Canon pracuje nad “kompaktowym” teleobiektywem 600 mm f/4

0

Autor: Maciej Luśtyk

11 Wrzesień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Na swoim Instagramowym profilu serwis Popphotography.com zamieścił dziś zdjęcia prototypu nowego, “kompaktowego” teleobiektywu Canona, który pokazano na odbywających się właśnie targach producenta w Nowym Jorku. Obiektyw ma wykorzystywać nowo opracowaną technologię redukcji aberracji chromatycznej wykorzystaną niedawno w nowej odsłonie obiektywu 35 mm.
Obiektyw Canon EF 600 mm f/4 DO BR zbudowano w oparciu o technologię wielowarstwowej optyki dyfrakcyjnej (Diffractive Optics), która pozwala znacznie zmniejszyć wagę i rozmiary obiektywu. Po raz pierwszy mogliśmy ją obserwować na przykładzie zaprezentowano podczas zeszłorocznego festiwalu Photokina obiektywu Canon EF 400 mm f/4 DO IS II USM. Dzięki niej, nowy teleobiektyw ma być o 30% mniejszy i lżejszy od obecnego modelu oferującego ogniskową 600 mm. Trzeba przyznać, że niewielkie jak tę ogniskową rozmiary zaprezentowanego prototypu robią wrażenie.

Nowe szkło będzie także wykorzystywać zaprezentowaną przy okazji modelu Canon EF 35 mm f/1.4 II USM technologię Blue Spectrum Refractive Optics, która dzięki soczewkom w specjalny sposób zaginającym niebieskie spektrum światła, ma ograniczać występowanie aberracji chromatycznej praktycznie do zera.

Na razie nie wiadomo kiedy szkło miałoby pojawić się w sprzedaży, jednak jak relacjonuje serwis popphotography.com, zaprezentowany prototyp wyposażony był w działający system optyczny, co może sugerować, że prace nad finalną wersją zmierzają ku końcowi. Jesteśmy bardzo ciekawi jak nowy teleobiektyw sprawdzi się w praktyce.

Więcej na temat nowego szkła przeczytacie na stronie popphoto.com

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
13
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Nawet 16 nowych obiektywów Canon RF do końca przyszłego roku?
Nawet 16 nowych obiektywów Canon RF do końca przyszłego roku?
Jak sugerują donosy, Canon ostro wziął się za rozwój bezlusterkowej optyki. Do końca 2021 roku mamy zobaczyć kilkanaście szkieł, w tym zupełnie nowe, „rewolucyjne”...
24
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)