Olympus SP-800 UZ i SP-600 UZ - 30-krotny zoom, czyli 840 milimetrów w kompakcie

0
Michal Grzegorczyk
2 Luty 2010
Artykuł na: 6-9 minut
Jeśli ktoś myślał, że producenci odpuścili sobie wyścig na krotność zoomów - był w błędzie. Olympus zaprezentował właśnie model SP-800 UZ z 30-krotnym zoomem. Zakres ogniskowych zaczyna się od ekwiwalentu 28 milimetrów, a kończy na 840 milimetrach.
Olympus SP-800 UZ

Olympus, od lat lider w wyścigu na największy zakres ogniskowych w superzoomach, znów na prowadzeniu. SP-800 UZ dostał obiektyw z 30-krotnym zoomem optycznym. Jego zakres, w przeliczeniu na mały obrazek, to 28 - 840 milimetrów. Jak widać - licytacja trwa. Drugi z nowych superzoomów ma obiektyw o zdecydowanie mniejszym zakresie (można zgadywać, że dzięki temu lepszy jakościowo): 28 - 420 mm (15-krotny zoom).

Olympus SP-800 UZ

Olympus SP-800 UZ został wyposażony w 14-megapikselową matrycę CCD, a jego skromniejszy kuzyn - SP-600 UZ - w 12-megapikselowy sensor. Aparaty różni też ekran LCD i wielkość wbudowanej pamięci. Do pierwszego trafił 3-calowy monitor o rozdzielczości 230 000 punktów i proporcjach 16:9 oraz 2 gigabajty pamięci, natomiast do drugiego standardowy ekran o rozmiarze 2,7-cala (również 230 000 punktów) oraz 1-gigabajtowa pamięć. Aparaty łączy obecność mechanicznej stabilizacji, możliwość kręcenia wideo w rozdzielczości HD 720p i złącze HDMI.

Olympus SP-800 UZ

Nowe superzoomy Olympusa, jak wszystkie kompakty tego producenta, mają cały szereg elektronicznych "wspomagaczy": detekcję twarzy, "Technologię Kompensacji Cienia", tryb i-Auto czy "Magiczne Filtry".

Olympus SP-600 UZ

Olympus SP-800 UZ i SP-600 UZ trafią do sprzedaży w marcu tego roku. Na razie nie znamy ich ceny. Więcej szczegółów można znaleźć w informacji prasowej:

Najsilniejszy na świecie zoom w kompaktowym aparacie fotograficznym

Fotografuj i dziel się zdjęciami korzystając z modeli Olympus SP-800 UZ oraz SP-600 UZ

Warszawa, 2 lutego 2010 -
{ITL|Wznosząc się ku nowym możliwościom wśród kompaktowych aparatów fotograficznych, Olympus z dumą prezentuje najnowsze modele ze swojej gamy ultra-zoomów. Wyposażony w niesamowity szerokokątny obiektyw z 30-krotnym zoomem optycznym pokrywającym ogniskowe 28-840mm* 14 megapikselowy SP-800 UZ sprawia, że konkurenci wypadają blado na jego tle. Niezależnie od tego czy robisz zdjęcia czy też wypróbowujesz nową funkcję filmowania HD duża, wewnętrzna 2GB pamięć daje dużą swobodę zapisu obrazów. 3" ekran LCD wyświetla obraz w formacie 16:9, dzięki czemu prezentowanie owoców swojej pracy przyjaciołom sprawia jeszcze większą frajdę. Mniejszy siostrzany model SP-600 UZ również wykorzystuje zintegrowaną w aparacie Podwójną stabilizację obrazu, która zapewnia nieporuszony i wyrazisty obraz na zdjęciach. Nowe oprogramowanie [ib] pozwoli na wygodne oznaczanie zdjęć różnymi etykietami, natomiast przeglądanie albumów staje się znacznie prostsze dzięki funkcji Foto Surfowania. Ułatwiające fotografowanie i dzielenie się zdjęciami aparaty Olympus SP-800 UZ oraz SP-600 UZ będą dostępne w tytanowo srebrnej kolorystyce począwszy od marca 2010r.

Nowe funkcje najsilniejszego na świecie kompaktowego ultra-zoomu, modelu SP-800 UZ, oferują doskonałą wszechstronność pozwalającą na innowacyjne fotografowanie bez potrzeby korzystania z ciężkiego, często nieporęcznego sprzętu. Spośród funkcji należy przede wszystkim wymienić:

Szerokokątny obiektyw z 30-krotnym zoomem optycznym
- 14 megapikseli
- 3" szeroki ekran LCD o formacie 16:9
- Filmowanie HD oraz technologię HDMI
- 2GB wewnętrznej pamięci oraz gniazdo kart pamięci SD slot
- Funkcja surfowania po zdjęciach - Photo Surfing
- Oprogramowanie [ib]
- Ładowanie poprzez złącze USB

