do takich funkcji, jak zaawansowany tryb SR Auto [Advanced SR Auto], który automatycznie rozpoznaje rodzaj sceny i ułatwia uzyskanie najlepszych rezultatów, czy zaawansowany filtr [Advanced Filter] wzbogacający zdjęcia o różne artystyczne efekty.]

{BIT|Ultrakompaktowy, lekki korpus aparatu X-A1

Ten kompaktowy aparat został zaprojektowany tak, aby użytkownik mógł go bez trudu nosić na szyi. FUJIFILM X-A1 waży zaledwie 330 g(*3), więc jest lżejszy od wielu innych bezlusterkowców z wymiennym obiektywem. Jednocześnie kryje w sobie dużą matrycę APS-C CMOS, odchylany wyświetlacz LCD HD, wbudowaną lampę błyskową, interfejs Wi-FiŸ (*6) do przesyłania obrazów oraz gniazdo dodatkowej lampy błyskowej.

Jak na przedstawiciela serii FUJIFILM X przystało, model FUJIFILM X-A1 nawiązuje wyglądem do popularnych aparatów FUJIFILM X-Pro1 i FUJIFILM X-E1 z tą różnicą, że jest dostępny w trzech następujących kolorach: czarnym, niebieskim i czerwonym.

W wersji czarnej i niebieskiej korpus jest pokryty pomarszczoną skórą, natomiast w wersji czerwonej skórzane obicie jest takie samo, jak w popularnym modelu FUJIFILM XF1. Dzięki zastosowaniu skóry syntetycznej aparat lepiej leży w dłoni, a tekstura materiału przypomina prawdziwą skórę. Aparat ten jest przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców, łącząc w sobie funkcjonalność i atrakcyjny, stylowy wygląd.

Odchylany wyświetlacz LCD HD 3" (920 000 punktów) pozwala tworzyć kreatywne ujęcia pod różnym kątem

Wyświetlacz LCD HD 3" można odchylać w górę i w dół, co ułatwia robienie zarówno zdjęć kwiatów i zwierząt tuż przy ziemi, jak i zdjęć wykonywanych z rękami uniesionymi w powietrze, wysoko ponad tłumem.

Technologia Super Intelligent Flash

Wbudowana, precyzyjna lampa błyskowa aparatu FUJIFILM X-A1 (odpowiednik liczby przewodniej 7)(*4) wykorzystuje technologię Fujifilm Super Intelligent Flash, aby dopasować ilość światła używanego w przypadku konkretnej sceny. Lampa tak ustawia błysk, aby ograniczyć obcinanie jasnych partii obrazu, na przykład podczas robienia zdjęć portretowych w pomieszczeniu o słabym oświetleniu (lub też wykonywania zbliżeń akcesoriów bądź potraw na talerzu). Ponadto oferuje doskonały błysk dopełniający, który przydaje się podczas fotografowania osób ze światłem schowanym za plecami lub przy intensywnym świetle słonecznym rzucającym wyraźny cień na twarz fotografowanej osoby, dzięki czemu ujęcia są dobrze oświetlone.

Bezprzewodowe przesyłanie obrazów umożliwiające błyskawiczne zgrywanie wysokiej jakości zdjęć na urządzenie mobilne lub komputer

Dzięki funkcji bezprzewodowego przesyłania obrazów użytkownicy mogą natychmiast zgrać wykonane zdjęcia na smartfon lub tablet. Tym sposobem można jeszcze bardziej cieszyć się fotografią, łatwo udostępniając ulubione zdjęcia w serwisach społecznościowych lub dzieląc się nimi ze znajomymi.
Wbudowana funkcja bezprzewodowego przesyłania obrazów wykorzystuje specjalną aplikację FUJIFILM Camera, którą można pobrać za darmo. Umożliwia ona błyskawiczne przesyłanie i zapisywanie ulubionych zdjęć na smartfonie lub tablecie. Po wybraniu najładniejszych ujęć można je przesłać naciskając przycisk Wi-FiŸ(*6), a następnie udostępnić je w serwisach społecznościowych lub wśród znajomych.

Ponadto użytkownicy mają możliwość przeglądania i importowania zdjęć oraz filmów ze smartfonu lub tabletu do aparatu. Funkcja ta może również pobrać dane o lokalizacji ze smartfonu i zapisać je w plikach wykonywanych zdjęć.

Dostępna jest także funkcja automatycznego zapisu na komputerze (PC Autosave) przy użyciu sieci Wi-FiŸ(*6), która pozwala łatwo utworzyć kopię zapasową zdjęć na domowym komputerze. Wystarczy zainstalować darmowe oprogramowanie FUJIFILM PC AutoSave na komputerze, wybrać folder, w którym mają być zapisywane kopie zdjęć, a następnie skonfigurować połączenie routera Wi-Fi(*6) z aparatem X-A1. W ten sposób będzie można łatwo tworzyć kopię zapasową zdjęć na komputerze. Obie te funkcje są przydatne i pozwalają zaoszczędzić wiele czasu.

