Podsumowanie

Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego producenta.

4

Autor: Maciej Luśtyk

2 Październik 2019
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Podsumowanie

Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD to obiektyw, w którym można się zakochać. Ostry jak żyleta właściwie na całej powierzchni kadru, solidnie wykonany, z szybkim, skutecznym i użytecznym systemem AF, bardzo przyjemnym i plastycznym, a zarazem niepozbawionym charakteru rozmyciem nieostrości i przede wszystkim w świetnej cenie.

Prawdę mówiąc trudno tu znaleźć jakieś istotne wady. Na pewno zaliczyć należy do nich dość widoczną w niektórych sytuacjach aberrację chromatyczną, dużą winietę przy f/1.4, bliki ujawniające się niekiedy podczas pracy pod światło oraz spadek ostrości powyżej przysłony f/5.6, co może nie spodobać się osobom, które chciałyby wykorzystać obiektyw także w zdjęciach architektury czy krajobrazu. Do tego dość nierówna płaszczyzna ostrości.

Generalnie jednak Tamron kolejny raz udowadnia, że stworzenie bardzo dobrego obiektywu w przystępnej cenie nie jest problemem i że ceny obiektywów czołowych producentów w dużej mierze ustalane są na wyrost. Tym bardziej, że model SP 35 mm f/1.4 Di USD oferuje nieco lepsze wyniki nawet od analogicznej systemowej stałki Canona, nie mówiąc już o konstrukcjach Sigmy czy Samyanga, które przewyższa o kilka klas.

Obiektyw zdecydowanie warty polecenia i każdej wydanej na niego złotówki. Spokojnie może zastąpić w torbie fotografa natywne szkła producentów.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Najnowsza 35-tka Samyanga proponuje alternatywę dla natywnego obiektywu Sony w dużo niższej cenie. Czy przypłacimy to jakością obrazu? Zobaczcie zdjęcia...
14
3
Irix 45 mm f/1.4 - test obiektywu
Irix 45 mm f/1.4 - test obiektywu
Reprezentujący średnią półkę cenową, manualny Irix 45 mm f/1.4 obiecuje wykonanie i rezultaty godne obiektywu wyższej klasy. Sprawdziliśmy jak ta egzotyczna ogniskowa sprawdza się w praktyce.
13
0
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Jakich efektów możemy spodziewać się po profesjonalnym obiektywie standardowym z serii Lumix S? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane szkłem Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4.
10
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)