Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Cena / Jakość:
6
Optyka:
7
Budowa:
7
Marka:
Tamron
Nasza ocena:

71%

Do naszej redakcji trafił obiektyw Tamron 16-300 mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD MACRO. To zmiennoogniskowe szkło zostało stworzone z myślą o entuzjastach fotografii, którzy cenią sobie uniwersalne obiektywy typu superzoom. Sprawdźmy zatem, jak nowy obiektyw Tamrona poradził sobie w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

23 Kwiecień 2015
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

 

11. Podsumowanie


Tamron 16-300 mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD MACRO to bardzo uniwersalny obiektyw dedykowany do lustrzanek z matrycą APS-C. Dzięki szerokiemu zakresowi ogniskowych (ekwiwalent 24-450 mm na lustrzance z pełną klatką) może okazać się dobrym wyborem dla kogoś, kto poszukuje wszechstronnego obiektywu, którym wykona różnego rodzaju fotografie - od pejzaży po makro.

Do największych zalet obiektywu należy zaliczyć jego zakres ogniskowych, który jest naprawdę imponujący. Połączenie szerokiego kąta z telezoomem sprawia, że fotografowanie przy użyciu nowego Tamrona jest bardzo przyjemne i wygodne. Na odnotowanie zasługują także ergonomia i wykonanie. Obiektyw jest trwałą i wytrzymałą konstrukcją, która została stworzona, by pracować w naprawdę wymagających warunkach. Producentowi należą się brawa także za wyposażenie obiektywu w optyczną stabilizację obrazu. Dzięki temu fotografowanie na dłuższych czasach naświetlania i dłuższych ogniskowych jest bardzo efektywne.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Niestety obiektyw nie jest pozbawiony wad. Po stronie minusów należy zapisać słabą rozdzielczość plików RAW, która oscyluje na granicy przyzwoitości. Ponadto, Tamron 16-300 mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD MACRO ma przeciętnie skorygowane wady optyczne. Średni wynik aberracji chromatycznej wynosi 1.67 px, zaś podczas fotografowania na ogniskowej 16 mm na zdjęciach zauważymy zniekształcenie obrazu w postaci dystorsji beczkowej. Co więcej, nowy Tamron nie należy do najszybszych obiektywów w kwestii ustawiania ostrości. Autofokus w dobrych warunkach oświetleniowych potrzebuje nawet 0,8 s aby poprawnie wyostrzyć fotografowany obiekt.

Podsumowując, Tamron 16-300 mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD MACRO bardzo dobrze sprawdzi się podczas fotografowania przyrody, krajobrazów, zbliżeń oraz detali, dlatego też może okazać się odpowiednim wyborem dla fotografa-podróżnika. Za obiektyw trzeba będzie zapłacić około 2500 zł i naszym zdaniem jest wart swojej ceny.

Podsumowanie

+ szeroki zakres ogniskowych
+ solidna i zwarta konstrukcja
+ uszczelniany bagnet
+ wygodne pierścienie
+ wydajna stabilizacja obrazu
+ bardzo dobra jakość obrazu dla plików JPEG
+ podobna jakość obrazu w centrum kadru i na jego brzegach
+ bardzo dobrze skorygowana winieta


- wolny autofokus
- rozdzielczość plików RAW oscylująca na granicy przyzwoitości
- duża dystorsja na ogniskowej 16 mm
- słabo skorygowana aberracja chromatyczna

Tamron 16-300 mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD MACRO uzyskał w swojej klasie 71%




]> */


]

Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
7
Cena / Jakość:
6
Optyka:
7
Budowa:
7
Ocena ogólna

71%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G to najnowszy szerokokątny zoom z oferty Sony E, który łączy kompaktowe wymiary z przystępną ceną. Nowy obiektyw zabraliśmy na spacer po ulicach Londynu. Zobaczcie...
15
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Kolejny teleobiektyw w systemie Nikon Z jest alternatywą z jednej strony dla drogich, profesjonalnych stałek, a z drugiej klasycznych zoomów do dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, czy ta...
40
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Rozwiązywanie problemu którego nie ma, czy może przebłysk geniuszu? Sprawdzamy, co do zaoferowania ma Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - kompaktowa i tańsza alternatywa dla systemowego zooma...
36
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)