Olympus Tough TG-5 - jeszcze bardziej odporny i funkcjonalny

0
Michał Chrzanowski
17 Maj 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Wytrzymalsza obudowa, nowa matryca, procesor obrazu zaczerpnięty z E-M1 Mark II, usprawniony AF, a także zdjęcia w formacie RAW i filmy 4K - to najważniejsze cechy zaprezentowanego dziś odpornego kompaktu Olympus Tough TG-5.

Rodzina odpornych kompaktów Olympusa powiększyła się o nowy model. Tough TG-5 to naturalny następca wytrzymałego i popularnego aparatu. Nowa odsłona została wyposażona w zupełnie nowy sensor, usprawniony procesor, precyzyjniejszy system ustawiania ostrości. Do tego otrzymujemy możliwość fotografowania w formacie RAW i nagrywania w rozdzielczości 4K w naprawdę ekstremalnych warunkach. Czy można chcieć czegoś więcej?

Serce nowego modelu Tough TG-5 stanowi 1/2.3“ matryca BSI CMOS o rozdzielczości 12 Mp. Wspiera ją procesor TruePic VIII - ten sam, który możemy znaleźć we flagowym bezlusterkowcu E-M1 Mark II. Taki duet zagwarantuje fotografowanie w zakresie ISO 100-12800. Usprawniono również obiektyw. Wprawdzie dalej mamy do czynienia ze szkłem zmiennoogniskowym o ekwiwalencie 25-100 mm i f/2.0-4, to jak obiecuje producent, do optyki został dodany podwójny element, który ma skutecznie zapobiegać zaparowaniu szklanych elementów podczas pracy w warunkach o zmiennej temperaturze. Układ optyczny modelu TG-5 jest stabilizowany (efektywność około 2.5 EV) i składa się z 9 soczewek ulokowanych w 7 grupach. Ponadto znajdziemy w nim aż 3 elementy są asferyczne. Najnowszym odpornym kompaktem Olympusa będziemy mogli fotografować zarówno w formacie RAW jak i JPG. Do tego otrzymujemy możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K (30p) oraz Full HD (120 kl./s).

Natomiast najwięcej zmian wprowadzono w samej konstrukcji. Tough TG-5 ma być znacznie wytrzymalszy od swojego poprzednika. Aparat został hermetycznie uszczelniony, dzięki czemu możemy z nim nurkować do głębokości około 15 m. Do tego konstrukcja powinna przetrwać upadek z wysokości ponad 2 m i nacisk do około 100 kg. Oczywiście nowemu kompaktowi Olympusa nie będą straszne także i mrozy. Będziemy w stanie efektywnie filmować i fotografować w temperaturze około -10 stopni Celsjusza.

W efektywnym fotografowaniu mają pomóc odpowiednio wyczuwalne przyciski, a także bezprzewodowa łączność Wi-Fi. Z kolei w komponowaniu ujęć nieocenionym ma się okazać 3-calowy ekran o rozdzielczości 460.000 punktów. Oczywiście producent zadbał także o liczne akcesoria, które są dedykowane do najnowszego modelu TG-5, i które zwiększą jego funkcjonalność w różnych sytuacjach fotograficznych.

Aparat ma pojawić się w sprzedaży już w czerwcu 2017 roku. Za ten model przyjdzie zapłacić około 450 dolarów. Polska cena jeszcze nie została ujawniona. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.olympus.pl.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus PEN E-PL10 - niewielki korpus Mikro Cztery Trzecie dla początkujących fotografów i vlogerów
Olympus PEN E-PL10 - niewielki korpus Mikro Cztery Trzecie dla początkujących fotografów i vlogerów
Miesiąc po premierze na rynkach azjatyckich model E-PL debiutuje także w europie. Jest to jednak niewielka aktualizacja względem poprzednika.
5
0
Ricoh Theta SC2 - kamera sferyczna 4K za tysiąc złotych
Ricoh Theta SC2 - kamera sferyczna 4K za tysiąc złotych
Na rynku debiutuje druga generacja przystępnej cenowo kamerki sferycznej Theta SC. Prosta w obsłudze konstrukcja zyskała m.in. możliwość...
6
0
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
10
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)