Tamron dokonuje niemożliwego i zapowiada wyjątkowo kompaktowy zoom 70-180 mm f/2.8 Di III VXD do Sony E

2
Maciej Luśtyk
23 Październik 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Wraz z konstrukcjami do systemu Sony E, Tamron wydaje się przeżywać drugą młodość. Najnowszy obiektyw 70-180 mm f/2.8 ma szansę stać się hitem sprzedaży.

Obiektywy Tamron 17-28 mm f/2.8 Di III RXD i 28-75 mm f 2.8 Di III RXD to zdecydowanie jedne z najciekawszych premier w systemie E od dłuższego czasu i najlepiej sprzedające się obiektywy ostatnich miesięcy. Nic w tym dziwnego. W końcu otrzymujemy uniwersalne i dobre pod względem optycznym "reporterskie" konstrukcje, w świetnej jak na ten segment cenie. Sukces tych modi z pewnością już niedługo powtórzy zapowiedziany właśnie obiektyw Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VXD, który nie tylko stanowi świetne uzupełnienie obecnej oferty, ale jest także prztyczkiem w nos dla głównych producentów, w przypadku których rozmiary nowych obiektywów już dawno przekroczyły granice przyzwoitości.

O tym, że producent szykuje dla nas coś specjalnego, wiedzieliśmy już od od końca sierpnia, gdy Tamron zapowiedział rozszerzenie szkieł do systemu Sony E o 4 nowe konstrukcje. Wtedy myśleliśmy, że długi obiektyw będzie modelem 70-150, lub 70-200 mm ze światłem f/2.8 (choć niektórzy twierdzili, że taka jasność będzie niemożliwa do uzyskania ze względu na średnicę przedniej soczewki). Okazało się, że nasze przypuszczenia były niedalekie od rzeczywistości. Otrzymujemy bowiem model 70-180 mm f/2.8, który ze względu na wyjątkowo kompaktową konstrukcję ma szansę namieszać na rynku.

Wyjątkowe dopełnienie bezlusterkowej "świętej trójcy" Tamrona

Szkło ma tylko 15 cm długości i waży 815 g. Mimo to producent zapewnia, że zmniejszenie rozmiarów nie odbyło się kosztem optyki - Tamron obiecuje, że będziemy mieli do czynienia z zaawansowanym układem z wieloma soczewkami specjalnymi. Do tego szkło odznaczać ma się także krótką minimalną odległością ostrzenia, wynoszącą 85 cm i doskonale radzić sobie w przypadku dynamicznych scen.

Obiektyw wyposażony będzie bowiem w zupełnie nowy silnik autofokusu VXD (Voice-coil eXtreme-torque Drive), który w pełni wspierać ma najnowsze technologie Sony, takie jak Real Time Tracking i Real Time AF, a dzięki szybkiej, precyzyjnej i płynnej pracy sprawdzić ma się tak w fotografowaniu, jak i realizacjach wideo.

Porównanie rozmiaru nowego obiektywu, przygotowane przez SonyAlphaRumors.com

Gdyby tego było mało, konstrukcja obiektywu ma być zabezpieczona przed kurzem i wilgocią, a przednia soczewka zostanie pokryta powłoką fluorynową, która ułatwi utrzymanie jej w czystości. Dodatkowo, na frontowy element będziemy mogli nakręcić filtry o średnicy 67 mm, co ucieszy użytkowników innych szkieł Tamrona z systemu E. Oferują one bowiem identyczną średnicę przedniej soczewki, co umożliwi znaczne ograniczenie liczby stosowanych filtrów.

Cena i dostępność

Obiektyw Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VXD pojawić ma się w sprzedaży wiosną. Jego cena pozostaje na razie nie znana, ale możemy spodziewać się, że wzorem wcześniejszych konstrukcji będzie ona bardzo konkurencyjna względem natywnych szkieł Sony.

Specyfikacja:

Nazwa Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VXD
Producent Tamron
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie Sony E
Ogniskowa 70-180 mm
Maksymalna jasność 0
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Wewnętrzne ogniskowanie nie
Minimalna odległość ogniskowania 85 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 67 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie nie
Mechanizm autofokusa Silnik liniowy VXD (Voice-coil eXtreme-torque Drive)
Stabilizacja nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 149 x 72 mm
Waga 815 g

Więcej informacji o szkłach producenta znajdziecie pod adresem tamron.eu.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 FE - niedrogi obiektyw portretowy do Sony E
Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 FE - niedrogi obiektyw portretowy do Sony E
Tokina wprowadza nową serię obiektywów do bezlusterkowców, które charakteryzować mają się wysoką jakością, oferowaną w przystępnej cenie. Na pierwszy ogień idzie jedna...
19
0
Hasselblad XCD 45 mm f/4 (45P) - najlżejszy średnioformatowy obiektyw z autofokusem na rynku. Do tego stosunkowo niedrogi
Hasselblad XCD 45 mm f/4 (45P) - najlżejszy średnioformatowy obiektyw z autofokusem na rynku. Do...
Innowacyjny, bezlusterkowy aparat średnioformastowy Hasselblad X1D II wreszcie może stać się naprawdę mobilny. Nowy obiektyw o ogniskowej 45 mm ma być jedną z...
11
2
Canon wstrzymuje rozwój obiektywów EF i skupia całe siły na optyce do bezlusterkowców. “Dopóki rynek nie będzie się ich domagać”
Canon wstrzymuje rozwój obiektywów EF i skupia całe siły na optyce do bezlusterkowców. “Dopóki...
Raptem dwa dni po premierze flagowego korpusu pojawia się informacja, która uderza w użytkowników lustrzanek. W najbliższej przyszłości nie zobaczymy żadnego nowego...
29
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)