Przypływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT

Autor: Redakcja Fotopolis

25 Kwiecień 2024
Artykuł na: 4-5 minut

“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.

Kolektyw TiT ukazuje tę nieodzowną część kobiecości w sposób pełen wrażliwości i emocji. Jednoczesna dosłowność ale i symbolika prac przedstawia krew jako siłę życia i niewysłowioną siłę będącą źródłem mocy kobiecego charakteru. Różnorodność form artystycznych oraz interpretacji tego trudnego tematu odzwierciedla wielorakość indywidualnych emocji autorek, fotografek polskich i brazylijskich, pochodzących z różnych środowisk.

Fot. Kolektyw TiT, z wystawy "Przypływ"

“Przypływ” to wystawa kobiecego kolektywu fotograficznego TiT przedstawiająca refleksje nad doświadczeniem krwawień menstruacyjnych oraz ich społecznych konsekwencji. Wystawa jest zbiorem wizualnych impresji na temat zjawiska, które w dalszym ciągu jest omijane w publicznych debatach, a jednak dotyczy ponad połowy populacji i wykracza poza ramy jakichkolwiek podziałów czy ograniczeń, włączając w to geograficzną lokalizację, rasę czy status społeczny.

Oczekiwanie nastoletnich dziewcząt na ich pierwszą krew jest często przeżyciem bardzo emocjonalnym, związanym z pewnego rodzaju przemianą, inicjacją. To moment, który pełni najważniejszą rolę w procesie samoakceptacji oraz kreowania własnej tożsamości w procesie dojrzewania. Autorki projektu są kobietami pokolenia, któremu odebrano przywilej szeroko pojętej edukacji seksualnej, a doświadczenie pierwszej menstruacji często wiązało się z odkryciem bólu znanego tylko kobietom, a co z tym idzie, im też tylko właściwego niezbywalnego słabego punktu cielesności, który przywodzi mentalne poczucie zawodu własnym losem oraz odrzuceniem własnego ciała.

Fot. Kolektyw TiT, z wystawy "Przypływ"

Mimo postępu cywilizacyjnego, krew menstruacyjna w dalszym ciągu postrzegana jest jako nieczysta, wstydliwa. W wielu kulturach krwawiące kobiety są izolowane, a w biedniejszych krajach naszego globu brak dostępu do środków higieny menstruacyjnej przyczynia się do wykluczenia młodych dziewcząt ze szkół. Niestety menstruacja jest często używana jako narzędzie do gruntowania patriarchalnych modeli w wielu grupach społecznych, służącemu kontroli kobiet. Do tego dochodzi też nieodłączny i wciąż owiany tabu proces menopauzy. Mimo, iż dopiero na przestrzeni ostatnich lat w świecie kultury zachodniej temat ten zaczął przewijać się w mediach, to wydźwięk problematyki z nim związanej jest jednoznacznie negatywny i niesie ze sobą słowa wykluczania, dysharmonii, nieużyteczności i brzydoty fizycznej.

Fot. Kolektyw TiT, z wystawy "Przypływ"

„Przypływ” przedstawia zbiór prac będących odbiciem osobistego doświadczenia autorek. Znamienne jest tu powiązanie i inspiracja żywiołami natury oraz cyklami księżyca, widzimy też emocjonalne interpretacje obrazu własnego ciała oraz własnej krwi. Prace autorek to fotografie, kolaże, reliefy oraz interwencje na płótnie. Dla widza, jednak, najsilniejszy jest przekaz solidarności kobiet. Mimo, iż doświadczenie każdej z nas jest inne, otwartość na siebie tworzy wspólnotę myśli i wzajemnego wsparcia. Tematy menstruacji i menopauzy są rzadko podejmowanymi w świecie sztuki, a ta wystawa pokazuje, że stanowi on piękny łącznik, integralną część kobiecej egzystencji.

Fot. Kolektyw TiT, z wystawy "Przypływ"

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Przypływ” odbędzie się 11 maja 2024 roku o godz. 18.00 w Atelier Wimar Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, przy ul. Św. Marcina 75 w Poznaniu. Ekspozycję będzie można oglądać do 26 maja.

Wystawie towarzyszyć będą oprowadzania autorskie oraz wydarzenia artystyczne, panele dyskusyjne i warsztaty, organizowane przez artystki, we współpracy z: organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi terapeutkami.

Program wydarzeń towarzyszących do konsultacji na stronie galerii na Facebooku oraz mediach społecznościowych kolektywu: https://www.instagram.com/titcollective/

Fot. Kolektyw TiT, z wystawy "Przypływ"

Kobiecy Kolektyw Fotograficzny TiT

Kobiecy Kolektyw Fotograficzny TiT narodził się w 2023 roku i jest społecznością skupiającą wokół siebie fotografki pracujące wspólnie nad tematami związanymi z życiem codziennym, społeczną rolą oraz stylem życia współczesnych kobiet. Indywidualna praca twórcza członkiń splata się w zbiorową eksplorację oraz refleksję nad życiem współczesnych kobiet i często nabiera charakteru terapeutycznego. TiT jest kolektywem otwartym na współpracę oraz wymianę doświadczeń, organizuje corocznie twórczy plener skierowany do kobiet. Dotychczasowe projekty zrealizowane przez TiT to seria zinów „Pocztówki z domu” oraz “Skoromocha”.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Bebok” - wystawa Karoliny Jonderko w Białymstoku
„Bebok” - wystawa Karoliny Jonderko w Białymstoku
Galeria Śledzińskich zaprasza na wystawę jednej z najbardziej utalentowanych polskich dokumentalistek. Projekt „Bebok” powstał w ramach zeszłorocznej Kolekcji Wrzesińskiej i opowiada o...
3
Spotkanie z Andrzejem Kiełbowiczem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Andrzejem Kiełbowiczem w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie polsko-kanadyjski fotoreporter i podróżnik, Andrzej Kiełbowicz. Start 28 maja o...
3
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)