Winietowanie

Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego producenta.

4

Autor: Maciej Luśtyk

2 Październik 2019
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Winietowanie

Winietowanie mierzymy dla plików RAW w najwyższej dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i z najniższymi ustawieniami odszumiania. Przedstawiony wykres pokazuje mapę winietowania dla przysłon f/1.4, f/2.0 i f/2.8.

Domeną ultrajasnych obiektywów jest wyraźnie zauważalna winieta. Nie inaczej jest w przypadku modelu Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Przy nominalnej wartości przysłony winieta jest dosyć mocna (różnica w jasności między środkiem a brzegami kadru na poziomie 0,9 EV) i rozlewa się daleko w kierunku środka kadru. Niemniej już przymknięcie obiektywu do f/1.8 znacznie ją redukuje, a przy f/2.8 będzie już ona w zasadzie niezauważalna.

 

Z drugiej strony charakter winietowania jest równomierny i przyjemny dla oka, dodając zdjęciom wykonywanym przy f/1.4 nieco charakteru. Nie obserwujemy bardzo mocnego wyciemnienia samych krawędzi, ani dużego kontrastu między samym środkiem, a brzegami kadru, jak ma to miejsce np. w obiektywach Zeiss Batis. Oczywiście, co kto lubi, ale na pewno tego typu równomierna winieta nie będzie trudna w korekcji na etapie postprodukcji.

Winietowanie w praktyce

f/1.4

f/1.8

f/2.8
Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Najnowsza 35-tka Samyanga proponuje alternatywę dla natywnego obiektywu Sony w dużo niższej cenie. Czy przypłacimy to jakością obrazu? Zobaczcie zdjęcia...
14
3
Irix 45 mm f/1.4 - test obiektywu
Irix 45 mm f/1.4 - test obiektywu
Reprezentujący średnią półkę cenową, manualny Irix 45 mm f/1.4 obiecuje wykonanie i rezultaty godne obiektywu wyższej klasy. Sprawdziliśmy jak ta egzotyczna ogniskowa sprawdza się w praktyce.
13
0
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Jakich efektów możemy spodziewać się po profesjonalnym obiektywie standardowym z serii Lumix S? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane szkłem Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4.
10
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)