Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Technologia Canon Blue Spectrum Refractive Optics - jak to działa

0

Autor: Maciej Luśtyk

14 Marzec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Najnowszy profesjonalny obiektyw Canona wykorzystuje nowo opracowaną technologię, która właściwie likwiduje występowanie aberracji chromatycznej. Jak udało się to osiągnąć?

Mowa oczywiście o najnowszej generacji standardowego obiektywu Canon EF 35 mm f/1.4L II USM. Oprócz soczewek o obniżonym współczynniku dyspersji, zastosowano w nim po raz pierwszy technologię Blue Spectrum Refractive Optics, która dzięki zagięciu niebieskiego spektrum światła ma ograniczać występowanie aberracji chromatycznej do minimum. Jak mogliście przekonać się w opublikowanym przez nas niedawno teście, rozwiązanie spisuje się naprawdę doskonale.

Jeśli zastanawialiście się, na jakiej zasadzie to wszystko działa, odpowiedź znajdziecie w powyższym, udostępnionym przez producenta filmiku. Główna, odpowiednio zaginająca niebieskie spektrum światła soczewka została stworzona ze specjalnego optycznego materiału organicznego, stworzonego przez Canona.

Umieszczana jest między soczewką wklęsłą i wypukłą, tworząc element skupiający wszystkie zakresy światła w jednym punkcie. Dzięki temu maksymalne aberracje utrzymują się na poziomie 0,6 piksela i będą niewidoczne gołym okiem. Dla porównania, we wcześniejszym modelu potrafiły wynosić ponad 4 piksele. Różnica jest więc istotna.

Więcej o optyce nowego obiektywu przeczytacie w naszym teście. Na horyzoncie jest też „kompaktowy” teleobiektyw Canon EF 600 mm f/4 DO BR, który również ma wykorzystywać opisaną technologię.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Najnowszy manualny obiektyw Irix powinien znaleźć się na celowniku wszystkich zainteresowanych aparatami Fujifilm GFX. To najjaśniejszy odpowiednik obiektywu 35 mm w...
9
0
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Irix wypuścił kolejną zapowiedź swojego pierwszego obiektywu do średnioformatowego systemy GFX. Wygląda na to, że producent chce zawojować ten segment jasnością...
0
0
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Latem producent zaktualizował linię budżetowych obiektywów kinematograficznych VDSLR. Teraz uzupełnia ją model...
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)