Fujifilm X-M1

0

Autor: Michal Grzegorczyk

25 Czerwiec 2013
Artykuł na: 17-22 minuty
Fujifilm X-M1 to trzeci bezlusterowiec w systemie Fujifilm X. Jest wyraźnie mniejszy od starszej dwójki, ale oferuje matrycę APS-C X-Trans CMOS znaną z modelu X-Pro1 i całkiem spore możliwości: odchylany ekran, bezprzewodową łączność Wi-Fi, wbudowaną lampę błyskową i całkiem sporo, jak na tak kompaktowy korpus, pokręteł i przycisków.

Fujifilm X-M1 już na pierwszy rzut oka pasuje do całej koncepcji systemu X. Podobnie jak starsza dwójka - X-Pro1 i X-E1 - stylistycznie nawiązuje do analogowych konstrukcji, ale jest przy tym wyraźnie mniejszy i lżejszy od swoich kuzynów. Zmniejszenie korpusu musiało pociągnąć za sobą jakieś "ofiary" - w tym przypadku to wizjer. Kadrowanie Fujifilmem X-M1 odbywa się wyłącznie za pomocą 3-calowego ekranu LCD (o rozdzielczości 921 000 punktów), który jest odchylany o około 90 stopni w górę i w dół.

X-M1 jest najmniejszym bezlusterkowcem firmy Fujifilm, ale japończycy podkreślają, że gruntownie przemyśleli jego ergonomię. Wszystkie regulowane przyciski i pokrętła są umieszczone z prawej strony tylnego panelu LCD, dzięki czemu X-M1 może być obsługiwany jedną ręką. Mimo niewielkich rozmiarów na obudowie zmieściły się dwa pokrętła sterujące i tarcza trybów, wbudowana lampa błyskowa, a także gorąca stopka.

Od strony fotograficznej X-M1 nie ustępuje większym i starszym modelom. Producent zastosował taką samą jak w X-Pro1 matrycę APS-C X-Trans CMOS o rozdzielczości 16,3 megapiksela, która jest uzupełniana przez procesor EXR II. Taki zestaw gwarantuje gotowość do pracy po 0,5 sekundy, prędkość zdjęć seryjnych na poziomie 5,6 kl/s i zakres czułości od ISO 200 do ISO 6400 (rozszerzalne do ISO 25600 przy zmniejszonej rozdzielczości). Aparat dodatkowo nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD z prędkością 30 kl/s.

Najnowszy przedstawiciel systemu Fujifilm X, jak na nowoczesną konstrukcję przystało, został wyposażony w bezprzewodową łączność Wi-Fi. Aby ją wykozystać należy zainstalować na smartfonie lub tablecie aplikację Fujifilm Camera, która umożliwia bezprzewodowe przesyłanie obrazów z aparatu do pamięci urządzeń mobilnych.

Model X-M1 będzie dostępny w trzech kolorach: czarnym, srebrnym i brązowym. Na razie nie znamy jego polskiej ceny. W USA aparat będzie kosztować 700 dolarów za sam korpus i 800 dolarów za kit z obiektywem 16-50 mm f/3,5-5,6. Poniżej przytaczamy informację prasową producenta:

NazwaFujifilm X-M1
Typaparat systemowy
Efektywna rozdzielczość16,3 megapikseli
SensorAPS-C CMOS X-Trans, 23,6x15,8 mm, 3:2, filtr ultradźwiękowy
Rozdzielczość
 • 4896 x 3264
 • 4896x2760,264 x 3264
 • 3456x2304
 • 3456x1944
 • 2496x1664
 • 2496x1408
 • 1664x1664
Formaty zapisu obrazu
 • JPEG
 • RAW
 • RAW+JPEG
Obiektyw
 • obiektywy systemu X
 • powiększenie 1.5x
Migawka
 • kontrolowana elektronicznie
 • 30 - 1/4000 s
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • (P) Program
 • (A) priorytet przysłony
 • (S) priorytet migawki
 • (M) manual
Metody pomiaru ostrości
 • Detekcja kontrastu (matryca)
 • lampa wspomagająca
Tryby pracy autofocusa
 • pojedynczy
 • ciągły
 • wykrywanie twarzy
 • live view
Manual focustak
CzułośćISO 200-6400, rozszerzone o ISO 100, 12800 i 25600
Balans bieli
 • Auto
 • Światło dzienne
 • Cień
 • Światło żarówki
 • Światło jarzeniowe
 • Pod wodą
 • ustawienia własne wg wzorca
 • wybór temperatury koloru
Zdjęcia seryjne5,6 kl/s
Rejestracja filmuFull HD 1920x1080, 30 kl/s
Monitor LCD
 • 3-calowy
 • 920 000 punktów
 • odchylany
Lampa błyskowawbudowana
Stopka akcesoriówtak
Wizjerbrak
ZłączaUSB 2.0, mini HDMI
ZasilanieNP-W126
Wydajność zasilania (zdjęcia)350
Wymiary117 x 67 x 39 mm
Waga330 gramów (z baterią)
Uwagibezprzewodowa łączność Wi-Fi
Ocena w teście DIWA70% (5)
Test Fotopolis17375
Artykuł na Fotopolis17182

