2. Konstrukcja
Tamron 16-300 mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD MACRO został wykonany głównie z tworzyw sztucznych, jednak całość sprawia wrażenie solidnej, wytrzymałej i odpornej konstrukcji. Na szczególne pochwały zasługuje ergonomia obiektywu. Nowe szkło - jak na sprzęt typu superzoom - jest bardzo kompaktowe. Dodatkowo, szerokie pierścienie zostały wyłożone gumą, na której umieszczono wyczuwalne rowki, co jeszcze bardziej zwiększa komfort podczas użytkowania. Co więcej, przybliżanie i oddalanie odbywa się szybko i płynnie. Wystarczy przekręcić pierścień o 45 stopni, aby zmienić cały zakres ogniskowych - z 16 mm na 300 mm.
Wszystkie elementy obiektywu są odpowiednio dopasowane i dobrze przylegają do siebie, tworząc tym samy zwartą konstrukcję. Ponadto, bagnet wykonany ze stopu metali został dodatkowo uszczelniony, co jeszcze bardziej podkreśla fakt, że z obiektywu możemy korzystać nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych.
W zestawie otrzymujemy osłonkę przeciwsłoneczną, tylny oraz przedni dekielek, który został wyposażony w głęboki i wyprofilowany podwójny uchwyt. Dodatkowe elementy są dobrze wykonane i korzystanie z nich nie stanowi żadnego problemu.
Obiektyw posiada zmienne światło f/3,5 (16 mm) - f/6,3 (300 mm) i składa się z 16 elementów rozmieszczonych w 12 grupach. Wśród nich producent umieścił trzy elementy asferyczne i jeden hybrydowy element asferyczny, których zadaniem jest redukowanie aberracji sferycznej oraz zniekształceń. Ponadto, w obiektywie znajdują się jeszcze dwa elementy niskodyspersyjne, jedenelement ze szkłaXR (Extra Refractive Index), a także jedenelement ze szkła UXR (Ultra-Extra Refractive Index). Przysłona obiektywu składa się z siedmiu listków i możemy ją domknąć od f/22 do f/40 (w zależności od ogniskowej).
Obiektyw waży 540 g i mierzy 75 x 100 mm. Rozmiar mocowania filtra wynosi 67 mm.
Zakres ogniskowych w praktyce