Fujifilm X-T10 - mniejszy brat "jedynki"

Autor: Maciej Luśtyk

18 Maj 2015
Artykuł na: 23-28 minut
Dzisiaj Fujifilm zaprezentowało nowy aparat poszerzający serię X. Fujifilm X-T10 to bardziej kompaktowa wersja aparatu X-T1, nakierowana na entuzjastów fotografii, szukających profesjonalnych możliwości. Wśród nowości znajdziemy usprawniony system AF oraz wbudowaną lampę błyskową.

Aparat Fujifilm X-T10 nie jest rewolucją, aczkolwiek może stać się jednym z chętniej kupowanych bezlusterkowców na rynku. Pomysł producenta był prosty - zmieścić doskonałą funkcjonalność profesjonalnego modelu X-T1 w mniejszym body i tym samym sprawić by stał się uniwersalnym aparatem dla wszystkich entuzjastów fotografii, zarówno doświadczonych, jak i tych, którzy dopiero rozwijąją swój warsztat, ale chcieliby mieć urządzenie oferujące profejsonalne możliwości.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Fujifilm X-T10 dzieli z modelem X-T1 niemal identyczną specyfikację. Znajdziemy tu 16,3-megapikselową matrycę APS-C, bez filtra dolnoprzepustowego, wspomaganą przez zaawansowany procesor obrazu X-Trans CMOS II, 3-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów, wydajny wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2,36 mln pikselo, zakres czułości ISO 200 - 512000, możliwość fotografowania z prędkością 8 kl/s i tryb filmowy pozwalający na rejestrowanie materiału w jakości Full HD z prędkością 60 kl/s. Jest także moduł Wi-Fi umożliwiający łatwe przesyłanie zdjęć na inne urządzenia i sterowanie aparatem z poziomu aplikacji na smartfony i tablety.

Modeł X-T10 wprowadza jednak kilka nowości. Przede wszystkim jest to wbudowana lampa błyskowa i usprawniony 49-punktowy system AF oferujący dwa nowe tryby: strefowy ( możliwość rozszerzenia obszaru działania autofokusa na 3x3, 5x3, 5x5 pól) oraz śledzący, który automatycznie wykrywa i śledzi wyostrzony obszar na rozszerzonym, 77-punktowym polu autofokusa. Dzięki podzieleniu pól ostrości na mniejsze części, zwiększono precyzję ogniskowania oraz czułość punktów detekcji fazy. Warto nadmienić, że nowy system AF zostanie wprowadzony również do aparatu X-T1, przy okazji zapowiadanej na czerwiec aktualizacji. Dodatkowo autofokus umożliwia ustawianie ostrości na oko fotografowanej osoby i automatycznie przełącza się na tryb Makro.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Kolejne różnice względem modelu X-T1 to oczywiście mniejsza obudowa, wyposażenie spustu migawki w gwint wężyka, a także zastąpienie pokrętła ISO, pokrętłem wyboru trybu fotografowania. Ponadto tryb symulacji kliszy został wzbogacony o filtr Classic Chrome. Niestety obudowa modelu X-T10 nie została uszczelniona przed działaniem czynników atmosferycznych.

Aparat pojawi się w przedaży w czerwcu i będzie sprzedawany jako samo body i w zestawach z obiektywami, w dwóch wariantach kolotystycznych. W Polsce kupimy w cenie 3399 zł z obiektywem XC 16-50 mm oraz 4599 zł z obiekywem XF 18-55 mm. Mimo że X-T10 pod względem ergonomii jest nieco okrojoną wersją X-T1 to za sprawą mniejszych rozmiarów, wbudowanej lampy i prostoty obsługi będzie bardziej przystępny dla większej rzeszy odbiorców, dzięki czemu aparat ma szansę stać się jedną z najmocniejszych pozycji segmentu półprofesjonalnych bezlusterkowców.

Więcej informacji o aparacie znajdziecie na stronie fujifilm.pl.]

