Tamron 35-150 mm f/2.8-4 Di VC OSD - wszechstronny zoom do Canona i Nikona

1
Michał Chrzanowski
25 Kwiecień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Wyrazisty obraz, zaawansowana optyka ze stabilizacją, wydajny autofokus oraz uszczelnienia newralgicznych miejsc obiektywu - oto zaprezentowany Tamron 35-150 mm f/2.8-4 Di VC OSD.

O Tamronie 35-150 mm f/2.8-4 Di VC OSD po raz pierwszy usłyszeliśmy pod koniec lutego tego roku. Wtedy producent zapowiedział trwające prace nad obiektywami 35 mm f/1.4, 17-28 mm f/2.8 III i zaprezentowanym dzisiaj Tamronem, który może okazać się bardzo ciekawym „podróżniczym zoomem".

- To wszechstronny obiektyw posiadający bardzo wygodny zakres ogniskowych, od klasycznego szerokiego kąta 35 mm do teleobiektywu 150 mm. Obiektyw idealnie nadaje się do wielu różnych typów fotografowania i doskonale odnajdzie się w licznych sytuacjach zdjęciowych, od krajobrazu po sport i zdjęcia portretowe. Innymi słowy, idealny obiektyw do wszechstronnej fotografii i podróżowania - zaznacza producent.

Optyka

Ten pełnoklatkowy zoom jest dostępny do lustrzanek Canona i Nikona, jednak można go podpiąć do aparatów z matrycą APS-C. Wtedy zapewni kąt widzenia odpowiadający ogniskowej 53-225 mm dla Nikona lub 56-240 mm dla Canona. We wnętrzu znajdziemy zaawansowaną konstrukcję optyczną (19 soczewek ułożonych w 14 grupach), która zawiera trzy elementy asferyczne, co ma zapewnić wysoką ostrość na całym polu przy wszystkich ogniskowych - zapewnia producent. Trzy elementy szkła LD o niskiej dyspersji mają zapobiegać powstawaniu aberracji chromatycznej. Natomiast za plastykę obrazu ma odpowiadać 9-listkowa przysłona o zmiennym świetle f/2.8-4, która powinna gwarantować miękkie renderowanie nieostrych szczegółów. Poza tym Tamron został wyposażony w podwójne procesory, które odpowiadają za maksymalną wydajność stabilizacji obrazu i autofokusa.

Autofokus

Silnik OSD Tamron (Optimized Silent Drive) ma zapewniać szybką, cichą i precyzyjną pracę autofokusa - nawet przy poruszających się obiektach. Warto także odnotować, że minimalna odległość ustawiania ostrości wynosi 45 cm i to w całym zakresie ogniskowych, co daje powiększenie 0,27x (stosunek 1:3,7) - podczas używania obiektywu przy najdłuższym ustawieniu tele. Powinniśmy więc być w stanie wykonać ciekawe ujęcia zbliżeń.

Oficjalne zdjęcia przykładowe

fot. David Akoubian

fot. Marcie Reif

fot. Martin Krolop

fot. Seigi Takakuwa

fot. So

Dodatkowo nowy Tamrom ma być odporny na złe warunki pogodowe. Gumowe uszczelki we wszystkich ruchomych częściach służą do zapobiegania przenikaniu wilgoci i pyłu. Natomiast przedni element soczewki posiada powłokę fluorową, która odpycha krople deszczu, tłuszcz i kurz oraz ułatwia czyszczenie. Oczywiście zoom Tamrona jest również kompatybilny z platformą Tamron Tap-in Console wyposażoną w port USB. Dzięki temu użytkownik może zaktualizować oprogramowanie sprzętowe obiektywu i dostroić jego autofokus i stabilizację obrazu.

Tamron 35-150 mm f/2.8-4 Di VC OSD ma trafić do sprzedaży w maju i najpierw pojawi się z mocowaniem Nikon. Za obiektyw zapłacimy 799 dolarów. Polska cena nie została ujawniona.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron wprowadza trzy nowe kompaktowe i niedrogie stałki do Sony E
Tamron wprowadza trzy nowe kompaktowe i niedrogie stałki do Sony E
Tamron 20 mm f/2.8 Di III OSD, 24 mm f/2.8 Di III OSD i 35 mm f/2.8 Di III OSD to trzy nowe obiektywy stałoogniskowe, które sprawić mają, że wasz bezlusterkowy zestaw znów stanie się...
3
0
Tamron dokonuje niemożliwego i zapowiada wyjątkowo kompaktowy zoom 70-180 mm f/2.8 Di III VXD do Sony E
Tamron dokonuje niemożliwego i zapowiada wyjątkowo kompaktowy zoom 70-180 mm f/2.8 Di III VXD do...
Wraz z konstrukcjami do systemu Sony E, Tamron wydaje się przeżywać drugą młodość. Najnowszy obiektyw 70-180 mm f/2.8 ma szansę stać się hitem sprzedaży.
26
1
Irix Cine 45 mm T1.5 - lekki filmowy standard bez zniekształceń
Irix Cine 45 mm T1.5 - lekki filmowy standard bez zniekształceń
Irix rozszerza linię obiektywów filmowych o model 45 mm T1.5, który zapewniać ma wysoką jakość optyczną i wygodnie zaprojektowany tubus.
7
0
Powiązane artykuły