Łatwiejsze fotografowanie
Dysponując przełomowym 30-krotnym zoomem optycznym (28-840mm*) możesz znaleźć się w samym sercu akcji, jak gdybyś stał przy samym ringu. Deklasując wszystkich pretendentów do tytułu króla zoomu wśród kompaktowych aparatów fotograficznych model SP-800 UZ sprawi, że zawsze będziesz miał miejsca w pierwszym rzędzie. Wbudowana podwójna stabilizacja obrazu tego 14 megapikselowego aparatu gwarantuje wyraziste obrazy, zaś funkcja szybkich zdjęć seryjnych 10 kadrów/sek. oznacza, że udokumentujesz akcję cios po ciosie. A czemu nie zarejestrować by całego wydarzenia korzystając z nowej opcji filmowania HD? Duża 2 GB pamięć wewnętrzna sprawia, że jest wystarczająco miejsca do zapisu filmów i zdjęć, zaś gniazdo kart SD stanowi dodatkowe rozszerzenie możliwości rejestrowania obrazów. Swoje zdjęcia możesz sprawdzać na nowym 3" szerokoekranowym monitorze LCD o formacie 16:9.Jeśli zaś potrzebujesz pomocy lub po prostu chcesz sprawdzić kreatywne opcje, wystarczy, że zajrzysz do zintegrowanej w aparacie instrukcji obsługi - choć trzeba podkreślić, że dzięki nowemu pokrętłu przewijania poszczególne funkcje aparatu można ustawiać w pełni intuicyjnie. Dodajmy też, że port USB pozwoli teraz nie tylko na komunikację z komputerem, ale również na doładowanie baterii aparatu.

Mniejszy siostrzany model SP-600 UZ dysponuje również silnym ciosem wraz ze swoim obiektywem szerokokątnym z 15-krotnym zoomem optycznym (28-420mm*), 2.7" ekranem LCD czy też 1GB pamięcią wewnętrzna i gniazdem kart SD. Ta 12 megapikselowa edycja ma większość rodzinnych cech łącznie z Podwójną stabilizacja obrazu, możliwością filmowania HD oraz obsługą technologii HDMI.

Łatwiej dzielić się zdjęciami
Aparaty SP-800 UZ oraz SP-600 UZ przerzucają prawdziwy pomost pomiędzy wykonywaniem zdjęć a późniejszym ich prezentowaniem i udostępnianiem. Gdy jest akurat czas podziwiania twoich prac oraz prezentowania ich przyjaciołom możesz swobodnie eksplorować swoje archiwa wykorzystując nowe narzędzia Foto Surfowania. Dzięki oprogramowaniu [ib], postaci na twoich zdjęciach (w oparciu o technologię rozpoznawania twarzy), miejsca (dzięki technologii GPS), a także wydarzenia mogą stanowić podstawę dla automatycznego oznaczania zdjęć etykietami. Możesz nawet surfować od jednego zdjęcia do drugiego wyświetlając je w wysokiej rozdzielczości na ekranie telewizora HD podłączonego kablem HDMI.

Wśród różnorodnych funkcji serii SP ułatwiających uzyskiwanie najlepszych zdjęć warto jeszcze wspomnieć o Śledzeniu AF, które śledzi w kadrze poruszających się obiekt, czy też o trybie i-Auto, jaki identyfikuje warunki fotografowania i automatycznie dobiera odpowiednie ustawienia aparatu. Dostępne począwszy od marca 2010 aparaty Olympus SP-800 UZ oraz SP-600 UZ oferują wszystko, co potrzebne do ambitnego fotografowania i dzielenia się zdjęciami.

Modele Olympus SP-800 UZ oraz SP-600 UZ - podstawowe cechy i właściwości:
- Szerokokątny obiektyw z 30-krotnym zoomem optycznym (28-840mm*) (SP-600 UZ: 15-krotny, 28-420mm*)
- Podwójna stabilizacja obrazu (łączy cyfrową oraz mechaniczną stabilizację obrazu)
- Szybkie zdjęcia seryjne 10 kadrów/sek.
- Filmowanie HD oraz technologia HDMI
- 14 megapikseli (SP-600 UZ: 12 megapikseli)
- 2GB pamięci wewnętrznej (SP-600 UZ: 1GB) oraz kompatybilność z kartami SD Card **
- Funkcja surfowania po zdjęciach (Photo Surfing) oraz oprogramowanie [ib] software
- 3" szerokoekranowy monitor LCD o formacie 16:9 (230,000 punktów) (SP-600 UZ: 2.7" LCD (230,000 punktów))
- Zaawansowana Detekcja Twarzy oraz Technologia Kompensacji Cienia
- Tryb inteligentnej automatyki (i-Auto) oraz Śledzenie AF
- Magiczne filtry, Tryb upiększania, Zintegrowana w aparacie funkcja Panoramy
- Wbudowana lampa błyskowa
- Zintegrowana w aparacie fotograficznym instrukcja obsługi
- Ładowanie poprzez USB (tylko model SP-800 UZ)

* Ekwiwalent aparatu małoobrazkowego, 35mm
** SD jest znakiem handlowym SD Card Association]

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od lat
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od...
Dzięki pomyłce producenta otrzymaliśmy wgląd w nadchodzące modele, które udowadniają, że segment APS-C ma ciągle duży potencjał. Wygląda też na to, że Canon nareszcie...
11
14
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
16
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)