Olympus SP-590 UZ - stawka podbita do 26x

0

Autor: Michal Grzegorczyk

7 Styczeń 2009
Artykuł na: 9-16 minut
CES 2009. Olympus konsekwentnie, od lat rozwija pomysł superzoomów. Kolejne kompakty z serii UZ wyznaczały standardy w tym segmencie. Wśród dzisiejszych nowości nie mogło zabraknąć kolejnego rekordzisty. Olympus SP-590 UZ dysponuje szerokokątnym obiektywem o imponującym zakresie 26 - 676 milimetrów, co oznacza 26-krotny zoom i absolutny prymat w tej kategorii.

Żeby zdać sobie sprawę z wagi jaką Olympus przykłada do segmentu superzoomów nie trzeba sięgać daleko wstecz. Dwa lata temu pojawił się model SP-550 UZ, który jako pierwszy miał na pokładzie obiektyw z 18-krotnym zoomem. Gdy konkurencja zaczęła powtarzać ten wyczyn, Olympus zaprezentował SP-570 UZ, który oferował zoom 20-krotny. Kilka dni temu Kodak zapowiedział wprowadzenie na rynek modelu z 24-krotnym zoomem i mogło się wydawać, że lider zmieni się na dłużej. Olympus odpowiedział natychmiast - zaproponował kompakt z 26-krotnym, szerokokątnym zoomem i zasłużenie wrócił na pierwsze miejsce w tym segmencie rynku.

Olympus SP-590 UZ

Olympus SP-590 UZ ma 12-megapikselową matrycę wyposażoną w mechaniczną stabilizację obrazu. Aparat, po zmniejszeniu rozdzielczości do 3 megapikseli, pozwala na wykonanie serii zdjęć z prędkością 10 kl/s. Początkujących (choć pewnie nie tylko) ucieszą liczne fotograficzne "wspomagacze": oprócz stabilizacji mechanicznej, jest też cyfrowa, system rozpoznawania twarzy, technologia kompensacji cienia, wielokrotna ekspozycja, a także {ITL|Tryb Piękna, po włączeniu którego sfotografowana twarz staje się gładsza i z jej powierzchni znikają niedoskonałości i przebarwienia.

Olympus SP-590 UZ

Wróćmy jeszcze na chwilę do obiektywu. Już podstawowy zakres robi duże wrażenie. Ekwiwalent 26 milimetrów na szerokim kącie i 676 milimetrów w położeniu "tele" pobudza wyobraźnię. A producent kusi dalej: po zamontowaniu opcjonalnego telekonwertera TCON-17N ogniskowa może urosnąć do 1149 milimetrów. Jak zwykle przy okazji bicia kolejnego rekordu krotności zooma wielu doświadczonych użytkowników spyta "po co?". Najprostsza odpowiedź brzmi: bo tego ciągle chce ogromna rzesza innych użytkowników. A przy okazji zyskują wszyscy - bicie kolejnych rekordów wymusza prace nad procesem wytwarzania soczewek, powłok czy nawet mechanicznych części obsługujących tę konstrukcję.

Olympus SP-590 UZ

Nowy superzoom Olympusa ma 2,7-calowy ekran HyperCrystal II LCD o rozdzielczości 230 000 punktów, a na obudowie znalazło się też miejsce dla gniazda HDMI. Aparat, w przeciwieństwie do poprzedników, nie ma gorącej stopki. Lampami zewnętrznymi można sterować bezprzewodowo za pomocą lampy wbudowanej. Bardziej zaawansowani użytkownicy docenią obecność trybów manualnych P, A, S i M. Standard kart pamięci obsługiwanych przez tego Olympusa to nadal xD-Picture Card i podobnie jak w ostatnich modelach microSD (za pośrednictwem przejściówki znajdującej się w zestawie).

Aparat ma trafić do sprzedaży na początku marca tego roku.] Poniżej przytaczamy informację prasową producenta:

