Olympus Tough TG-6 - twardziel powraca

Olympus Tough TG-6 - twardziel powraca

Flagowy „wszystkoodporny” kompakt Olympusa to jedna z najbardziej funkcjonalnych konstrukcji w segmencie aparatów do fotografowania pod wodą. Szósta generacja modelu Tough wprowadza kilka ciekawych nowości.

Co musisz wiedzieć:
 • Matryca 12 Mp BSI CMOS (rozmiar 1/2.3”)
 • Obiektyw 25-100 mm f/2.0-4 ze stabilizacją
 • Zakres czułości ISO 100-12800
 • Odporność: zanurzenie (15 m), upadek (2 m), nacisk (100 kg), temperatura (do -10°C)
 • Zapis RAW
 • Nowy ekran o rozdzielczości 1,04 mln punktów
 • Bogata oferta akcesoriów
 • Cena: około 2000 zł

Odporny na zanurzenie do 15 metrów, upadki z wysokości 2,1 metra, zgniatanie ciężarem do 100 kg i temperaturę do -10°C - Olympus już kilka lat temu dopracował konstrukcję jednocyfrowej serii Tough do jej optymalnych założeń, toteż z zewnątrz aparat Tough TG-6 jest właściwie identyczny, jak jego poprzednik.

Z tego samego względu stosunkowo niewiele zmieniło się także pod maską. Nada mamy do czynienia z niewielką 12-megapikselową matrycą BSI CMOS w rozmiarze 1/2.3” (niższa rozdzielczość niż u konkurencji pozytywnie wpływa na pracę na wyższych czułościach), pozwalająca na pracę z zakresie czułości ISO 100-12800 i fotografowanie z prędkością 5 kl./s, wspieraną stabilizowanym obiektywem o ekwiwalencie 25-100 mm i świetle f/2.0-4. Nowością jest natomiast specjalna powłoka antyrefleksyjna, która zredukuje problem odbić światła i flar, który dawał się we znaki użytkownikom wcześniejszych serii.

Lepszy ekran i usprawnienia programowe

Jedyną rzeczywistą nowością sprzętową jest ekran LCD o wyższej rozdzielczości - tym razem 104 000 punktów. Pozostałe usprawnienia, z którymi mamy do czynienia w przypadku modelu TG-6 to w zasadzie poprawki firmware’owe.

Otrzymujemy więc nowy tryb cyfrowego telekonwertera, który dwukrotnie przemnoży używaną ogniskową, 3 nowe warianty predefiniowanych ustawień balansu bieli do fotografowania pod wodą, możliwość skorzystania z trybu makro w trybach P i A (ostrzenie od 1 cm, także pod wodą) oraz udoskonalony tryb Focus Stacking, pozwalający ręcznie wybrać kadry, które posłużą do stworzenia finalnej fotografii. Oprócz tego, pojawia się także funkcja „drukowania” daty na wykonanym zdjęciu.

Usprawnienia względem modelu TG-5 są więc marginalne, a najbardziej żałujemy, że nic nie zmieniło się w kwestii matrycy, jak już jednak wspomnieliśmy jest to model, który w swojej niszy świetnie balansuje pomiędzy ceną, a zakresem oferowanych funkcji. Wyposażenie aparatu w matrycę większego formatu zapewne negatywnie wpłynęłoby zarówno na wymiary jak i cenę aparatu, znacznie zawężając grupę potencjalnych odbiorców. Trudno więc mieć tu do producenta pretensje.

Poza tym, nawet mimo kosmetycznych poprawek to wciąż najbardziej zaawansowany, podwodny kompakt na rynku (nie licząc propozycji firmy SeaLife). Jako jedyny z aparatów wiodących firm umożliwia zapis zdjęć w formacie RAW, pozwala na rejestrację filmów 4K z prędkością 30 kl./s (Full HD 60 kl./s), oferuje moduł Wi-Fi (zdalne sterowanie aparatem i przesyłanie zdjęć na smartfona) a także moduły GPS i kompas.

Seria Tough to nie tylko aparat

Siłą serii TG jest też bogata oferta opcjonalnych akcesoriów, takich jak konwertery fisheye, lampy, pokrowce ochronne oraz obudowy podwodne zaprojektowane z myślą o miłośnikach nurkowania na dużych głębokościach. Wraz z modelem TG-6 na rynku pojawią się:

 • PT-059 - obudowa podwodna umożliwiająca fotografowanie i filmowanie na głębokości nawet 45 m. PT-059 pozwala korzystać ze wszystkich funkcji aparatu – nawet z korekty ekspozycji regulowanej pokrętłem trybów. Obudowę można połączyć z dwiema zewnętrznymi, podwodnymi lampami UFL-3, aby utworzyć wielokierunkowy system oświetlenia.
 • CSCH-127 - silikonowy pokrowiec chroniący aparat przed zarysowaniami; doskonale sprawdza się podczas fotografowania zimą oraz w trakcie uprawiania sportów wodnych; pozwala przymocować do aparatu przystawkę kierującą światło LED LG-1 oraz dyfuzor lampy błyskowej FD-1.
 • LB-T01 - osłona obiektywu chroniąca jego powierzchnię przed zabrudzeniami oraz zarysowaniami. Aby otworzyć lub zamknąć osłonę, wystarczy ją obrócić.
 • FCON-T02 - konwerter Fisheye umożliwiający wykonywanie zdjęć z kołowym i diagonalnym efektem rybiego oka. Aby skorzystać z konwertera, należy zastosować adapter CLA-T01 (sprzedawany jako dodatkowe wyposażenie).
 • UC-92 - ładowarka baterii litowo-jonowych LI-92B (czas ładowania przez port USB: około 2,5 godziny).

Cena i dostępność

Aparat trafi na sklepowe półki w lipcu 2019 roku, w dwóch wersjach kolorystycznych (czarna i czerwona). Oficjalnej polskiej ceny na razie nie znamy, prawdopodobnie jednak, tak jak w przypadku poprzedników zapłacimy za niego około 2000 zł.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem olympus.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
4