Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8 - niedrogi manualny obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców

2
Maciej Luśtyk
18 Listopad 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Na rynku optyki jak grzyby po deszczu wyrastają nowe przystępne cenowo konstrukcje. Do grona budżetowych manualnych stałek dołącza Yasuhara 35 mm f/1.8, która wedle zapewnień producenta ma być niemal pozbawiona dystorsji.

Jasne 35-tki to jedne z najbardziej uniwersalnych obiektywów i świetna propozycja na pierwsze szkło do fotograficznego korpusu. Na rynku właśnie pojawiła się nowa, manualna konstrukcja tego typu - Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8.

Dobra optyka na każdą kieszeń. A przynajmniej tak obiecuje producent.

Obiektyw zbudowano w oparciu o 9 soczewek w 7 grupach i 9-listkową przysłonę. Zestaw ten pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 40 cm, dostarczać ma plastycznego rozmycia nieostrości i oferować dystorsję zminimalizowaną praktycznie do zera. Za dobre wyniki w przypadku pracy pod słońce odpowiadać mają specjalne powłoki, choć producent nie zdradza w tej kwestii wielu szczegółów.

Szkło jest ponadto kompaktowe (tylko 60,5 mm długości) i oferuje wbudowaną osłonę przeciwsłoneczną. Pozwoli nam też na nakręcenie filtrów o średnicy 52 mm. Choć nie należy do najlżejszych konstrukcji, nie jest też specjalnie ciężkie (409 g), niestety nie oferuje uszczelnień. Biorąc pod uwagę cenę, nie można jednak oczekiwać wszystkiego. Jak pisze na swojej stronie producent, nowy obiektyw pomyślany został jako przystępna cenowo i dobra optycznie manualna alternatywa dla szkieł systemowych, a nie pozycja, która miałaby wojować z najlepszymi konstrukcjami z oferty z konkurencji.

Jak szkło wypada w praktyce? Wgląd w sytuację oferuje nam kilka zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta. Mamy też kadr obrazujący rzekomy brak dystorsji obiektywu. Jak widać mamy do czynienia z delikatną dystorsją wklęsłą, ale jest ona niemal niezauważalna.

1/2500 s, f/1.8, ISO 100, ogniskowa: 35 mm

1/31 s, f/1.8, ISO 100, ogniskowa: 35 mm

1/125 s, f/1.8, ISO 800, ogniskowa: 35 mm

Cena i dostępność

Obiektyw dostępny będzie wersjach z bagnetami Canon RF, Sony E i Nikon Z w cenie 32 tys. jenów, czyli około 1150 zł. W sprzedaży Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8 pojawić ma się jeszcze tej jesieni, niestety na tę chwilę nie wiemy kiedy i czy w ogóle trafi do polskiej dystrybucji.

Co ciekawe, producent pracuje także nad kolejnymi obiektywami z linii ANTHY. W niedalekiej przyszłości pojawić mają się także modele o ogniskowych 50 mm i 85 mm, prawdopodobnie też ze światłem f/1.8.

Więcej informacji na temat obiektywów producenta znajdziecie pod adresem yasuhara.co.jp.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO - niedrogie makro do bezlusterkowców APS-C
Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO - niedrogie makro do bezlusterkowców APS-C
Obiektywy makro tworzone specjalnie z myślą o użytkownikach aparatów z matrycami formatu APS-C to raczej rzadkość. Najnowsza Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO pretenduje...
7
0
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na rynku?
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na...
Od średnioformatowego debiutu w 2016 roku, Fujifilm stale zmienia obraz tego segmentu. Zaprezentowany dzisiaj obiektyw to jedno z najbardziej wszechstronnych...
0
0
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
Marka Pentax wciąż żyje. Ricoh wprowadza do oferty jeden z ciekawszych obiektywów, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w systemie. HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM...
9
4
Powiązane artykuły