Kreatywna fotografia dzięki popularnym efektom specjalnym dostępnym w aparacie

Przed zapisaniem zdjęcia można skorzystać z efektów specjalnych w postaci ośmiu zaawansowanych filtrów: Aparat zabawkowy, Miniatura, Wzmocnienie kolorów, Jasna tonacja, Ciemna tonacja, Dynamiczna tonacja, Zmiękczona ostrość, Częściowy kolor (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, fioletowy). Aparat oferuje także tryb wielokrotnej ekspozycji, w którym można nałożyć na siebie dwa ujęcia, aby uzyskać wyjątkowo kreatywne zdjęcia.
Ponadto tryb symulacji filmu udostępnia pięć różnych efektów naśladujących wygląd zdjęć wykonywanych przy użyciu różnych filmów fotograficznych, tj.: PROVIA (standardowe barwy, naturalne odwzorowanie kolorów), Velvia (żywe barwy, nasycone tonacje), ASTIA (delikatne barwy, miękka gradacja), film czarno-biały (Monochrome) oraz Sepia.

Nagrywanie filmów w jakości Full HD

FUJIFILM X-A1 umożliwia nagrywanie filmów w jakości Full HD (1920x1080) z prędkością 30 klatek na sekundę. Podczas nagrywania filmów można zastosować dodatkowe kreatywne efekty dostępne w trybie symulacji filmu (np. efekt mono) oraz efekt bokeh uzyskiwany przy użyciu dużej matrycy APS-C CMOS z niską wartością przysłony. Przycisk nagrywania zapewnia łatwe rejestrowanie filmów z możliwością wstrzymania i wznowienia nagrania.

Zgodność z obiektywami FUJIFILM z bagnetem X

FUJIFILM X-A1 jest zgodny z wszystkimi obiektywami Fujifilm z bagnetem X. Szczególnie dobrze współpracuje z dwoma nowymi obiektywami z serii FUJINON XC. Obiektywy XC są kompaktowe i lekkie, oferują szeroki wybór długości ogniskowej i są przeznaczone zarówno do bezlusterkowców dla początkujących, jak i do modeli średniego zasięgu.

Akcesoria do aparatu FUJIFILM X-A1

Pokrowiec skórzany: Zaprojektowany specjalnie z myślą o aparacie FUJIFILM X-A1 pokrowiec chroni sprzęt, dobrze leży w dłoni i ma eleganckie wykończenie z prawdziwej skóry. Uchwyt: Zaprojektowany z myślą o ergonomii i maksymalnej wygodzie podczas trzymania.

Najważniejsze cechy aparatu FUJIFILM X-A1:

- Matryca APS-C CMOS 16,3 MPix
- Szybki procesor EXR II
- Gotowość do pracy w ciągu 0,5 s(*1), opóźnienie migawki rzędu 0,05 s i zdjęcia seryjne z maksymalną prędkością 5,6 kl./s (do 30 klatek*2)
- Ultra kompaktowy, lekki korpus
- Odchylany wyświetlacz LCD 3" (HD, 920 000 punktów)
- Wbudowana lampa błyskowa z technologią Fujifilm Super Intelligent Flash
- Czułość ISO 200-6400 w krokach co 1/3 EV (zakres rozszerzony o wartościach ISO 100, ISO 12800 i ISO 25600)
- Nagrywanie filmów w jakości Full HD (30 kl./s)
- 49-punktowy AF
- Filtry artystyczne: 8 zaawansowanych filtrów i 5 trybów symulacji filmu
- Wbudowana obsługa formatu RAW
- Przycisk Q udostępniający listę często używanych menu i ułatwiający konfigurację
- Gniazdo dodatkowej lampy błyskowej
- Funkcja bezprzewodowego przesyłania obrazów do smartfonów i tabletów przy użyciu aplikacji FUJIFILM Camera
- Funkcja PC Autosave umożliwiająca nawiązanie połączenia Wi-FiŸ(*6) z komputerem (łatwe wykonywanie kopii zapasowej)
- Dostępny w trzech kolorach: czarnym, niebieskim i czerwonym
- Zgodny ze wszystkimi obiektywami FUJIFILM z bagnetem X

*1 Tryb szybkiego startu.
*2 Maksymalną liczbę klatek można uzyskać przy ustawieniu formatu JPEG i użyciu karty pamięci SD o klasie szybkości 10 lub wyższej.
*3 Wliczając akumulator i kartę pamięci, nie wliczając obiektywu.
*4 ISO 200.
*5 Odpowiednik formatu 35 mm.
*6 Wi-FiŸ jest zarejestrowanym znakiem towarowym Wi-Fi Alliance.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm postanowiło zrobić aparat dla mas. Na pokładzie znajdziemy najlepszą matrycę, najszybszy system AF, stabilizację, wydajną baterię i rozbudowany tryb filmowy,...
48
19
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Po dwóch latach od prezentacji prototypów, na rynek trafia w końcu oryginalny aparat Canona, pełniący rolę cyfrowej lunety. Pod względem jakości zapewne nie zaoferuje...
16
0
Nikon Z6 II i Z7 II - małe, duże zmiany
Nikon Z6 II i Z7 II - małe, duże zmiany
Słuchając głosu użytkowników, Nikon wzbogaca nowe korpusy o funkcje, których brakowało fotografom w pierwszej generacji bezlusterkowych modeli Z. Czy to jednak...
1
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)