Nazwa Fujifilm X-T10
Producent Fujifilm
Typ aparatu bezlusterkowiec
Matryca APS-C X-Trans CMOS II (23,6mm x 15,6mm)
Efektywna rozdzielczość 16,3 Mp
Matryca APS-C
Czułość ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800 (rozszerzona)
ISO 25600 (rozszerzona)
ISO 51200 (rozszerzona)
Rozdzielczość maksymalna 4896 x 3264 4896x2760, 3456x2304 3456x1944 2496x1664 2496x1408 1664x1664
Formaty zapisu RAW
JPEG
RAW + JPEG
Efekty 11 filtrów artystycznych
Mocowanie obiektywu Fujifilm X
Obiektyw crop 1,5x
Lampa błyskowa wbudowana
Stabilizacja w obiektywach
Synchronizacja z lampą 1/180 s
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
UHS-I
Kompensacja ekspozycji +/- 3 EV, w skoku co 1/3 EV
Migawka 1/4000 - 30 s
migawka elektroniczna 1/32000 - 30 s
Blokada ekspozycji przycisk AEL
Zdjęcia seryjne 0.5 kl/s
Pomiar światła matrycowy
centralnie-ważony
punktowy
Samowyzwalacz 2
Pomiar ostrości detekcja fazydetekcja kontrastu49 punktów AF rozszerzanych do 77
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
ustawienie ręczne (MF)
śledzący AF
wykrywanie twarzy
wielopunktowy AF
wykrywanie ruchu
strefowy AF
wykrywanie oka
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Podgląd głębi tak
Wizjer wizjer elektroniczny
100% krycia kadru
2 360 000 punktów
OLED
Ekran LCD 3-calowy
odchylany
920 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD 60fps
Full HD 30fps
Złącza USB 2.0
miniHDMI
wężyk spustowy
Wi-Fi
Pilot możliwość sterowania przez Wi-Fi
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
NP-W126
Wydajność zasilania 350
Obudowa częściowo magnezowa
Wymiary 118,4 mm x 82,8 mm x 40,8 mm
Waga 380 g
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak
Funkcje indywidualne podwójna ekspozycja
zdjęcia z interwałem czasowym
symulacja kliszy Classic Chrome

Informacja prasowa:

Firma FUJIFILM (prezes Shigehiro Nakajima) z prawdziwą dumą zapowiada rozszerzenie słynnej serii aparatów cyfrowych X o nowy model klasy premium z wymiennym obiektywem – FUJIFILM X-T10. Miłośnicy fotografii docenią w nim wyjątkową jakość obrazu uzyskaną dzięki unikalnej technologii odwzorowania kolorów, jego lekką, kompaktową obudowę oraz nowy system autofokusa sprawdzający się szczególnie podczas rejestrowania obiektów w ruchu. Ponadto aparat wyposażono w elektroniczny wizjer działający w czasie rzeczywistym, który oferuje powiększenie sięgające 0,62x*1, precyzyjny wyświetlacz HD o rozdzielczości 2,36 miliona punktów oraz rekordowo krótkie opóźnienie rzędu 0,005 s*2.

W modelu X-T10 zastosowano matrycę APS-C X-Trans™*3 CMOS II z wbudowaną obsługą autofokusa z detekcją fazową. Połączenie wysokowydajnego mechanizmu przetwarzania obrazu, możliwości obiektywów FUJINON i unikalnej technologii odwzorowania kolorów sprawia, że aparat uzyskuje znakomitą rozdzielczość i wyjątkową jakość obrazu. Nowy system autofokusa w modelu X-T10 oferuje tradycyjny, 49-punktowy tryb pojedynczy, który cechuje duża szybkość i precyzja, a także dwa nowe tryby: strefowy i szeroki ze śledzeniem, w których ruchome obiekty są śledzone w większym, 77-punktowym polu, co znacznie usprawnia rejestrowanie takich obiektów. Należy także wspomnieć o trybie AF-C oraz trybie zdjęć seryjnych pracującym z szybkością do 8,0 kl./s*4. Wszystko to sprawia, że aparat oferuje wysoką jakość zdjęć znaną z serii X w jeszcze większym spektrum warunków fotografowania.

