Canon pracuje nad “kompaktowym” teleobiektywem 600 mm f/4

Canon pracuje nad “kompaktowym” teleobiektywem 600 mm f/4
Na swoim Instagramowym profilu serwis Popphotography.com zamieścił dziś zdjęcia prototypu nowego, “kompaktowego” teleobiektywu Canona, który pokazano na odbywających się właśnie targach producenta w Nowym Jorku. Obiektyw ma wykorzystywać nowo opracowaną technologię redukcji aberracji chromatycznej wykorzystaną niedawno w nowej odsłonie obiektywu 35 mm.
Obiektyw Canon EF 600 mm f/4 DO BR zbudowano w oparciu o technologię wielowarstwowej optyki dyfrakcyjnej (Diffractive Optics), która pozwala znacznie zmniejszyć wagę i rozmiary obiektywu. Po raz pierwszy mogliśmy ją obserwować na przykładzie zaprezentowano podczas zeszłorocznego festiwalu Photokina obiektywu Canon EF 400 mm f/4 DO IS II USM. Dzięki niej, nowy teleobiektyw ma być o 30% mniejszy i lżejszy od obecnego modelu oferującego ogniskową 600 mm. Trzeba przyznać, że niewielkie jak tę ogniskową rozmiary zaprezentowanego prototypu robią wrażenie.

Nowe szkło będzie także wykorzystywać zaprezentowaną przy okazji modelu Canon EF 35 mm f/1.4 II USM technologię Blue Spectrum Refractive Optics, która dzięki soczewkom w specjalny sposób zaginającym niebieskie spektrum światła, ma ograniczać występowanie aberracji chromatycznej praktycznie do zera.

Na razie nie wiadomo kiedy szkło miałoby pojawić się w sprzedaży, jednak jak relacjonuje serwis popphotography.com, zaprezentowany prototyp wyposażony był w działający system optyczny, co może sugerować, że prace nad finalną wersją zmierzają ku końcowi. Jesteśmy bardzo ciekawi jak nowy teleobiektyw sprawdzi się w praktyce.

Więcej na temat nowego szkła przeczytacie na stronie popphoto.com

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
11
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8