Tamron zapowiada 4 nowe obiektywy do Sony E. Szykuje się gratka dla użytkowników ceniących kompaktowość

2

Autor: Maciej Luśtyk

23 Sierpień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

„Rozwijamy się poprzez przekraczanie granic” - takim sloganem producent zapowiada nowe szkłą do Sony E, które już niebawem zadebiutować mają na rynku. Wygląda na to, że jest na co czekać.

Zaprezentowane na przestrzeni ostatnich miesięcy zoomy Tamron 17-28 mm f/2.8 Di III RXD oraz 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to obecnie jedne z najbardziej popularnych obiektywów do systemu Sony E. Tej sytuacji trudno się dziwić. Mało który producent jest w stanie zaoferować tak wiele, za tak niewiele - szkła Tamrona od zawsze cieszą się dobrym stosunkiem jakości do ceny, a wraz z najnowszymi konstrukcjami producent powoli pozbywa się też łatki „powolności”, która cechowała niektóre jego wcześniejsze lustrzankowe konstrukcje.

Teraz producent szykuje dla swoich użytkowników ze świata bezlusterkowców prawdziwą ucztę. Już niebawem na rynku pojawić mają się 4 nowe szkła do Sony E, wyposażone w system AF. 20-sekundowy teaser, udostępniony przez firmę pokazuje jeden teleobiektyw (prawdopodobnie zoom) i trzy niewielkie obiektywy stałoogniskowe.

Czy spełni się sen o superjasnych, kompaktowych stałkach?

W przypadku największego obiektywu w ciemno strzelamy, że będzie to zoom 70-200 mm, lub 70-150 mm ze światłem f/2.8, zamykający „świętą trójcę” reporterskich zoomów, zapoczątkowanych przez dwie wspomniane wcześniej konstrukcje. Jednak równie ciekawie prezentują się pozostałe trzy obiektywy.

Biorąc pod uwagę rozmiary szkieł na grafice, nowe stałki wydają się mieć około 5 cm długości i około 6 cm szerokości. To bardzo niewiele jak na świat obiektywów pełnoklatkowych z systemem AF. Wygląda na to, że otrzymamy więc ciekawą konkurencję dla bezlusterkowych szkieł Samyanga oraz oczywiście dla systemowych stałek Sony. Nadchodzący zestaw zapowiada się tym lepiej, że wszystkie trzy obiektywy wydają się mieć identyczne wymiary.

Co to będzie? Na razie trudno zgadywać, ale można spodziewać się, że dwa z nich to będą modele 35 i 50 mm. W przypadku trzeciego wypadałoby oczekiwać albo szerokiego kąta pokroju 24 mm, albo portretówki 85 mm. Jeśli mielibyśmy pokładać nadzieję w haśle sygnującym zapowiedź, można łudzić się, że nowe szkła będą oferowały światło f/1.4, ale raczej należałoby się nastawiać na modele f/1.8 lub f/2.

Cena i dostępność

Tak czy inaczej, jesteśmy wyjątkowo ciekawi nowych szkieł. Na szczęście producent nei będzie nas długo trzymał w niepewności. Obiektywy pojawić mają się na rynku „już niedługo”, a serwisy plotkarskie informują, że producent ma zamiar oficjalnie zaprezentować je podczas październikowych targów Photo Plus. Póki co, cena oczywiście pozostaje nieznana.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans 50 mm f/1.05 - superjasny standard do bezlusterkowców, ale bez autofokusa
7Artisans 50 mm f/1.05 - superjasny standard do bezlusterkowców, ale bez autofokusa
Mamy kolejny jasny obiektyw od firmy 7Artisans. Pełnoklatkowy 50 mm f/1.05 do bezlusterkowców jest już dostępny w przedsprzedaży na czterech mocowaniach.
7
0
Canon RF 50 mm f/1.8 STM - nadchodzi pierwszy tani obiektyw do EOS R
Canon RF 50 mm f/1.8 STM - nadchodzi pierwszy tani obiektyw do EOS R
Canonowską lustrzankową 50-tkę, określaną często mianem „plastik-fantastik” znają chyba wszyscy. Teraz wreszcie konstrukcja zawitać ma także do bezlusterkowego systemu...
23
2
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
7
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)