Najważniejsze zalety aparatu Fujifilm X-T10

(1) Nowa konstrukcja łącząca możliwości serii X z lekką, kompaktową obudowąLekka i kompaktowa obudowa aparatu została zaprojektowana tak, aby zachować wszelkie charakterystyczne elementy serii X. Górną i dolną płytkę wykonano z lekkiego, ale bardzo wytrzymałego odlewu magnezu. Na górnej płytce znajdują się trzy precyzyjnie wykonane, aluminiowe pokrętła, które nadają modelowi X-T10 najwyższej klasy wygląd i umożliwiają fotografowi intuicyjną zmianę ustawień przysłony, czasu naświetlania i funkcji fotografowania bez odrywania jego uwagi od rejestrowanych obiektów. Z tyłu aparatu znajduje się 3-calowy, odchylany wyświetlacz LCD o rozdzielczości 920 tysięcy punktów, który przydaje się zarówno podczas wykonywania zdjęć nad głowami, jak i tuż przy ziemi. Producent przygotował dwie wersje kolorystyczne do wyboru: czarną i srebrną. Przełącznik trybu automatycznego pozwala włączyć w pełni automatyczny, zaawansowany tryb SR AUTO. W trybie tym aparat sam dobiera ustawienia optymalne dla danej sceny, maksymalnie ułatwiając fotografowanie. Aparat można dostosować do indywidualnych potrzeb, odpowiednio konfigurując dwa pokrętła sterujące i siedem przycisków funkcyjnych. W środkowej części górnej płytki korpusu znajduje się wbudowana, wyskakująca lampa błyskowa. Dzięki technologii Super Intelligent Flash lampa automatycznie dobiera intensywność światła do danej sceny.

(2) Wizjer działający w czasie rzeczywistym

Duży i szybki wizjer aparatu X-T10 oferuje powiększenie 0,62x i opóźnienie rzędu zaledwie 0,005 s. Wyraźny podgląd na żywo w jakości HD uzyskano dzięki zastosowaniu nowego, elektronicznego wizjera z organicznym panelem EL o rozdzielczości 2,36 miliona punktów. Widoczność została poprawiona dzięki automatycznej regulacji jasności wizjera dostosowywanej do intensywności światła w otoczeniu. Zapewniający podgląd na żywo wyświetlacz można również ustawić w tryb podglądu efektu fotograficznego (Preview Pic. Effect), który potrafi odzwierciedlać różne warunki fotografowania lub pokazywać naturalny widok zbliżony do tego, co widzi ludzkie oko. Czujnik oka w wizjerze automatycznie przełącza wyświetlane informacje, gdy aparat jest ustawiony pionowo – to coś, co nie jest możliwe w modelach z wizjerem optycznym.

(3) Połączenie matrycy X-Trans™ CMOS II z procesorem EXR II zapewniające wyjątkową jakość obrazu i szybkość działania

Aparat jest wyposażony w matrycę Fujifilm APS-C X-Trans™ CMOS II 16,3 MPix. Zastosowana w niej unikalna matryca filtrów kolorów z losowym wzorcem ogranicza występowanie prążków mory i błędne odwzorowania kolorów bez konieczności stosowania optycznego filtra dolnoprzepustowego. Brak filtra dolnoprzepustowego, który pogarsza jakość obrazu, oznacza, że do matrycy dociera większa ilość światła. Matryca współpracuje z przetwarzającym obraz procesorem EXR II, co zapewnia wyjątkową rozdzielczość przy niskim poziomie szumów.

Firma Fujifilm połączyła możliwości procesora w zakresie redukcji szumów z odpowiednią technologią montażu płytek drukowanych, aby ograniczyć występowanie szumów na zdjęciach wykonywanych z dużą czułością, dzięki czemu użytkownicy aparatu mają do dyspozycji czułość ISO o wartości sięgającej 51200*5. Zatem nawet po ustawieniu tak wysokiej czułości poziom szumów pozostaje niski, a czarne odcienie są nadal intensywne, co stwarza więcej możliwości podczas fotografowania przy słabym świetle. Aparat jest wyposażony w unikalny optymalizator modulacji obiektywu*6, który dzięki zastosowanej technologii przetwarzania obrazu zapewnia najwyższą możliwą jakość zdjęć. Optymalizator wykorzystuje wydajność i charakterystykę optyczną używanego obiektywu, korygując m.in. rozmycie dyfrakcyjne*7, zapewniając ostrość na całej powierzchni kadru i realistyczny efekt 3D. Wyjątkową szybkość autofokusa (0,06 s*8) uzyskano dzięki wbudowanemu w matrycę unikalnemu systemowi autofokusa z detekcją fazową. Wyposażony w szybki procesor EXR II aparat uruchamia się w zaledwie 0,5 s*9, jego opóźnienie migawki wynosi 0,05 s, a odstęp w wykonywaniu zdjęć to 0,5 s*10.

