Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Rozdzielczość

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8.5
Cena / Jakość:
6
Optyka:
8.5
Budowa:
8
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

78%

Rodzina obiektywów Fujifilm z serii X powiększyła się o nowy model. Fujifilm Fujinon XF16mmF1.4 R WR to stałoogniskowy jasny szerokokątny obiektyw dający ekwiwalent 24 mm i światłosiłę f/1,4. Sprawdźmy zatem, jak nowe szkło japońskiego producenta poradziło sobie w naszym teście.

0

Autor: Michał Chrzanowski

15 Maj 2015
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

 

5. Rozdzielczość


Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Za przyzwoite wyniki uznajemy te powyżej 22 lp/mm po standaryzacji matrycy APS-C do pełnej klatki.

Rozdzielczość RAW
Jak możemy zaobserwować na poniższym wykresie MTF50, Fujifilm Fujinon XF 16 mm F1.4 R WR otrzymamy użyteczny rezultat w centrum kadru już na maksymalnym otworze przysłony f/1,4 (26.77 lp/mm). Dobrą jakość obrazu uzyskamy także w całym zakresie przysłon. Z kolei na brzegach kadru akceptowalną rozdzielczość osiągniemy od wartości f/2,8 (23.21 lp/mm), która utrzyma się aż do f/16 włącznie. Najwyższą rozdzielczość w centrum kadru uzyskamy podczas fotografowania na przysłonie f/4 - 41.18 lp/mm. Z kolei na brzegach najwyższy rezultat 31.87 lp/mm otrzymamy na przysłonie f/5,6.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Rozdzielczość JPEG
Charakterystyka wykresu MTF50 dla plików JPEG jest podobna do tego, który otrzymaliśmy w przypadku surowych plików RAW, jednak wyniki są nieznacznie wyższe. W centrum kadru otrzymamy użyteczny rezultat już w całym zakresie przysłon. Z kolei na brzegach kadru zdjęcia będą posiadały odpowiednią rozdzielczość od przysłony f/2,8 do f/16 (22.18), która zbliży się do granicy akceptowalności. Najwyższą rozdzielczość w centrum kadru uzyskamy podczas fotografowania na przysłonie f/4 - 45.22 lp/mm. Z kolei na brzegach najwyższy rezultat 39.32 lp/mm otrzymamy na przysłonie f/5,6.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Wykres dotyczy funkcji MTF50 dla zielonego kanału kolorystycznego. Wartości zostały uśrednione do rozmiaru pełnej klatki, tak aby były porównywalne z innymi zestawami.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Najnowszy pełnoklatkowy zoom Tamrona z mocowaniem Sony E, to konstrukcja na pewno lekka i uniwersalna. A jak wypada pod względem optycznym? W nasze ręce trafił już...
3
0
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S to najnowszy szerokokątny zoom do bezlusterkowców Nikon Z. Prezentujemy zdjęcia przykładowe wykonane tym obiektywem w połączeniu z najnowszym aparatem Nikon Z6...
6
1
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Najnowsza 35-tka Samyanga proponuje alternatywę dla natywnego obiektywu Sony w dużo niższej cenie. Czy przypłacimy to jakością obrazu? Zobaczcie zdjęcia...
14
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (12)