Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Tamron zapowiada 4 nowe obiektywy do Sony E. Szykuje się gratka dla użytkowników ceniących kompaktowość

2

Autor: Maciej Luśtyk

23 Sierpień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

„Rozwijamy się poprzez przekraczanie granic” - takim sloganem producent zapowiada nowe szkłą do Sony E, które już niebawem zadebiutować mają na rynku. Wygląda na to, że jest na co czekać.

Zaprezentowane na przestrzeni ostatnich miesięcy zoomy Tamron 17-28 mm f/2.8 Di III RXD oraz 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to obecnie jedne z najbardziej popularnych obiektywów do systemu Sony E. Tej sytuacji trudno się dziwić. Mało który producent jest w stanie zaoferować tak wiele, za tak niewiele - szkła Tamrona od zawsze cieszą się dobrym stosunkiem jakości do ceny, a wraz z najnowszymi konstrukcjami producent powoli pozbywa się też łatki „powolności”, która cechowała niektóre jego wcześniejsze lustrzankowe konstrukcje.

Teraz producent szykuje dla swoich użytkowników ze świata bezlusterkowców prawdziwą ucztę. Już niebawem na rynku pojawić mają się 4 nowe szkła do Sony E, wyposażone w system AF. 20-sekundowy teaser, udostępniony przez firmę pokazuje jeden teleobiektyw (prawdopodobnie zoom) i trzy niewielkie obiektywy stałoogniskowe.

Czy spełni się sen o superjasnych, kompaktowych stałkach?

W przypadku największego obiektywu w ciemno strzelamy, że będzie to zoom 70-200 mm, lub 70-150 mm ze światłem f/2.8, zamykający „świętą trójcę” reporterskich zoomów, zapoczątkowanych przez dwie wspomniane wcześniej konstrukcje. Jednak równie ciekawie prezentują się pozostałe trzy obiektywy.

Biorąc pod uwagę rozmiary szkieł na grafice, nowe stałki wydają się mieć około 5 cm długości i około 6 cm szerokości. To bardzo niewiele jak na świat obiektywów pełnoklatkowych z systemem AF. Wygląda na to, że otrzymamy więc ciekawą konkurencję dla bezlusterkowych szkieł Samyanga oraz oczywiście dla systemowych stałek Sony. Nadchodzący zestaw zapowiada się tym lepiej, że wszystkie trzy obiektywy wydają się mieć identyczne wymiary.

Co to będzie? Na razie trudno zgadywać, ale można spodziewać się, że dwa z nich to będą modele 35 i 50 mm. W przypadku trzeciego wypadałoby oczekiwać albo szerokiego kąta pokroju 24 mm, albo portretówki 85 mm. Jeśli mielibyśmy pokładać nadzieję w haśle sygnującym zapowiedź, można łudzić się, że nowe szkła będą oferowały światło f/1.4, ale raczej należałoby się nastawiać na modele f/1.8 lub f/2.

Cena i dostępność

Tak czy inaczej, jesteśmy wyjątkowo ciekawi nowych szkieł. Na szczęście producent nei będzie nas długo trzymał w niepewności. Obiektywy pojawić mają się na rynku „już niedługo”, a serwisy plotkarskie informują, że producent ma zamiar oficjalnie zaprezentować je podczas październikowych targów Photo Plus. Póki co, cena oczywiście pozostaje nieznana.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Mitakon Speedmaster 50 mm f/0.95 w wersji do Leica M - coś więcej niż tylko nowe mocowanie
Mitakon Speedmaster 50 mm f/0.95 w wersji do Leica M - coś więcej niż tylko nowe mocowanie
Na rynku debiutuje znany nam już Mitakon Speedmaster 50 mm f/0.95 w wariancie do aparatów Leica. To jednak zupełnie nowa konstrukcja niż wcześniej.
1
0
Pergear 10 mm f/8 - tani, miniaturowy obiektyw fisheye do bezlusterkowców APS-C
Pergear 10 mm f/8 - tani, miniaturowy obiektyw fisheye do bezlusterkowców APS-C
Chcielibyście cieszyć się charakterystyczną dystorsją ultraszerokokątnych obiektywów fisheye, ale żal wam pieniędzy? Nowy obiektyw Pergear to prawdopodobnie najtańsza...
4
0
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Najnowszy manualny obiektyw Irix powinien znaleźć się na celowniku wszystkich zainteresowanych aparatami Fujifilm GFX. To najjaśniejszy odpowiednik obiektywu 35 mm w...
9
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)