(4) Nowy system autofokusa z trybem strefowym i trybem szerokim ze śledzeniem maksymalnie ułatwiający rejestrowanie ruchomych obiektów

Nowy system autofokusa oferuje tradycyjny, 49-punktowy tryb pojedynczy, który cechuje duża szybkość i precyzja, a także nowe tryby: strefowy i szeroki ze śledzeniem, w których ruchome obiekty są rejestrowane w większym, 77-punktowym polu ostrości. W trybie strefowym z 77-punktowego pola autofokusa można wybrać obszar 3x3, 5x3 lub 5x5. W trybie AF-C aparat w sposób ciągły śledzi obiekt znajdujący się w środku obszaru. Dzięki wbudowanemu w matrycę systemowi autofokusa z detekcją fazową ustawianie ostrości odbywa się szczególnie szybko w przypadku centralnych obszarów 3x3 i 5x3. Tryb szeroki ze śledzeniem to połączenie trybu szerokiego (przy ustawieniu AF-S), w którym aparat automatycznie wykrywa i śledzi wyostrzony obszar na 77-punktowym polu autofokusa, oraz trybu śledzenia z przewidywaniem (przy ustawieniu AF-C), w którym aparat śledzi obiekt na całym 77-punktowym polu autofokusa. Funkcja ta umożliwia utrzymanie ostrości na obiekcie niezależnie od tego, czy porusza się on w górę i w dół, w lewo i w prawo, czy też przybliża się do aparatu lub oddala od niego.
W trybie pojedynczym pole ostrości jest dzielone na mniejsze części, aby dokładnie określić odległość od obiektu i zwiększyć precyzję ogniskowania. Zakres roboczy wbudowanego w matrycę systemu autofokusa z detekcją fazową zmieniono z 2,5 EV na 0,5 EV, dzięki czemu autofokus z detekcją fazową działa szybko nawet przy słabym oświetleniu i w przypadku obiektów o niskim kontraście. Aparat oferuje także autofokus z detekcją oka, który automatycznie wykrywa ludzkie oczy i ustawia na nich ostrość. Funkcja ta ułatwia ustawienie ostrości na oczach nawet w trudnych warunkach, na przykład podczas wykonywania portretu z bardzo szeroką przysłoną i mocnym efektem bokeh. Funkcja auto makro automatycznie włącza tryb makro bez zmiany szybkości autofokusa, co eliminuje potrzebę naciskania przycisku makro podczas robienia zdjęć z bliska. W rezultacie można więc przypisać przyciskowi makro inną funkcję. Zastosowanie zoptymalizowanego algorytmu przełożyło się na płynniejszy i bardziej naturalny autofokus podczas nagrywania filmów.Wykorzystując autofokus z detekcją fazową oraz autofokus przewidujący ruch obiektu, aparat potrafi wykonywać zdjęcia seryjne w trybie AF-C z szybkością do ok. 8,0 kl./s.

(5) 18 wydajnych obiektywów FUJINON z bagnetem X zapewniających najwyższą jakość obrazu i rozszerzających możliwości fotografowania

Obiektywy z bagnetem X powstały w oparciu o najnowsze technologie cyfrowe i precyzyjną optykę, aby zapewnić najwyższą możliwą jakość obrazu. Celem ich twórców było uzyskanie wysokiej rozdzielczości na całej powierzchni kadru i jak najjaśniejszej maksymalnej przysłony, aby pozwolić fotografowi na maksimum kreatywności, przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych rozmiarów i łatwości przenoszenia. Aktualnie dostępnych jest 18 modeli, w tym obiektywy ultra szerokokątne, teleobiektywy i 5 obiektywów stałoogniskowych z szybką przysłoną. Ich stosowanie pozwala wydobyć z aparatu X-T10 najwyższą jakość obrazu. Opcjonalne akcesoria, takie jak adaptery do bagnetów i pierścienie pośrednie makro, dodatkowo poszerzają spektrum możliwości fotografowania.

(6) Idealne zdjęcia kolorowe dzięki trybowi symulacji filmu i fotografii artystycznej

80 lat doświadczenia firmy Fujifilm w produkcji filmów fotograficznych przekłada się na niezrównaną jakość obrazu. Dzięki temu aparat odwzorowuje ciepłe tonacje skóry, jasny błękit nieba i bogatą zieleń drzew w sposób, w jaki fotograf widzi to w rzeczywistości. Model X-T10 oferuje nowy tryb symulacji filmu CLASSIC CHROME, który cechują przygaszone tonacje i głęboko odwzorowane kolory. Użytkownicy mają do wyboru także 10 innych trybów naśladujących efekty znane z tradycyjnych filmów marki Fujifilm. Są wśród nich kolorowe filmy pozytywowe (VELVIA, PROVIA i ASTIA), profesjonalne, kolorowe filmy negatywowe (PRO Neg.Std i PRO Neg.Hi), filtry monochromatyczne (MONO z filtrem żółtym Ye, czerwonym R lub zielonym G) oraz SEPIA.

