Nikon AF-S Nikkor 300 mm f/4E PF ED VR

0
Maciej Luśtyk
6 Styczeń 2015
Artykuł na: 6-9 minut
CES 2015 Podczas konfrencji prasowej na targach Consumer elecronics Show, Nikon zaprezentował nowy, stałoogniskowy teleobiektyw do lustrzanek z systemu Nikon FX. Obiektyw charakteryzuje się zaawansowanym systemem optycznym i względnie niewielkimi gabarytami.
Układ optyczny obiektywu składa się z 16 elementów, w tym z jednej soczewki ze szkła ED i jednej soczewki Fresnela, co pozwoliło na zredukowanie masy i rozmiarów obiektywu i co gwarantować ma doskonałą jakość obrazu. Jego waga to jedynie 755g, dzięki czemu możliwe będzie wygodne fotografowanie bez konieczności używania statywu, a obiektyw nie będzie stanowił problemu podczas transportu.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Teleobiektyw został wyposażony w elektromagnetyczną przysłonę, która zapewnia ulepszoną stabilność automatyki ekspozycji, a także w wydajny system autofokusa. Obiektyw posiada 3 ustawienia ostrości: A/M (priorytet autofokusa, nawet gdy używany jest pierścień ustawiania ostrości), M/A (umożliwia natychmiastowe przełączanie z autofokusa na ręczne ustawianie ostrości w trybie AF) oraz M (ręczne).

System redukcji drgań VR o skuteczności 4,5 EV sprawi, że nawet przy dłuższych czasach naświetlania uzyskamy ostre, nieporuszone zdjęcia. Pomoże nam w tym specjalny tryb Sport, który gwarantuje zachowanie niezwykle wyraźnego obrazu podczas fotografowania szybko poruszających się obiektów.

Wraz z obiektywem otrzymamy osłonę przeciwsłoneczną i futerał. Na rynku amerykańskim szkło będzie kosztować 2000 dolarów. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Informacja prasowa:
Nikon wprowadza na rynek nowy teleobiektyw AF-S NIKKOR 300mm f/4E PF ED VR.

Firma Nikon zaprezentowała dziś nowy teleobiektyw AF-S NIKKOR 300mm f/4E PF ED VR. To pierwszy model NIKKOR z mocowaniem F, w którego konstrukcji zastosowano soczewki Fresnela. Pozwoliło to znacznie zredukować rozmiary i masę obiektywu, przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej jakości zdjęć uzyskanej dzięki połączeniu otworu względnego f/4, ogniskowej 300 mm oraz technologii redukcji drgań (VR). W nowym obiektywie wykorzystano również fluorynowe powłoki ochronne soczewek, które aktywnie odpychają wodę, kurz i brud, co pozwala korzystać z obiektywu niezależnie od panujących warunków. Dzięki temu AF-S NIKKOR 300 mm f/4E PF ED VR to idealne rozwiązanie podczas fotografowania wydarzeń sportowych i dzikiej przyrody, a także dokumentowania podróży, czy tworzenia pełnych szczegółów portretów.


„Nikon wdraża nowatorskie rozwiązania, aby zagwarantować coraz lepsze parametry nowych obiektywów. Premierowy obiektyw o ogniskowej 300 mm należy do nowej generacji. Oprócz zaawansowanych rozwiązań technicznych i optyki wysokiej jakości, użytkownicy aparatów firmy Nikon zyskają dzięki niemu „bezkompromisowość”. Obiektyw NIKKOR, dzięki radykalnemu zmniejszeniu wymiarów, będzie bowiem łatwiejszy do przenoszenia i zapewni fotografom więcej swobody niż kiedykolwiek wcześniej. Jesteśmy pewni, że stanie się nowym wyznacznikiem elastyczności dla ogniskowej 300 mm” – powiedział Zurab Kiknadze, kierownik produktu w dziale obiektywów, akcesoriów i oprogramowania firmy Nikon Europe.
 
