Fujifilm Fujinon XF 90 mm F2 R LM WR

Autor: Maciej Luśtyk

18 Maj 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Oprócz nowego aparatu, Fujifilm zaprezentowało także nowe szkło, które już w lipcu trafi na rynek. Fujinon XF 90 mm F2 R LM WR to jasny obiektyw, który sprawdzi się w fotografii portretowej i sportowej.

Układ optyczny obiektywu Fujinon XF 90 mm F2 R LM WR składa się z 11 elementów w 8 grupach, w tym w 3 elementów ze szkła ED, o obniżonych współczynniku dyspersji, które ograniczają występowanie aberracji i zapewniają wysoką ostrość obrazu na całej powierzchni kadru. Producent chwali się też, że system optyczny do minimum ogranicza winietowanie. 7-listkowa przysłona w połączeniu z maksymalną przysłoną f/2 pozwoli na uzyskanie okrągłego bokeh, co bardzo dobrze sprawdzi się w portretach.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Obiektyw wyposażono w szybki i cichy system AF, pozwalający na ustawienie ostrości w czasie 0,14 s, dzięki wykorzystaniu nowego, poczwórnie liniowego silnika. Szkło o ekwiwalencie 137 mm pozwala na ostrzenie od 60 cm i wyposażone jest w gwint filtra o średnicy 62 mm. Dodatkowo korpus obiektywu został uszczelniony przed działaniem warunków pogodowych i pozwala na pracę w temperaturze -10 °C.

Obiektyw trafi do sprzedaży w lipcu tego roku, nie znamy jeszcze jednak jego ceny. Więcej informacji o nowym szkle Fujifilm znajdziecie na stronie fujifilm.pl.]

Informacja prasowa:

Firma FUJIFILM (prezes Shigehiro Nakajima) z prawdziwą dumą informuje, że w lipcu 2015 r. gama wymiennych obiektywów z serii X powiększy się o nowy model FUJINON 90 mm F2 R LM WR. Długość ogniskowej o wartości odpowiadającej 137 mm*1 oraz maksymalna przysłona F2,0 sprawiają, że ten krótki teleobiektyw idealnie sprawdza się w fotografii portretowej i sportowej.

FUJINON XF 90 mm F2 R LM WR to obiektyw stałoogniskowy z szybką przysłoną, który zapewnia wyjątkową ostrość zdjęć i znakomity efekt bokeh nawet przy maksymalnym ustawieniu przysłony. Układ optyczny złożony z 11 elementów w 8 grupach (w tym trzech elementów ze szkła ED) ogranicza do minimum winietowanie i daje piękny efekt bokeh dzięki zaokrąglonej przysłonie, przez co model ten doskonale nadaje się do portretów i innych zastosowań.

Oferując dużą maksymalną przysłonę, obiektyw FUJINON XF 90 mm F2 R LM WR jest jednocześnie kompaktowy i lekki – waży tylko 540 g. Ponadto minimalna odległość robocza wynosząca 60 cm daje użytkownikowi szeroki zakres fotografowania. Nowo opracowany, poczwórny silnik liniowy zapewnia szybkość i precyzję autofokusa, a odporna na warunki pogodowe i kurz konstrukcja obiektywu pozwala używać go w temperaturze do -10 °C.

Teleobiektyw ten – obok popularnego modelu XF 56 mm F1,2 R – stanowi obowiązkowe wyposażenie dla amatorów fotografii portretowej preferujących obiektywy stałoogniskowe z szybką przysłoną. Dzięki odpowiedniej długości ogniskowej fotograf może zachować bezpieczny dystans do swoich obiektów i robić bardziej naturalne zdjęcia z ukrycia.
*1 Odpowiednik formatu 35 mm

1. Główne zalety

(1) Wyjątkowa ostrość zdjęć nawet przy maksymalnej przysłonie

Na optykę składa się 11 elementów w 8 grupach, w tym trzy soczewki ze szkła ED (o wyjątkowo niskiej dyspersji), które ograniczają aberracje chromatyczne, zapewniając wysoką jakość i ostrość obrazu nawet przy najszerszej przysłonie F2,0.

(2) Piękny efekt bokeh

Okrągłe listki przysłony i konstrukcja optyczna minimalizująca winietowanie przekładają się na znakomity, zaokrąglony efekt bokeh na całej powierzchni kadru. Ponadto maksymalne wyostrzenie fotografowanych obiektów z jednoczesnym zastosowaniem efektu bokeh przed i za nimi pozwala uzyskać wyjątkową głębię obrazu.

(3) Szybki autofokus (nawet 0,14 s*2) dzięki nowemu, poczwórnemu silnikowi liniowemu

Silnik liniowy jest szybki, cichy i precyzyjny, a zastosowanie czterech magnesów pozwoliło zwiększyć moment obrotowy. Szybszy autofokus daje fotografowi więcej możliwości, pozwalając na przykład uchwycić najdrobniejsze zmiany w wyrazie twarzy fotografowanej osoby.
*2 Dane uzyskane zgodnie z wytycznymi CIPA (Camera & Imaging Products Association) w trybie wysokiej wydajności przy użyciu wewnętrznych metod pomiarowych.

(4) Ogniskowanie z odległości zaledwie 60 cm oraz powiększenie 0,3x (odpowiednik formatu 35 mm)

Minimalna odległość ogniskowania dostępna w obiektywie FUJINON XF 90 mm F2 R LM WR pozwala wyodrębnić najważniejsze detale obiektu i uzyskać dynamiczne portrety lub zdjęcia kwiatów i owadów z bliska.

(5) Odporność na warunki pogodowe, kurz i mróz

Obudowa obiektywu jest wyposażona w siedem uszczelnień, co czyni go odpornym na warunki pogodowe i kurz. W efekcie można z niego korzystać nawet w temperaturze -10 °C. Obiektyw jest odporny na deszcz, kurz i ochlapanie wodą podczas pracy na wolnym powietrzu.

(6) Lekki i kompaktowy

Obiektyw waży ok. 540 g, jest kompaktowy, a jego gwint ma zaledwie 62 mm. W połączeniu z modelem XF 56 mm F1,2 R łączna masa nie przekracza 1 kg, co z pewnością ucieszy fotografów portretowych, którzy potrzebują do pracy lekkich obiektywów stałoogniskowych zapewniających ostrość obrazu i doskonały efekt bokeh.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox oficjalnie zaprezentował jeden z najbardziej imponujących obiektywów filmowych, jakie ujrzały światło dzienne. Szkło zamyka wyjątkowo uniwersalny zakres ogniskowych i wysokiej...
7
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w niższej cenie
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w...
Interesuje cię tworzenie przestrzennych filmów, stworzonych do oglądania w goglach VR? Najnowszy obiektyw Canona to prawdopodobnie jedno z najbardziej przystępnych cenowo rozwiązań,...
4
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Dopracowany optycznie i przystępny cenowo jasny obiektyw superszerokokątny Viltroxa trafia w końcu do oferty mocowania Z. Szkło zadebiutowało właśnie na sklepowych półkach w cenie 2799...
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (14)