Olympus Stylus Tough TG-4 – test praktyczny

Olympus Stylus Tough TG-4 – test praktyczny

Najnowsza wersja topowego twardziela to jeszcze większe możliwości i przede wszystkim możliwość zapisu zdjęć w postaci surowych plików RAW. Czy ten pancerny maluch spełni oczekiwania wymagających użytkowników?

 

Rozszerzenia i akcesoria

TG-4 ma szeroki wybór dedykowanych akcesoriów, zarówno optycznych, jak i praktycznych, co spodoba się szukającym wrażeń snowboardzistom, kitesurferom oraz zaawansowanym płetwonurkom, którzy chcą robić zdjęcia na głębokościach poniżej 15 metrów. Wśród akcesoriów znajdują się: Sport Holder, pozwalający przypiąć aparat do uprzęży, konwertery obiektywów, wspomniany już pływający pasek, przystawka kierująca światło LED, oraz obudowa wodoszczelna do głębokości 45 metrów.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Telekonwerter (TCON-T01) oraz konwerter Rybie Oko (FCON-T01) mogą być mocowane bezpośrednio do aparatu za pomocą adaptera, a w trakcie nurkowania konwerter makro (PTMC-01) i konwerter szerokokątny (PTWC-01) montowane są za pomocą adaptera do obudowy podwodnej.

Na specjalną uwagę zasługuje naszym zdaniem przede wszystkim konwerter rybie oko FCON.T01, który rozszerza pole widzenia z 25 do 18,5 mm i, co ważne, nie powoduje spadku jasności optyki. To bardzo kreatywne narzędzie gwarantuje ciekawe przerysowania perspektywy, a pod wodą pozwala po prostu zobaczyć więcej. Duża przednia soczewka to również szansa na efektowne dzielone kadry, gdy rejestrujemy zarówno to, co pod wodą, jak i na powierzchni. Bez konwertera uzyskanie takiego efektu jest bardzo trudne.

Makro

Aparat posiada cztery tryby makro: Mikroskop, Kontrola Mikroskopowa, Bracketing Ostrości i Fokus Stacking. Nowością w trybie Mikroskopowym jest synchronizacja lampy błyskowej z dłuższymi czasami migawki, co poprawia kontrast i zapobiega prześwietleniom, kiedy fotografowany obiekt jest blisko obiektywu. W znaczącym stopniu poprawia to jakość zdjęć robionych z dużym powiększeniem – TG-4 potrafi powiększać obraz aż do 6,9x lub do 13,8x w Super Rozdzielczości.

Z kolei Bracketing Ostrości robi kilka ostrych zdjęć tej samej sceny, ustawiając ostrość na różne obiekty, pozwalając później wybrać najlepsze ujęcie. Fokus Stacking składa kilka różnych zdjęć w jeden obraz, na którym cały fotografowany obiekt znajduje się w obszarze ostrości. Użytkownicy TG-4 mogą korzystać z Fokus Stackingu bez dodatkowego oprogramowania, bezpośrednio w aparacie, co w tym segmencie jest unikalne. W fotografii zbliżeniowej pomocne będą też dodatkowa pierścieniowa lampa LED, którą mocujemy w gwincie.

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i miesięcznika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0