Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - ukoronowanie linii Superior Performance

0

Autor: Michał Chrzanowski

3 Czerwiec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus, odporna budowa - to tylko niektóre cechy zaprezentowanego Tamrona SP 35 mm f/1.4 Di USD.

O Tamronie SP 35 mm f/1.4 Di USD po raz pierwszy usłyszeliśmy na początku tego roku. Wtedy producent, wraz z modelami 35-150 mm f/2.8-4 i 17-28 mm f/2.8 III, zapowiedział konstrukcję, która ma być „ucieleśnieniem całego dotychczasowego doświadczenia producenta w zakresie produkcji optyki“. Dziś producent odsłonił już wszystkie karty i światu pokazał SP 35 mm f/1.4 Di USD, który pod każdym względem ma być wyjątkowym obiektywem.

- Seria obiektywów SP (Superior Performance) Tamrona narodziła się w 1979 roku, w oparciu o koncepcję dostarczania konstrukcji do robienia doskonałych zdjęć dla tych, którzy kochają fotografię. W tym roku przypada 40. rocznica tej linii. W ramach obchodów Tamron zaprojektował nowy model 35 mm f/1.4. Jest on syntezą zgromadzonej wiedzy i rzemiosła firmy. Ten obiektyw o stałej ogniskowej jest ucieleśnieniem wszystkich technologii optycznych i „know-how“ Tamrona, które dotychczas opracowano - podkreśla producent.

Optyka godna mistrza

Najnowszy Tamron o ogniskowej 35 mm (pole widzenia 63.26°) ma dostarczać bezkompromisowej rozdzielczości w całej rozpiętości kadru - i to niezależnie od wybranej przysłony. Zadba o to specjalnie opracowany układ optyczny, który składa się z 14 elementów rozmieszczonych w 10 grupach. Wśród nich znajdziemy 3 soczewki LD (Low Dispersion) i 3 wykonane ze szkła GM (Glass Molded Aspherical), które w praktyce mają efektywnie eliminować występowanie aberracji chromatycznej będącej częstym problemem jasnych obiektywów. Mamy również cieszyć się znacznie lepszą jakością zdjęć podczas pracy w kontrastowym oświetleniu. Wraz z nowym Tamronem otrzymamy najnowszej generacji powłoki BBAR-G2, które przewyższają wydajność oryginalnej powłoki BBAR (Broad-Band Anti-Reflection). W efekcie występowanie blików i flar ma być ograniczone do minimum. Obiektyw umożliwia także nakręcenie filtrów o średnicy 72 mm. Z kolei za plastykę obrazu ma odpowiadać 9-listkowa przysłona o nominalnym otworze f/1.4, co wspólnie z minimalnym ogniskowaniem 30 cm powinno zagwarantować ciekawych i relatywnie miękkich rozmyć z okrągłym efektem bokeh. Natomiast za szybkość i precyzję pracy będzie odpowiedzialny autofokus USD (Ultrasonic Silent Drive).

Do tego tubus został uszczelniony, dzięki czemu optyka oraz elektronika są chronione przed warunkami atmosferycznymi. Poza tym na frontową soczewkę nałożono powłokę fluorową opartą na nowo opracowanym związku fluoru o wysokich właściwościach odpychających wodę i olej. Dzięki temu powierzchnia szkła jest łatwiejsza do wyczyszczenia i jest mniej podatna na działanie brudu, kurzu, wilgoci. Oczywiście stałka jest także w pełni kompatybilny ze stacją Tap-in Console, która umożliwi skalibrowanie systemu AF lub dokonanie aktualizacji oprogramowania obiektywu.

Cena i dostępność

Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD będzie dostępny z mocowaniem Nikon F i Canon EF - odpowiednio końcówka czerwca i końcówka lipca. Za obiektyw przyjdzie nam zapłacić około 930 funtów. Polska cena nie została jeszcze ujawniona.

Specyfikacja

Nazwa Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD
Producent Tamron
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Canon EF
Nikon F
Ogniskowa 35 mm
Maksymalna jasność 1.4
Maksymalna wartość przysłony 16
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 14 elementów / 10 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 63.26°
Minimalna odległość ogniskowania 30
Tryb makro nie
Średnica filtra 72 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Mechanizm autofokusa Ultrasonic Silent Drive
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 102,3 x 80,9 mm
Waga 805 g
Akcesoria dwa dekielki
pokrowiec ochronny
osłona przeciwsłoneczna
Cena w dniu premiery 930 funtów

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Mitakon Speedmaster 50 mm f/0.95 w wersji do Leica M - coś więcej niż tylko nowe mocowanie
Mitakon Speedmaster 50 mm f/0.95 w wersji do Leica M - coś więcej niż tylko nowe mocowanie
Na rynku debiutuje znany nam już Mitakon Speedmaster 50 mm f/0.95 w wariancie do aparatów Leica. To jednak zupełnie nowa konstrukcja niż wcześniej.
1
0
Pergear 10 mm f/8 - tani, miniaturowy obiektyw fisheye do bezlusterkowców APS-C
Pergear 10 mm f/8 - tani, miniaturowy obiektyw fisheye do bezlusterkowców APS-C
Chcielibyście cieszyć się charakterystyczną dystorsją ultraszerokokątnych obiektywów fisheye, ale żal wam pieniędzy? Nowy obiektyw Pergear to prawdopodobnie najtańsza...
4
0
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Najnowszy manualny obiektyw Irix powinien znaleźć się na celowniku wszystkich zainteresowanych aparatami Fujifilm GFX. To najjaśniejszy odpowiednik obiektywu 35 mm w...
9
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)