Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8 - niedrogi manualny obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców

2
Maciej Luśtyk
18 Listopad 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Na rynku optyki jak grzyby po deszczu wyrastają nowe przystępne cenowo konstrukcje. Do grona budżetowych manualnych stałek dołącza Yasuhara 35 mm f/1.8, która wedle zapewnień producenta ma być niemal pozbawiona dystorsji.

Jasne 35-tki to jedne z najbardziej uniwersalnych obiektywów i świetna propozycja na pierwsze szkło do fotograficznego korpusu. Na rynku właśnie pojawiła się nowa, manualna konstrukcja tego typu - Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8.

Dobra optyka na każdą kieszeń. A przynajmniej tak obiecuje producent.

Obiektyw zbudowano w oparciu o 9 soczewek w 7 grupach i 9-listkową przysłonę. Zestaw ten pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 40 cm, dostarczać ma plastycznego rozmycia nieostrości i oferować dystorsję zminimalizowaną praktycznie do zera. Za dobre wyniki w przypadku pracy pod słońce odpowiadać mają specjalne powłoki, choć producent nie zdradza w tej kwestii wielu szczegółów.

Szkło jest ponadto kompaktowe (tylko 60,5 mm długości) i oferuje wbudowaną osłonę przeciwsłoneczną. Pozwoli nam też na nakręcenie filtrów o średnicy 52 mm. Choć nie należy do najlżejszych konstrukcji, nie jest też specjalnie ciężkie (409 g), niestety nie oferuje uszczelnień. Biorąc pod uwagę cenę, nie można jednak oczekiwać wszystkiego. Jak pisze na swojej stronie producent, nowy obiektyw pomyślany został jako przystępna cenowo i dobra optycznie manualna alternatywa dla szkieł systemowych, a nie pozycja, która miałaby wojować z najlepszymi konstrukcjami z oferty z konkurencji.

Jak szkło wypada w praktyce? Wgląd w sytuację oferuje nam kilka zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta. Mamy też kadr obrazujący rzekomy brak dystorsji obiektywu. Jak widać mamy do czynienia z delikatną dystorsją wklęsłą, ale jest ona niemal niezauważalna.

1/2500 s, f/1.8, ISO 100, ogniskowa: 35 mm

1/31 s, f/1.8, ISO 100, ogniskowa: 35 mm

1/125 s, f/1.8, ISO 800, ogniskowa: 35 mm

Cena i dostępność

Obiektyw dostępny będzie wersjach z bagnetami Canon RF, Sony E i Nikon Z w cenie 32 tys. jenów, czyli około 1150 zł. W sprzedaży Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8 pojawić ma się jeszcze tej jesieni, niestety na tę chwilę nie wiemy kiedy i czy w ogóle trafi do polskiej dystrybucji.

Co ciekawe, producent pracuje także nad kolejnymi obiektywami z linii ANTHY. W niedalekiej przyszłości pojawić mają się także modele o ogniskowych 50 mm i 85 mm, prawdopodobnie też ze światłem f/1.8.

Więcej informacji na temat obiektywów producenta znajdziecie pod adresem yasuhara.co.jp.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Czy niedrogi obiektyw anamorficzny Sirui to przełom? Zobacz jak radzi sobie w praktyce
Czy niedrogi obiektyw anamorficzny Sirui to przełom? Zobacz jak radzi sobie w praktyce
Obiektywy anamorficzne to ostatni bastion filmowego świata, niezdobyty jeszcze przez użytkowników aparatów. Ten stan rzeczy chce zmienić Sirui. Czy jednak nowe szkło...
16
1
Leica Summilux-M 90 mm f/1.5 ASPH - nowy wyznacznik jakości w fotografii portretowej?
Leica Summilux-M 90 mm f/1.5 ASPH - nowy wyznacznik jakości w fotografii portretowej?
Nowy obiektyw portretowy systemu Leica M ma w swojej klasie wyznaczać nowy standard. Oprócz wyjątkowej plastyki i ostrości, użytkowników ucieszyć ma także fakt...
12
5
Olympus wycofa się z rynku foto? Jak na razie zapowiada 3 nowe obiektywy
Olympus wycofa się z rynku foto? Jak na razie zapowiada 3 nowe obiektywy
W ostatnich tygodniach świat obiegły plotki na temat tego, jakoby Olympus miał wycofać się z produkcji aparatów. Czy to jednak możliwe, gdy producent zapowiada istotne...
4
1
Powiązane artykuły