FUJIFILM prezentuje kompaktowy, lekki bezlusterkowiec klasy premium X-M1 z wymiennym obiektywem i matrycą APS-C X-Trans CMOS znaną z modelu X-Pro1

Firma FUJIFILM (prezes Shigehiro Nakajima) z prawdziwą dumą wprowadza na rynek swój trzeci aparat klasy premium z wymiennym obiektywem - FUJIFILM X-M1. X-M1 jest kompaktowy, lekki i jeszcze bardziej funkcjonalny, a jednocześnie cechuje się doskonałym wzornictwem, wybitną jakością obrazu oraz wydajnością znaną z wielokrotnie nagradzanych aparatów FUJIFILM X-Pro1 i X-E1. Jest przeznaczony nie tylko dla zapalonych fotografów, lecz także dla szerszego grona odbiorców.

Jest wyposażony w cenioną na całym świecie, firmową matrycę APS-C X-Trans CMOS 16,3 MPix stosowaną również w modelach FUJIFILM X-Pro1 i FUJIFILM X-E1

Wewnątrz aparatu FUJIFILM X-M1 znajduje się duża matryca APS-C X-Trans CMOS oferująca jakość obrazu porównywalną z matrycami pełnoklatkowymi. Do matrycy dołączony jest unikalny zestaw filtrów kolorów, który pozwala ograniczyć do minimum prążki mory i aberracje chromatyczne bez konieczności stosowania optycznego filtra dolnoprzepustowego. Jednocześnie znacząco poprawiono zdolność rozdzielczą nawet przy identycznej liczbie pikseli, co pozwala uzyskać ostre obrazy o bogatej teksturze.

Aparat zaprojektowano tak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał wysokowydajnych obiektywów. Tworzone obrazy charakteryzują się wyrazistością i niezwykle niskim poziomem szumów nawet przy słabym oświetleniu, tj. w nocy i w pomieszczeniach, które zwykle wymagają wysokiej czułości. Matryca wiernie odwzorowuje ciepłe tonacje ludzkiej skóry i żywe kolory nieba - od głębokich błękitów po czerwone odcienie zachodzącego słońca.

Matryca daje możliwość wyboru czułości od standardowej ISO 200 do wysokiej ISO 6400 w krokach co 1/3 EV. Można nawet skorzystać z zakresu rozszerzonego o wartościach ISO 100, ISO 12800 i ISO 25600, które zapewniają wyjątkowo wyraźne obrazy o niskim poziomie szumów, zarówno przy bezchmurnym niebie, jak i przy słabym oświetleniu lub w nocy.

Szybka reakcja dzięki procesorowi EXR II

Procesor EXR II umożliwia bezproblemowe rejestrowanie zdjęć, oferując gotowość do pracy w ciągu 0,5 s(*1), opóźnienie migawki rzędu 0,05 s, a także zdjęcia seryjne z maksymalną prędkością 5,6 kl./s (do 30 klatek*2).

Aparat można obsługiwać jedną ręką, a intuicyjny, szybki dostęp do funkcji pozwala bez trudu wykonywać piękne zdjęcia każdego dnia

Wszystkie regulowane przyciski i pokrętła są umieszczone z prawej strony tylnego panelu LCD, aby zapewnić optymalną funkcjonalność i łatwość obsługi podczas codziennego użytku. Przyciski zostały ułożone tak, aby użytkownik trzymający aparat prawą ręką miał łatwy dostęp do wszystkich funkcji i ustawień.

Pokrętło wyboru trybu pozwala dobrać optymalną konfigurację sceny, a ponadto daje dostęp do takich funkcji, jak zaawansowany tryb SR Auto [Advanced SR Auto], który automatycznie rozpoznaje rodzaj sceny i ułatwia uzyskanie najlepszych rezultatów, czy zaawansowany filtr [Advanced Filter] wzbogacający zdjęcia o różne artystyczne efekty.