Bliżej wydarzeń

AF-S NIKKOR 300 mm f/4 to wyjątkowy sposób na fotografowanie z wykorzystaniem długiej ogniskowej bez konieczności noszenia ciężkiego sprzętu. Dzięki zastosowaniu soczewki Fresnela (PF) udało się znacznie ograniczyć gabaryty i masę obiektywu bez negatywnego wpływu na jakość zdjęć. Połączenie otworu względnego f/4, ogniskowej 300 mm oraz imponującej technologii redukcji drgań (VR) pozwala uzyskać bardzo dobre zdjęcia w słabym oświetleniu i piękny efekt rozmycia tła. Dzięki elektromagnetycznej przysłonie, która zapewnia ulepszoną stabilność automatyki ekspozycji, obiektyw jest wydajniejszy. Ujęcia są zatem bardziej spójne i dokładne, szczególnie przy dużej liczbie klatek na sekundę. Dostępne są trzy tryby ustawiania ostrości: A/M (priorytet autofokusa, nawet gdy używany jest pierścień ustawiania ostrości), M/A (umożliwia natychmiastowe przełączanie z autofokusa na ręczne ustawianie ostrości w trybie AF) oraz M (ręczne).

Tryb SPORT

Uznana technologia redukcji drgań (VR) firmy Nikon umożliwia fotografowanie z imponującymi czasami otwarcia migawki, dłuższymi nawet o 4,5 stopnia EV* Zupełnie nowy tryb redukcji drgań SPORT gwarantuje zachowanie niezwykle wyraźnego obrazu podczas fotografowania szybko poruszających się obiektów. Tryb SPORT, opracowany z myślą o zapewnieniu stabilnego obrazu w wizjerze podczas fotografowania szybkiego ruchu, pozwala uzyskać idealne zdjęcia seryjne oraz opóźnienie wyzwolenia zbliżone do wartości osiąganych przy wyłączonej redukcji drgań.

Nowa konstrukcja układu optycznego

Model NIKKOR 300 mm f/4 to pierwszy obiektyw z mocowaniem F, który został wyposażony w soczewkę Fresnela (PF). Opracowany przez firmę Nikon element optyczny wykorzystuje zjawisko dyfrakcji do skutecznej eliminacji aberracji chromatycznych: pozwala ograniczyć liczbę soczewek, które są potrzebne do osiągnięcia wysokiej jakości efektów, umożliwiając tym samym zastosowanie niewielkiego i lekkiego korpusu. Dodatkowo zastosowanie szkła ED firmy Nikon gwarantuje uzyskanie ostrości, soczewka asferyczna ogranicza niechcianą dystorsję, a przeciwodblaskowa powłoka nanokrystaliczna firmy Nikon redukuje refleksy i efekty flary.

Wydajność w przenośnej konstrukcji

Aby ułatwić fotografom komponowanie niepowtarzalnych kadrów, obiektyw NIKKOR 300 mm f/4 zyskał masę zaledwie 755 g, przez co jest znacznie mniejszy oraz lżejszy niż jego poprzednik. Niewielka masa ułatwia fotografowanie z wykorzystaniem ogniskowej teleobiektywu bez statywu Obiektyw skonstruowano z myślą o fotografowaniu w dowolnych warunkach. Powłoka fluorynowa zwiększa trwałość i ułatwia czyszczenie optyki bez obaw o uszkodzenie powierzchni.

Akcesoria

Do obiektywu AF-S NIKKOR 300 mm f/4 dołączana jest nowa osłona przeciwsłoneczna HB-73 i futerał na obiektyw CL-M3. Opcjonalny pierścień kołnierza statywu RT-1 umożliwia swobodne obracanie obiektywem w celu uzyskania lepszej równowagi i płynnego przechodzenia między układem pionowym a poziomym podczas korzystania ze statywu.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8 - niedrogi manualny obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8 - niedrogi manualny obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Na rynku optyki jak grzyby po deszczu wyrastają nowe przystępne cenowo konstrukcje. Do grona budżetowych manualnych stałek dołącza Yasuhara 35 mm f/1.8, która wedle...
13
1
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART będzie prawie dwa razy tańsza od systemowego obiektywu Sony
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART będzie prawie dwa razy tańsza od systemowego obiektywu Sony
Przed tygodniem Sigma pokazała nowy reporterski zoom do systemu Sony E, który według zapowiedzi ma być najlepszym szkłem w swojej klasie. Okazuje się, że 
22
5
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina nie zalewa nas premierami tak, jak inni producenci, ale nowy obiektyw na pewno zwróci uwagę zarówno miłośników makro, jak i portrecistów.
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (10)