Aparat X-T10 jest również wyposażony w funkcję Zaawansowany filtr dającą użytkownikom 8 efektów artystycznych do wyboru:

Wzmocnienie kolorów – wzmocnienie kontrastu i nasycenia kolorów.
Aparat zabawkowy – dodanie cieniowanych ramek w celu uzyskania efektu zdjęcia wykonanego aparatem zabawkowym.
Miniatura – dodanie rozmycia w górnych i dolnych partiach obrazu w celu uzyskania efektu dioramy lub miniatury.
Dynamiczna tonacja – fantazyjny efekt uzyskiwany poprzez wzmocnienie tonacji.
Częściowy kolor – zachowanie jednego, wybranego koloru z jednoczesną zmianą reszty zdjęcia na obraz czarno-biały. Do wyboru kolor czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski lub fioletowy.
Jasna tonacja – zwiększenie jasności z jednoczesnym zmniejszeniem kontrastu w celu uzyskania jaśniejszych tonacji.
Ciemna tonacja – tworzenie równomiernych, ciemnych tonacji z uwydatnionymi kilkoma jasnymi partiami obrazu.
Zmiękczona ostrość – tworzenie obrazu, który jest równomiernie zmiękczony na całej powierzchni.

Funkcja pod nazwą Wielokrotna ekspozycja umożliwia połączenie dwóch odrębnych ujęć w jedno zdjęcie, co jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy użytkownik chce uzupełnić zdjęcie o dodatkowe osoby.
Aparat obsługuje współczynnik kształtu o wartości 3:2, 16:9 i 1:1 (kwadrat), umożliwiając w ten sposób fotografowi korzystanie z wielu różnych stylów fotografowania. Ponadto dostępny jest zaawansowany tryb SR AUTO, który rozpoznaje twarze i poszczególne typy sceny, automatycznie ustawiając optymalną ostrość, ekspozycję, czułość ISO i nie tylko.Tryb rejestracji w odstępach umożliwia tworzenie sekwencji poklatkowych z odstępami co 1 sekundę przez maksymalnie 24 godziny (do 999 klatek).Aparat wyposażono w bezszelestną, elektroniczną migawkę potrafiącą pracować z szybkością 1/32000 s. Aparat pozwala tworzyć udane zdjęcia na śniegu lub na plaży pod bezchmurnym niebem z zastosowaniem małej głębi ostrości i szerokiej przysłony. Brak części obsługiwanych mechanicznie pozwala łatwiej uchwycić naturalne zachowania zwierząt i śpiące dzieci. Wśród pozostałych funkcji warto wymienić cyfrowy podział obrazu (Digital Split Image) ułatwiający ręczne ustawianie ostrości, a także podświetlanie ostrych obszarów kadru, które wyróżnia obszary o wysokim kontraście przy konturach obiektów. Obszary te można wyróżnić kolorem białym, czerwonym lub niebieskim, co ułatwia ogniskowanie nawet w warunkach, gdy ustawienie ostrości jest problematyczne.

(7) Nagrywanie filmów w jakości Full HD dzięki matrycy X-Trans™ CMOS II

Aparat X-T10 potrafi płynnie rejestrować filmy w jakości Full HD z prędkością 60 kl./s. Opcjonalnie można również ustawić prędkość 50, 30, 25 lub 24 kl./s. Na potrzeby nagrania można użyć trybów symulacji filmu, w tym nowego trybu CLASSIC CHROME, a także dokładnie skonfigurować balans bieli. Podczas nagrywania filmu można również korzystać z ustawień ręcznej ekspozycji. Ustawiając przysłonę, czas naświetlania*11 i czułość ISO, można nagrać film zgodnie z indywidualnymi preferencjami dotyczącymi ekspozycji. Inteligentny autofokus hybrydowy umożliwia szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości, przełączając między autofokusem z detekcją fazową a autofokusem z detekcją kontrastu w zależności od danej sceny, także podczas nagrywania filmu. Użytkownik może również ustawiać ostrość ręcznie. Aby nagrać atrakcyjny film, można skorzystać z 6 funkcji rozpoznawania sceny lub pozostawić wybór aparatowi. Dzięki szybkiej transmisji rzędu 36 Mb/s można zarejestrować nawet delikatne ruchy nagrywanych obiektów w rozdzielczości HD.

