Technologia Canon Blue Spectrum Refractive Optics - jak to działa

Autor: Maciej Luśtyk

14 Marzec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Najnowszy profesjonalny obiektyw Canona wykorzystuje nowo opracowaną technologię, która właściwie likwiduje występowanie aberracji chromatycznej. Jak udało się to osiągnąć?

Mowa oczywiście o najnowszej generacji standardowego obiektywu Canon EF 35 mm f/1.4L II USM. Oprócz soczewek o obniżonym współczynniku dyspersji, zastosowano w nim po raz pierwszy technologię Blue Spectrum Refractive Optics, która dzięki zagięciu niebieskiego spektrum światła ma ograniczać występowanie aberracji chromatycznej do minimum. Jak mogliście przekonać się w opublikowanym przez nas niedawno teście, rozwiązanie spisuje się naprawdę doskonale.

Jeśli zastanawialiście się, na jakiej zasadzie to wszystko działa, odpowiedź znajdziecie w powyższym, udostępnionym przez producenta filmiku. Główna, odpowiednio zaginająca niebieskie spektrum światła soczewka została stworzona ze specjalnego optycznego materiału organicznego, stworzonego przez Canona.

Umieszczana jest między soczewką wklęsłą i wypukłą, tworząc element skupiający wszystkie zakresy światła w jednym punkcie. Dzięki temu maksymalne aberracje utrzymują się na poziomie 0,6 piksela i będą niewidoczne gołym okiem. Dla porównania, we wcześniejszym modelu potrafiły wynosić ponad 4 piksele. Różnica jest więc istotna.

Więcej o optyce nowego obiektywu przeczytacie w naszym teście. Na horyzoncie jest też „kompaktowy” teleobiektyw Canon EF 600 mm f/4 DO BR, który również ma wykorzystywać opisaną technologię.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Chiopt Extremer 28-85 mm T3.2 - nowy chiński gracz na rynku filmowej optyki
Chiopt Extremer 28-85 mm T3.2 - nowy chiński gracz na rynku filmowej optyki
Chiński producent rozwiązań optycznych dla przemysłu zaprezentował swój pierwszy obiektyw kinematograficzny. To pełnoklatkowy zoom o uniwersalnym zasięgu, który...
5
Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 - kompaktowy manualny szeroki kąt w klimacie retro
Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 - kompaktowy manualny szeroki kąt w klimacie retro
Cosina prezentuje nowy manualny obiektyw szerokokątny Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 przeznaczony do lustrzanek z mocowaniem Nikon F. Szkło może pochwalić...
5
Canon RF 16 mm f/2.8 STM - tani i szerokokątny obiektyw do bezlusterkowców EOS R
Canon RF 16 mm f/2.8 STM - tani i szerokokątny obiektyw do bezlusterkowców EOS R
Jest lekki, poręczny i niedrogi. Canon prezentuje RF 16 mm f/2.8 STM, nowy szerokokątny obiektyw, który ma odpowiadać potrzebom wideoblogerów i fotografów zajmujących się krajobrazem,...
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)