Canon pracuje nad “kompaktowym” teleobiektywem 600 mm f/4

Canon pracuje nad “kompaktowym” teleobiektywem 600 mm f/4
Na swoim Instagramowym profilu serwis Popphotography.com zamieścił dziś zdjęcia prototypu nowego, “kompaktowego” teleobiektywu Canona, który pokazano na odbywających się właśnie targach producenta w Nowym Jorku. Obiektyw ma wykorzystywać nowo opracowaną technologię redukcji aberracji chromatycznej wykorzystaną niedawno w nowej odsłonie obiektywu 35 mm.
Obiektyw Canon EF 600 mm f/4 DO BR zbudowano w oparciu o technologię wielowarstwowej optyki dyfrakcyjnej (Diffractive Optics), która pozwala znacznie zmniejszyć wagę i rozmiary obiektywu. Po raz pierwszy mogliśmy ją obserwować na przykładzie zaprezentowano podczas zeszłorocznego festiwalu Photokina obiektywu Canon EF 400 mm f/4 DO IS II USM. Dzięki niej, nowy teleobiektyw ma być o 30% mniejszy i lżejszy od obecnego modelu oferującego ogniskową 600 mm. Trzeba przyznać, że niewielkie jak tę ogniskową rozmiary zaprezentowanego prototypu robią wrażenie.

Nowe szkło będzie także wykorzystywać zaprezentowaną przy okazji modelu Canon EF 35 mm f/1.4 II USM technologię Blue Spectrum Refractive Optics, która dzięki soczewkom w specjalny sposób zaginającym niebieskie spektrum światła, ma ograniczać występowanie aberracji chromatycznej praktycznie do zera.

Na razie nie wiadomo kiedy szkło miałoby pojawić się w sprzedaży, jednak jak relacjonuje serwis popphotography.com, zaprezentowany prototyp wyposażony był w działający system optyczny, co może sugerować, że prace nad finalną wersją zmierzają ku końcowi. Jesteśmy bardzo ciekawi jak nowy teleobiektyw sprawdzi się w praktyce.

Więcej na temat nowego szkła przeczytacie na stronie popphoto.com

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0