(8) Wbudowana łączność Wi-Fi umożliwiająca fotografowanie przy użyciu smartfona lub tabletu

Po pobraniu darmowej aplikacji FUJIFILM Camera Remote na smartfon lub tablet można korzystać z funkcji pilota, która daje użytkownikowi kontrolę nad aparatem nawet z dystansu. Funkcja ta znakomicie się sprawdza w wielu zastosowaniach, takich jak zdjęcia grupowe, autoportrety, czy fotografowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku.
Zdjęcia i filmy można łatwo przesyłać do smartfonów i innych urządzeń jednym dotknięciem. Aplikacja umożliwia przeglądanie, wybieranie i importowanie zdjęć oraz filmów zapisanych w aparacie przy użyciu smartfona bez konieczności wprowadzania identyfikatorów i haseł. Ponadto do zdjęcia można dodać informacje o lokalizacji pobrane ze smartfona lub tabletu.
Istnieje także możliwość wysłania zdjęć bezpośrednio z aparatu do drukarki Instax SHARE Smartphone Printer w celu wydrukowania natychmiastowych odbitek Instax. Łączność Wi-Fi®*13 umożliwia bezprzewodowe tworzenie kopii zapasowej danych aparatu na komputerze*14.

(9) Najwyższej klasy akcesoria

Pokrowiec skórzany BLC-XT10
Stylowy pokrowiec z prawdziwej skóry jest przyjemny w dotyku i idealnie pasuje do klasycznego wzornictwa aparatu X-T10. Po umieszczeniu modelu X-T10 w pokrowcu można wymienić akumulator bez potrzeby wyjmowania aparatu. Do pokrowca dołączony jest pasujący, skórzany pasek naramienny oraz dodatkowy pokrowiec materiałowy.

Uchwyt MHG-XT10
Zwiększa przyczepność aparatu w dłoni. Po założeniu nie przeszkadza w wymianie akumulatora lub karty pamięci. Otwór na śrubę statywu można ustawić w środku osi optycznej, a ponadto w podstawie znajduje się wypustka o szerokości 38 mm, która służy jako płytka szybkozłączki do zamocowania statywu z szyną montażową (tzw. dovetail).
Adapter do bagnetu M zapewnia zgodność z większą liczbą obiektywów

Pierścienie pośrednie makro MCEX-16 i MCEX-11
Dostępne są dwa pierścienie pośrednie (16 i 11 mm), które po zamontowaniu między korpusem aparatu a wymiennym obiektywem umożliwiają wykonywanie zdjęć makro z dużym przybliżeniem.

Zewnętrzna lampa błyskowa
Dostępne są trzy typy zewnętrznej lampy błyskowej FUJIFILM – wszystkie z precyzyjną, automatyczną kontrolą błysku TTL: modele EF-20 i EF-X20 z liczbą przewodnią 20 oraz model EF-42 z liczbą przewodnią 42.

Zewnętrzny mikrofon stereo MIC-ST1
Umożliwia nagrywanie realistycznego głosu na potrzeby wysokiej jakości filmów w rozdzielczości Full HD.

Filtry ochronne (PRF-39, PRF-52, PRF-58, PRF-62, PRF-67, PRF-72 i PRF-77)

Łącznik prądu stałego CP-W126

Zasilacz AC-9V

Zdalny spust migawki RR-90

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Po latach oczekiwań Canon prezentuje wreszcie flagowy korpus EOS R1. Wyposażony w superszybką warstwową matrycę, krzyżowy układ AF i rozwiązania AI ma zaoferować wszystko, co niezbędne...
18
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Druga generacja EOS-a R5 usprawnia niemal wszystko, rozwijając ideę aparatu, który ma jednocześnie oferować wysoką rozdzielczość i być szybkim. Dzięki warstwowej matrycy, nowemu...
37
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Canon oficjalnie zapowiada nowe premiery w systemie EOS R i zapraszana na wydarzenie online, które odbędzie się w środę, 17 lipca o godz. 11:00.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (20)