Aparat jest wyposażony w dwa pokrętła sterujące umożliwiające szybkie dostosowanie przysłony, czasu naświetlania i kompensacji ekspozycji przy użyciu kciuka. Poszczególne przyciski zapewniają dostęp do często używanych funkcji, takich jak balans bieli, tryb seryjny czy makro, dzięki czemu obsługa jest szybka, intuicyjna i nie trzeba otwierać ekranu menu przy każdej zmianie ustawień.]

{BIT|Kompaktowa, lekka obudowa z ciekawym wzornictwem w stylu retro, którego pierwotnie użyto w aparatach FUJIFILM X-Pro1 i X-E1

X-M1 sprawia wrażenie klasycznego i eleganckiego aparatu, podobnie jak popularne modele FUJIFILM X-Pro1 i X-E1. Co więcej, dzięki kompaktowej, lekkiej budowie nie wymaga zbyt wiele miejsca w torbie.

Aparat X-M1 waży zaledwie 330 g(*3) pomimo tego, że kryje w sobie dużą matrycę APS-C CMOS, odchylany wyświetlacz LCD HD, wbudowaną lampę błyskową, interfejs bezprzewodowego przesyłania obrazów oraz gniazdo dodatkowej lampy błyskowej.

Model X-M1 będzie dostępny w trzech kolorach: czarnym, srebrnym i brązowym.

Odchylany wyświetlacz LCD HD 3" (920 000 punktów) pozwala tworzyć kreatywne ujęcia pod różnym kątem

Wyświetlacz LCD HD 3" można odchylać w górę i w dół, co ułatwia robienie zarówno zdjęć kwiatów i zwierząt tuż przy ziemi, jak i zdjęć wykonywanych wysoko ponad tłumem. Dodatkowe zastosowania daje możliwość zamontowania aparatu na statywie w celu nagrywania filmów.

Technologia FUJIFILM Super Intelligent Flash dopasowuje intensywność błysku do danej sceny

Wbudowana, precyzyjna lampa błyskowa aparatu X-M1 (odpowiednik liczby przewodniej 7) (*4) wykorzystuje technologię FUJIFILM Super i-Flash, aby dopasować ilość światła używanego w przypadku konkretnej sceny. Lampa tak ustawia błysk, aby ograniczyć prześwietlenie jasnych partii obrazu, na przykład podczas robienia zdjęć portretowych w pomieszczeniu o słabym oświetleniu lub też wykonywania zbliżeń akcesoriów bądź potraw na talerzu. Ponadto oferuje doskonały błysk dopełniający, który przydaje się podczas fotografowania osób ze światłem schowanym za plecami lub przy intensywnym świetle słonecznym rzucającym wyraźny cień na twarz fotografowanej osoby.

Bezprzewodowe przesyłanie obrazów umożliwiające błyskawiczne zgrywanie wysokiej jakości zdjęć na urządzenie mobilne lub komputer

Dzięki funkcji bezprzewodowego przesyłania obrazów użytkownicy mogą natychmiast zgrać wykonane zdjęcia na smartfon lub tablet. Tym sposobem można jeszcze bardziej cieszyć się fotografią, łatwo udostępniając ulubione zdjęcia w serwisach społecznościowych lub wśród znajomych.

Wbudowana funkcja bezprzewodowego przesyłania obrazów wykorzystuje specjalną aplikację FUJIFILM Camera, którą można pobrać za darmo. Umożliwia ona błyskawiczne przesyłanie i zapisywanie ulubionych zdjęć na smartfonie lub tablecie. Po wybraniu najładniejszych ujęć można je przesłać, naciskając przycisk Wi-Fi, a następnie udostępnić je w serwisach społecznościowych lub wśród znajomych.

Ponadto użytkownicy mają możliwość przeglądania i importowania zdjęć oraz filmów ze smartfonu lub tabletu do aparatu. Funkcja ta może również pobrać dane o lokalizacji ze smartfonu i zapisać je w plikach wykonywanych zdjęć.

