Technologia Canon Blue Spectrum Refractive Optics - jak to działa

Autor: Maciej Luśtyk

14 Marzec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Najnowszy profesjonalny obiektyw Canona wykorzystuje nowo opracowaną technologię, która właściwie likwiduje występowanie aberracji chromatycznej. Jak udało się to osiągnąć?

Mowa oczywiście o najnowszej generacji standardowego obiektywu Canon EF 35 mm f/1.4L II USM. Oprócz soczewek o obniżonym współczynniku dyspersji, zastosowano w nim po raz pierwszy technologię Blue Spectrum Refractive Optics, która dzięki zagięciu niebieskiego spektrum światła ma ograniczać występowanie aberracji chromatycznej do minimum. Jak mogliście przekonać się w opublikowanym przez nas niedawno teście, rozwiązanie spisuje się naprawdę doskonale.

Jeśli zastanawialiście się, na jakiej zasadzie to wszystko działa, odpowiedź znajdziecie w powyższym, udostępnionym przez producenta filmiku. Główna, odpowiednio zaginająca niebieskie spektrum światła soczewka została stworzona ze specjalnego optycznego materiału organicznego, stworzonego przez Canona.

Umieszczana jest między soczewką wklęsłą i wypukłą, tworząc element skupiający wszystkie zakresy światła w jednym punkcie. Dzięki temu maksymalne aberracje utrzymują się na poziomie 0,6 piksela i będą niewidoczne gołym okiem. Dla porównania, we wcześniejszym modelu potrafiły wynosić ponad 4 piksele. Różnica jest więc istotna.

Więcej o optyce nowego obiektywu przeczytacie w naszym teście. Na horyzoncie jest też „kompaktowy” teleobiektyw Canon EF 600 mm f/4 DO BR, który również ma wykorzystywać opisaną technologię.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Popularny lustrzankowy zoom dla amatorów fotografii wchodzi na rynek w wersji do bezlusterkowców. Nowy Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 ma oferować duży zasięg i małą wagę, choć jest większy i cięższy...
2
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron poinformował, że pracuje nad wprowadzeniem na rynek obiektywu 18-300 mm F3.5-6.3 Di III-A VC VXD w wersjach z mocowaniami Canon RF i Nikon Z. To świetna wiadomość dla amatorów,...
1
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze sportem)
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze...
Sony prezentuje pierwszy na świecie zoom 50-150 mm ze stałym światłem f/2. Szkło odznaczać ma się ponadprzeciętną optyką i jak na swoje możliwości zachowuje także przystępne wymiary....
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)