Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Tamron dokonuje niemożliwego i zapowiada wyjątkowo kompaktowy zoom 70-180 mm f/2.8 Di III VXD do Sony E

2

Autor: Maciej Luśtyk

23 Październik 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Wraz z konstrukcjami do systemu Sony E, Tamron wydaje się przeżywać drugą młodość. Najnowszy obiektyw 70-180 mm f/2.8 ma szansę stać się hitem sprzedaży.

Obiektywy Tamron 17-28 mm f/2.8 Di III RXD i 28-75 mm f 2.8 Di III RXD to zdecydowanie jedne z najciekawszych premier w systemie E od dłuższego czasu i najlepiej sprzedające się obiektywy ostatnich miesięcy. Nic w tym dziwnego. W końcu otrzymujemy uniwersalne i dobre pod względem optycznym "reporterskie" konstrukcje, w świetnej jak na ten segment cenie. Sukces tych modi z pewnością już niedługo powtórzy zapowiedziany właśnie obiektyw Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VXD, który nie tylko stanowi świetne uzupełnienie obecnej oferty, ale jest także prztyczkiem w nos dla głównych producentów, w przypadku których rozmiary nowych obiektywów już dawno przekroczyły granice przyzwoitości.

O tym, że producent szykuje dla nas coś specjalnego, wiedzieliśmy już od od końca sierpnia, gdy Tamron zapowiedział rozszerzenie szkieł do systemu Sony E o 4 nowe konstrukcje. Wtedy myśleliśmy, że długi obiektyw będzie modelem 70-150, lub 70-200 mm ze światłem f/2.8 (choć niektórzy twierdzili, że taka jasność będzie niemożliwa do uzyskania ze względu na średnicę przedniej soczewki). Okazało się, że nasze przypuszczenia były niedalekie od rzeczywistości. Otrzymujemy bowiem model 70-180 mm f/2.8, który ze względu na wyjątkowo kompaktową konstrukcję ma szansę namieszać na rynku.

Wyjątkowe dopełnienie bezlusterkowej "świętej trójcy" Tamrona

Szkło ma tylko 15 cm długości i waży 815 g. Mimo to producent zapewnia, że zmniejszenie rozmiarów nie odbyło się kosztem optyki - Tamron obiecuje, że będziemy mieli do czynienia z zaawansowanym układem z wieloma soczewkami specjalnymi. Do tego szkło odznaczać ma się także krótką minimalną odległością ostrzenia, wynoszącą 85 cm i doskonale radzić sobie w przypadku dynamicznych scen.

Obiektyw wyposażony będzie bowiem w zupełnie nowy silnik autofokusu VXD (Voice-coil eXtreme-torque Drive), który w pełni wspierać ma najnowsze technologie Sony, takie jak Real Time Tracking i Real Time AF, a dzięki szybkiej, precyzyjnej i płynnej pracy sprawdzić ma się tak w fotografowaniu, jak i realizacjach wideo.

Porównanie rozmiaru nowego obiektywu, przygotowane przez SonyAlphaRumors.com

Gdyby tego było mało, konstrukcja obiektywu ma być zabezpieczona przed kurzem i wilgocią, a przednia soczewka zostanie pokryta powłoką fluorynową, która ułatwi utrzymanie jej w czystości. Dodatkowo, na frontowy element będziemy mogli nakręcić filtry o średnicy 67 mm, co ucieszy użytkowników innych szkieł Tamrona z systemu E. Oferują one bowiem identyczną średnicę przedniej soczewki, co umożliwi znaczne ograniczenie liczby stosowanych filtrów.

Cena i dostępność

Obiektyw Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VXD pojawić ma się w sprzedaży wiosną. Jego cena pozostaje na razie nie znana, ale możemy spodziewać się, że wzorem wcześniejszych konstrukcji będzie ona bardzo konkurencyjna względem natywnych szkieł Sony.

Specyfikacja:

Nazwa Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VXD
Producent Tamron
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie Sony E
Ogniskowa 70-180 mm
Maksymalna jasność 2.8
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 19 elementów w 14 grupach (3 soczewki asferyczne, 6 soczewek ED)
Wewnętrzne ogniskowanie nie
Pole widzenia 13°42'-34°21'
Maksymalne powiększenie 1:2-1:4,6
Minimalna odległość ogniskowania 27 mm (MF) / 80 mm (AF)
Tryb makro tak
Średnica filtra 67 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie nie
Mechanizm autofokusa Silnik liniowy VXD (Voice-coil eXtreme-torque Drive)
Stabilizacja nie
Obudowa tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 149 x 82 mm
Waga 810 g
Cena w dniu premiery 1500 euro

Więcej informacji o szkłach producenta znajdziecie pod adresem tamron.eu.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Trzy nowe kompaktowe stałki Sigmy - premiera już we wtorek
Trzy nowe kompaktowe stałki Sigmy - premiera już we wtorek
Po kompaktowym obiektywie 45 mm f/2.8 DG DN, Sigma szykuje premierę trzech kolejnych niewielkich obiektywów do bezlusterkowców - modeli 24 mm f/3.5 DG DN, 35 mm f/2 DG...
10
0
Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę
Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę
Wyciekły informacje na temat nowego obiektywu zoom Tamron, który oferując ekwiwalent ogniskowych 25-105 mm i dużą jasność, ma szansę przynieść rewolucję w systemach...
20
14
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina zaprezentowała szerokokątny zoom nowej generacji. Model z serii ATX-i dostępny jest w wersji z bagnetami Canon EF oraz Nikon F ma do zaoferowania
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)