Kreatywna fotografia dzięki popularnym efektom specjalnym dostępnym w aparacie

Przed zapisaniem zdjęcia można skorzystać z efektów specjalnych w postaci ośmiu zaawansowanych filtrów: Aparat zabawkowy, Miniatura, Dynamiczna tonacja, Wzmocnienie kolorów, Zmiękczona ostrość, Jasna tonacja, Ciemna tonacja i Częściowy kolor. Aparat oferuje także tryb wielokrotnej ekspozycji, w którym można nałożyć na siebie dwa ujęcia, aby uzyskać wyjątkowo kreatywne zdjęcia.

Ponadto tryb symulacji filmu marki Fuji udostępnia pięć różnych efektów naśladujących wygląd zdjęć wykonywanych przy użyciu różnych filmów fotograficznych, tj.: PROVIA (standardowe barwy, naturalne odwzorowanie kolorów), Velvia (żywe barwy, nasycone tonacje), ASTIA (delikatne barwy, miękka gradacja), Sepia oraz film czarno-biały (Monochrome).

Nagrywanie filmów w jakości Full HD

FUJIFILM X-M1 umożliwia nagrywanie filmów w jakości Full HD (1920x1080) z prędkością 30 klatek na sekundę. Podczas nagrywania filmów można zastosować kreatywne efekty dostępne w trybie symulacji filmu, w tym efekt mono oraz piękny efekt bokeh uzyskiwany przy użyciu dużej matrycy z dużą przysłoną.

Szeroki wybór akcesoriów X-M1

- Pokrowiec skórzany: Zaprojektowany specjalnie z myślą o aparacie FUJIFILM X-M1 pokrowiec chroni sprzęt, dobrze leży w dłoni i ma eleganckie wykończenie z prawdziwej skóry.
- Uchwyt: Zaprojektowany z myślą o ergonomii i maksymalnej wygodzie podczas trzymania.
- Zewnętrzna lampa błyskowa: Dostępna w trzech wariantach dopasowanych do wszelkich potrzeb użytkowników.

Najważniejsze zalety aparatu FUJIFILM X-M1:

- Matryca APS-C X-Trans CMOS 16,3 MPix (tak jak w modelach X-Pro1/X-E1);
- Szybki procesor EXR II
- Gotowość do pracy w ciągu 0,5 s(*1), opóźnienie migawki rzędu 0,05 s i zdjęcia seryjne z maksymalną prędkością 5,6 kl./s (do 30 klatek*2)
- Kompaktowy, lekki korpus (o połowę mniejszy niż w lustrzankach)
- Odchylany wyświetlacz LCD 3" (HD, 920 000 punktów)
- Wbudowana lampa błyskowa z technologią FUJIFILM Super Intelligent Flash
- Czułość ISO 200-6400 w krokach co 1/3 EV (zakres rozszerzony o wartościach ISO 100, ISO 12800 i ISO 25600 przy obniżonej rozdzielczości)
- Nagrywanie filmów w jakości Full HD (30 kl./s)
- 49-punktowy AF
- Filtry artystyczne: 8 zaawansowanych filtrów i 5 trybów symulacji filmu
- Wbudowana obsługa formatu RAW
- Przycisk Q udostępniający listę często używanych menu i ułatwiający konfigurację
- Gniazdo dodatkowej lampy błyskowej
- Funkcja bezprzewodowego przesyłania obrazów do smartfonów i tabletów przy użyciu aplikacji FUJIFILM Camera
- Ciekawe wzornictwo w stylu retro i trzy kolory do wyboru: czarny, srebrny i brązowy

*1 Tryb szybkiego startu.
*2 Maksymalną liczbę klatek można uzyskać przy ustawieniu formatu JPEG i użyciu karty pamięci SD o klasie szybkości 10 lub wyższej.
*3 Wliczając akumulator i kartę pamięci, nie wliczając obiektywu.
*4 ISO200, m.
*5 Odpowiednik formatu 35 mm.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm postanowiło zrobić aparat dla mas. Na pokładzie znajdziemy najlepszą matrycę, najszybszy system AF, stabilizację, wydajną baterię i rozbudowany tryb filmowy,...
48
19
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Po dwóch latach od prezentacji prototypów, na rynek trafia w końcu oryginalny aparat Canona, pełniący rolę cyfrowej lunety. Pod względem jakości zapewne nie zaoferuje...
16
0
Nikon Z6 II i Z7 II - małe, duże zmiany
Nikon Z6 II i Z7 II - małe, duże zmiany
Słuchając głosu użytkowników, Nikon wzbogaca nowe korpusy o funkcje, których brakowało fotografom w pierwszej generacji bezlusterkowych modeli Z. Czy to jednak...
1
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)