Technologia Canon Blue Spectrum Refractive Optics - jak to działa

0

Autor: Maciej Luśtyk

14 Marzec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Najnowszy profesjonalny obiektyw Canona wykorzystuje nowo opracowaną technologię, która właściwie likwiduje występowanie aberracji chromatycznej. Jak udało się to osiągnąć?

Mowa oczywiście o najnowszej generacji standardowego obiektywu Canon EF 35 mm f/1.4L II USM. Oprócz soczewek o obniżonym współczynniku dyspersji, zastosowano w nim po raz pierwszy technologię Blue Spectrum Refractive Optics, która dzięki zagięciu niebieskiego spektrum światła ma ograniczać występowanie aberracji chromatycznej do minimum. Jak mogliście przekonać się w opublikowanym przez nas niedawno teście, rozwiązanie spisuje się naprawdę doskonale.

Jeśli zastanawialiście się, na jakiej zasadzie to wszystko działa, odpowiedź znajdziecie w powyższym, udostępnionym przez producenta filmiku. Główna, odpowiednio zaginająca niebieskie spektrum światła soczewka została stworzona ze specjalnego optycznego materiału organicznego, stworzonego przez Canona.

Umieszczana jest między soczewką wklęsłą i wypukłą, tworząc element skupiający wszystkie zakresy światła w jednym punkcie. Dzięki temu maksymalne aberracje utrzymują się na poziomie 0,6 piksela i będą niewidoczne gołym okiem. Dla porównania, we wcześniejszym modelu potrafiły wynosić ponad 4 piksele. Różnica jest więc istotna.

Więcej o optyce nowego obiektywu przeczytacie w naszym teście. Na horyzoncie jest też „kompaktowy” teleobiektyw Canon EF 600 mm f/4 DO BR, który również ma wykorzystywać opisaną technologię.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)