Odblaski

Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego producenta.

4

Autor: Maciej Luśtyk

2 Październik 2019
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Odblaski

Nowe powłoki BBAR-G2 zapewnić miały doskonałe wyniki w przypadku pracy pod światło. Czy tak się stało? Prawdę mówiąc, aby napotkać psujące zdjęcie i trudne do usunięcia w postprodukcji bliki i flary trzeba się dobrze natrudzić, co może poświadczyć poniższy portret znudzonego dziecka, któremu przestało już chcieć się pozować do zdjęcia.

W większości wypadków kwestie te raczej nie będą więc spędzać nam snu z powiek, niemniej jednak pewnym problemem pozostają mało ciekawe, zielone “duszki” pojawiające się w środku kadru niezależnie od wielkości otworu przysłonę, które są najczęstszym mankamentem uwidaczniającym się w przypadku pracy ze światłem w kontrze. Warto natomiast wspomnieć, że problemy te występują w zasadzie wyłącznie gdy ostrość ustawiona jest blisko, a flary takie, jak w dole kadru na poniższym zdjęciu napotkaliśmy tylko raz. W dodatku, gdy założymy osłonę przeciwsłoneczną, wszystkie wspomniane problemy praktycznie przestaną nas dotyczyć.

Warto pochwalić też kontrastowość obiektywu podczas pracy pod słońce. Wyrazistość obrazu oczywiście nieco spada, ale nie na tyle byśmy nie byli w stanie łatwo poradzić sobie z tym na etapie edycji. W żadnym wypadku kolory nie stają się też wyprane.

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Najnowsza 35-tka Samyanga proponuje alternatywę dla natywnego obiektywu Sony w dużo niższej cenie. Czy przypłacimy to jakością obrazu? Zobaczcie zdjęcia...
14
3
Irix 45 mm f/1.4 - test obiektywu
Irix 45 mm f/1.4 - test obiektywu
Reprezentujący średnią półkę cenową, manualny Irix 45 mm f/1.4 obiecuje wykonanie i rezultaty godne obiektywu wyższej klasy. Sprawdziliśmy jak ta egzotyczna ogniskowa sprawdza się w praktyce.
13
0
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Jakich efektów możemy spodziewać się po profesjonalnym obiektywie standardowym z serii Lumix S? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane szkłem Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4.
10
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)