Aparat fotograficzny Olympus SP-590UZ: czołowy na świecie ultra-zoom


Warszawa, 7 stycznia 2009 -
Pojawia się nowy lider w kategorii kompaktowych ultra-zoomów: Olympus SP-590UZ. Wraz ze wspaniałym obiektywem będącym 26-krotnym szerokokątnym zoomem pokrywającym zakres ogniskowych 26-676mm*, aparat ten pozostawia konkurencję daleko w tyle. Począwszy od zbliżeń odległych obiektów aż po zdjęcia grupowe w pomieszczeniach, aparat ten podchodzi spokojnie do każdego tematu. Nie trzeba się również tak bardzo martwić tym, że poruszenie aparatem spowoduje rozmyty obraz na zdjęciu: ostry i wyrazisty obraz, oto co otrzymujemy dzięki Podwójnej Stabilizacji Obrazu. Aby mieć pewność, że zawsze wstrzelisz się w naturalny rytm akcji, model ten może poszczycić się trybem ultra szybkich zdjęć seryjnych, które są wykonywane z prędkością do 10 kadrów na sek.** Przeglądanie rezultatów na jasnym i wyrazistym ekranie 6.9cm/2.7" HyperCrystal II LCD stanowi prawdziwą przyjemność - nawet przy bezpośrednim świetle słonecznym. Dodajmy też, że choć SP-590UZ daje fotografującym całkowitą swobodę w pełni manualnej kontroli parametrów, to oferuje również wygodę automatycznego fotografowania. Aparat SP-590UZ ma trafić do sklepów na początku marca 2009.

Ogromny potencjał i wszechstronność
Niezależnie od tego, czy fotografujesz w pomieszczeniach, na łonie przyrody, czy podczas wakacyjnej podróży SP-590UZ jest idealnym aparatem do fotografowania wszelkich scen, jakie będziemy chcieli zatrzymać w kadrze, i co ważne nie wymaga noszenia ze sobą ciężkiego sprzętu. Model ten - dzięki temu, ze wyposażono go w jasny, szerokokątny 26-krotny zoom optyczny (ekwiwalent ogniskowych 26-676mm w systemie małoobrazkowym) - sam jest w stanie fotografować obiekty ze znacznej odległości. Na trasie rajdu, możesz wykonać imponujące zbliżenia swoich ulubionych kierowców, by w ten sposób uczcić ich zwycięstwo - i nie musisz w tym celu zajmować pierwszych rzędów. Co więcej, szeroki kąt widzenia obiektywu daje możliwość skondensowania na jednym pełniejszego obrazu akcji. Natomiast opcjonalny telekonwerter TCON-17N wraz z pierścieniem adaptera CLA-11 sprawiają, że SP-590UZ uzyskuje niezrównaną moc powiększenia i długość ogniskowej aż do 1149mm*. Gdy dodamy do tego 5-krotny cyfrowy zoom, to łączny współczynnik powiększenia zyskuje fenomenalny współczynnik 130x czy - wyrażając to inaczej - długość ogniskowej 3380mm*.

Jednakże niebywała sprawność w zakresie zoomu, to nie jedyny powód do docenienia aparatu SP-590UZ. Zwłaszcza Ci, którzy oczekują od sprzętu szybkiego działania, docenią oferowaną przez SP-590UZ funkcję ultra szybkich zdjęć seryjnych: rejestrowanie do 10 kadrów na sekundę ** pozwoli Ci osiągnąć wspaniały efekt, gdy finisz wyścigu naprawdę zasługuje na zdjęcia! Natomiast w boksach mechaników fotografujący docenią możliwości trybu Super Makro, jakie zapewnia ten model. Pozwala on na rejestrowanie zbliżeń szczegółów już z odległości 1cm.

Olśniewająca, wysoka jakość zdjęć
12 Megapikselowy SP-590UZ oferuje szeroką gamę funkcji poprawiających uzyskiwane rezultaty - i wzbogacających ogólny wydźwięk zdjęć. Podwójna stabilizacja obrazu kompensuje poruszenia aparatu przy naciskaniu spustu migawki umożliwiając uzyskiwanie ostrych zdjęć nawet przy fotografowaniu z bardzo długą ogniskową. Dodatkowo, Technologia Zaawansowanej Detekcji Twarzy rozpoznaje twarze osób w kadrze zapewniając ich doskonałą ostrość i ekspozycję, natomiast Technologia Kompensacji Cienia stanowi gwarancje optymalnego kontrastu na wykonywanych zdjęciach. W trybie Wielokrotnej Ekspozycji można nałożyć na siebie dwa zdjęcia tworząc w ten sposób kompozycję dwóch nachodzących na siebie kadrów. Natomiast Tryb Piękna automatycznie wygładza skórę fotografowanej postaci, dzieki czemu tonacja twarzy staje się bardziej gładka i olśniewająca.

