Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu

Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego producenta.

4
Maciej Luśtyk
2 Październik 2019
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Ustawianie ostrości

Wraz z modelem Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD otrzymujemy specjalnie opracowany ultradźwiękowy silnik AF z mechanizmem Dynamic-Rolling-Cam, który umożliwiać ma ciche, błyskawiczne i precyzyjne przesuwanie grupy soczewek, a tym samym szybkie przeostrzanie przez cały zakres. Ma także doskonale sprawdzać się w bardzo niskich, lub bardzo wysokich temperaturach. Jak jest w rzeczywistości?

Pod względem szybkości i precyzji ostrzenia z zdecydowanie nie ma na co narzekać, a wręcz jest bardzo dobrze. Podczas testu na modelu Canon EOS 5D Mark III, przeostrzanie przez cały zakres trwało 0,25 s, natomiast w przypadku obiektów znajdujących się bliskich płaszczyznach czas ten spadał do 0,1-0,12 s. To wyniki, które zapewnią swobodę w dynamicznej pracy reportażowej. Cieszy także fakt, że praktycznie w żadnej sytuacji nie mamy do czynienia z “poszukiwaniem” ostrości przez mechanizm AF - ostrzenie w 95% przypadków jest płynne i sprowadza się do pojedynczego ruchu soczewek.

Do tego pochwalić należy cichą pracę obiektywu. Nie jest ona co prawda bezgłośna, jak w przypadku silników USM Canona, ale ruch soczewek jest ledwie słyszalny i z pewnością nie będzie zwracał zbędnej uwagi.

Schemat mechanizmu Dynamic-Rolling-Cam

Na uwagę zasługuje także precyzja systemu AF. Nawet przy przysłonie f/1.4 nie mieliśmy problemu z precyzyjnym zablokowaniem ostrości w pożądanym miejscu. Co prawda model, który dotarł do nas na testy odznaczał się bardzo delikatnym front-focusem, ale problem ten zniwelowaliśmy dodając korekcję +3 na 40-stopniowej skali mikrokalibracji aparatu, trudno wiec uznać to za palący problem - przesunięcie ostrości jest tak minimalne, że nawet przy nominalnym otworze przysłony nie stwarza kłopotów. Obiektyw przejawiał jedynie pewną, nieznaczną trudność w blokowaniu ostrości w przypadku fotografowania pod światło, tutaj jednak problemu należałoby doszukiwać się w systemie AF aparatu, a nie pracy mechanizmu obiektywu.

Ogólnie rzecz biorąc, w kwestii pracy AF obiektywowi należą się wyłącznie pochwały, tym bardziej że nie wszystkie obiektywy Tamrona mogły pochwalić się tak szybką i bezproblemową współpracą z korpusami Canon i Nikon.

Spis treści

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Pierwszy obiektyw z reporterskiej "świętej trójcy" systemu R trafił już na rynek. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
11
2
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus i odporna budowa - taki ma być najnowszy Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Czy rzeczywiście to jedna z...
13
0
Canon RF 24-240 mm f/4-6.3 IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 24-240 mm f/4-6.3 IS USM - zdjęcia przykładowe
RF 24-240 mm to pierwszy uniwersalny, "budżetowy" zoom w bezlusterkowym systemie EOS R, który może okazać się ciekawym wyborem dla osób wkraczających w pełnoklatkowy system producenta. Jak duży...
9
0
Powiązane artykuły