Canon EF 35 mm f/1.4L II USM - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Cena / Jakość:
6
Optyka:
8.5
Budowa:
8
Marka:
Canon
Nasza ocena:

89%

Uszczelniony tubus, usprawniony układ optyczny oraz poprawiona ergonomia mają sprawić, że nowy Canon EF 35 mm f/1.4L II USM podbije serce niejednego fotografa. Jako oczywisty punkt odniesienia dla nowego szkła w teście pojawi się jego legendarny już poprzednik.

Autor: Michał Chrzanowski

26 Luty 2016
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści


W 1998 roku został zaprezentowany model Canon EF 35 mm f/1.4L USM, który wtedy wzniósł jakość obrazu na zupełnie nowy, wyższy poziom. Poza tym połączenie ogniskowej 35 mm, jasnego światła f/1.4 oraz precyzyjnego autofokusa było tym czego potrzebowali profesjonaliści - zwłaszcza reportażyści, dokumentaliści i fotografowie ślubni. Mimo upływu lat ta stałka wciąż jest jednym z bardziej popularnych szkieł wybieranych przez zawodowców. Niemniej jednak wielu z nich zastanawiało się czy producent zamierza w ogóle odświeżyć wiekową już konstrukcję. Ich cierpliwość została wynagrodzona i po aż 17 latach doczekaliśmy się następcy profesjonalnej trzydziestki piątki.

Nowego Canona EF 35 mm f/1.4L II USM od poprzednika odróżnia niemal wszystko. Został wyposażony w szereg zaawansowanych rozwiązań, które mają zapewnić imponującą jakość i rozdzielczość obrazu. Po raz pierwszy również zastosowano w nim specjalne elementy optyczne Blue Spectrum Refractive (BR optics), których zadaniem jest wyraźne redukowanie aberracji chromatycznej. To wszystko w połączeniu z uszczelnionym tubusem, zaawansowanym układem optycznym i rozwiązaniami Canon, w tym opatentowaną powłoką antyodblaskową SWC (Subwavelength Structure lens Coating), ma sprawić, że obiektyw będzie oferował wyższy kontrast, wyrazistość i przenoszenie kolorów przy jednoczesnym zminimalizowaniu wad optyki.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Canon EF 35 mm f/1.4L II USM - jak podkreśla producent - to konstrukcja, która ma stać się pierwszym wyborem wśród wymagających profesjonalistów. Niemniej jednak czy będą oni skorzy zapłacić za obiektyw stałoogniskowy około 7999 zł? Zwłaszcza, że na rynku wciąż możemy kupić pierwszą odsłonę obiektywu za niemal połowę tej kwoty - dokładnie 4899 zł. Do tego dochodzi także bardzo silny konkurent w postaci wysoko cenionej przez zawodowców Sigmy 35 mm f/1.4 DG HSM. Za to szkło zapłacimy jedynie 3300 zł. Niezwykle ciekawie prezentuje się również nieco ciemniejszy, lecz stabilizowany Tamron SP 35 mm f/1.8 Di VC USD (2999 zł).

Jak widać konkurencja wśród jasnych trzydziestek piątek jest spora. Jednak, jak na jej tle - w szczególności pierwszej odsłony Canona - wypadnie nowy EF 35 mm f/1.4L II USM? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym teście, gdzie zaprezentujemy wyniki, które otrzymaliśmy w naszym laboratorium oraz zdjęcia przykładowe wykonane w plenerze. Obiektyw testowaliśmy razem z aparatem Canon EOS 5D Mark III.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 24-120 mm f/4 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 24-120 mm f/4 S - zdjęcia przykładowe
To odpowiednik bardzo popularnej wersji lustrzankowej, ale teraz bez wbudowanej stabilizacji. Obejrzyjcie zdjęcia przykładowe i sprawdźcie, jak nowy Nikkor Z 24-120 mm f/4 S sprawdza się w...
32
Tamron 35-150 mm f/2-2.8 Di III VXD - test obiektywu
Tamron 35-150 mm f/2-2.8 Di III VXD - test obiektywu
Najnowszy Tamron 35-150 mm f/2-2.8 Di III VXD to jeden z najciekawszych, ale i najdroższych zoomów producenta, a także obiektyw, dla którego na próżno szukać...
46
Nikon Nikkor Z 28 mm f/2.8 SE -  test obiektywu
Nikon Nikkor Z 28 mm f/2.8 SE - test obiektywu
Jest rekordowo tani, lekki i poręczny, na dodatek tak uniwersalny, że może pełnić rolę wszechstronnej stałki zarówno z pełnoklatkowym aparatem, jak i korpusem z matrycą APS-C. Sprawdzamy jego...
34
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)