Doskonałą równowaga pomiędzy prostym użytkowaniem i kreatywną swobodą
Poza wyjątkowo prostym i komfortowym automatycznym fotografowaniem oraz gamą 18 programów tematycznych, aparat SP-590UZ oferuje także w pełni manualną kontrolę pozwalając na wszechstronne podejście do fotografowanego tematu. Tryby ekspozycji P/A/S/M sprawią, że poszukujący swobody kreatywnego podejścia do fotografowania będą usatysfakcjonowani. Dodatkowo, Podgląd Perfekcyjnego Ujęcia umożliwia fotografującym na podejrzenie efektów wprowadzonych ustawień bezpośrednio na ekranie LCD jeszcze przed wykonaniem zdjęcia. Co więcej, dostępne są liczne opcje ułatwiające perfekcyjne oświetlenie fotografowanych scen: poza wbudowaną lampą błyskową, SP-590UZ może też zdalnie sterować bezprzewodowymi lampami błyskowymi Olympus FL-50R oraz FL-36R - co otwiera przed użytkownikami całkiem nowe możliwości fotografowania.

39 dostępnych wersji językowych sprawia, że menu aparatu będzie zrozumiałe dla każdego użytkownika. Natomiast korekcja dioptrii sprawi, że nawet osoby noszące okulary będą mogły wygodnie korzystać z celownika aparatu. Wykonane zdjęcia można zapisywać na kartach xD Picture Card, lub - dzięki znajdującej się w komplecie przejściówce - na kartach microSD.

Aparat SP-590UZ trafi do sklepów na początku marca 2009.

Aparat fotograficzny Olympus SP-590UZ - podstawowe cechy i funkcje:
- Ogromny potencjał optycznego zoomu przy zachowaniu minimalnych wymiarów: 26-krotny szerokokątny zoom optyczny (26-676mm*) - począwszy od ekstremalnych zbliżeń akcji aż po rozległe scenerie, 130-krotna zmiana powiększenia przy zastosowaniu cyfrowego zoomu
- Dzięki podwójnej stabilizacji obrazu możemy unikać rozmytego obrazu na zdjęciach spowodowanego poruszeniem aparatu (system łączy mechaniczną i cyfrową stabilizację obrazu)
- By nie przeoczyć żadnej chwili - zdjęcia seryjne wykonywane z wysoką prędkością 10 kadrów na sek. **
- Tryby ekspozycji P/A/S/M dla kreatywnej swobody fotografowania
- Interfejs HDMI dla przeglądania zdjęć na odbiornikach telewizyjnych HDMI
- 12 megapikseli dla wydruków nawet w formacie plakatowym
- Zaawansowana Detekcja Twarzy rozpoznaje do 16 postaci w kadrze zapewniając doskonałą ostrość i ekspozycję twarzy. W połączeniu z Technologią Kompensacji Cienia sprawia, ze również inne partie zdjęcia są właściwie naświetlone.
- 6.9cm/2.7” ekran HyperCrystal II LCD zapewnia jasny obraz nawet przy silnym świetle słonecznym oraz gdy patrzymy na monitor pod dużym kątem (230,000 punktów)
- Wbudowana lampa błyskowa i bezprzewodowe sterowanie błyskiem z aparatu
- Ożyw wspomnienia rejestrując sekwencje filmowe z dźwiękiem (do rozdzielczości VGA przy 30 klatkach na sekundę)
- Kompatybilność z kartami xD-Picture Card oraz microSD

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica M10-R od teraz w klasycznym czarnym wykończeniu. Po latach będzie tylko piękniejsza
Leica M10-R od teraz w klasycznym czarnym wykończeniu. Po latach będzie tylko piękniejsza
40-megapikselowa Leica M10-R debiutuje w nowej czarnej wersji, która jest nie tylko elegancka i bardziej dyskretna, ale też pomyślana tak, by pięknie się...
0
1
Kolari Vision usunie problem przegrzewania z Canona EOS R5
Kolari Vision usunie problem przegrzewania z Canona EOS R5
To w końcu musiało się wydarzyć. Zajmująca się przerabianiem aparatów firma Kolari Vision oferuje moda, który dwukrotnie wydłuża czas nagrywania wideo w modelu Canon...
0
4
Czy tak będzie wyglądał DJI Mavic 3 Pro? Oto, co wiemy o nadchodzącym dronie
Czy tak będzie wyglądał DJI Mavic 3 Pro? Oto, co wiemy o nadchodzącym dronie
Plotki na temat nowego drona z serii Mavic krążą w internecie już od ponad roku, a spodziewana premiera nastąpić ma jeszcze tego lata. Teraz pojawiają się kolejne...
0
0
Powiązane artykuły