Jesteś kobietą i fotografujesz? Dzięki Female in Focus masz szansę pokazać swoje zdjęcia w Nowym Jorku

2
Maciej Luśtyk
16 Styczeń 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Female In Focus to konkurs stworzony z myślą o promowaniu fotografii wykonywanej przez kobiety. Zdjęcia 20 najlepszych autorek będą przez miesiąc prezentowane na wystawie w Nowym Jorku.

Choć dalecy jesteśmy od twierdzenia, że kobiety są w branży fotograficznej dyskryminowane (przynajmniej w Polsce), dane udostępnione przez organizatorów konkursu Female In Focus mówią same za siebie. Według nich, przeciętne wynagrodzenie kobiet w zawodzie fotografa w USA jest niemal dwa razy niższe niż mężczyzn (28 tys. dolarów rocznie względem 50 tys. dolarów). W dodatku szacuje się, że w przypadku sesji komercyjnych, tylko 8% z nich wykonywanych jest przez kobiety. Pokrywa się to także z danymi mówiący o odsetku kobiet, które zajmują się fotografią zawodowo. Choć według informacji aż około 80% studentów fotografii stanowią kobiety, raptem 15% z nich uzyskuje status profesjonalnego fotografa.

Zaprezentuj swoje zdjęcia w Nowym Jorku

fot. Gwendolyn Keasberry, laureatka konkursu Female in Focus 2019

Jaki jest tego powód? Kobiety biorące udział w badaniu wskazywały przede wszystkim na branżowe stereotypy i niewielkie możliwości rozwoju zawodowego. Sytuację tę chcą zmienić organizatorzy międzynarodowego konkursu Female In Focus, który ma promować fotografię kobiet. Bo jak mówią twórcy, „jeśli nie jesteśmy w stanie zobaczyć zdjęć wykonywanych przez kobiety, umyka nam pełny obraz fotografii”.

Na 22 laureatki czeka możliwość zaprezentowania swoich prac na wystawie zbiorowej, która jesienią 2020 roku przez miesiąc prezentowana będzie w nowojorskiej galerii United Photo Industries. Oprócz tego, zwyciężczynie mogą liczyć na szeroką promocję w prasie i w internecie (m.in. na stronie British Journal Of Photography, której właściciel jest organizatorem konkursu). Dodatkowo dwie laureatki sekcji poświęconej cyklom, zostaną zaproszone na inaugurację wystawy, a organizator pokryje wszystkie koszty związane z transportem i zakwaterowaniem.

fot. Gillian Hyland, laureatka konkursu Female In Focus 2019

Jak aplikować?

Tematyka zdjęć jest dowolna. Zdjęcia można zgłaszać sekcji pojedynczej i kategorii poświęconej seriom i projektom fotograficznym. Do pierwszej z nich przesłać można maksymalnie 20 prac, cykle mogą natomiast składać się maksymalnie z 20 zdjęć.

Trochę szkoda jedynie, że tego typu wydarzenie jest płatne. Za zgłoszenie 10 zdjęć do kategorii pojedynczej trzeba zapłacić 35 dolarów. W przypadku jednego cyklu będzie to już z kolei 45 dolarów.

Zgłoszenia można nadsyłać do 10 marca 2020 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem femaleinfocus.com.

(fot. okładkowa: Fiona Morris)

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wszystko to, czym obarczyły nas poprzednie pokolenia. Wojciechowski, Rytka, Grygoruk i inni w galerii Propaganda
Wszystko to, czym obarczyły nas poprzednie pokolenia. Wojciechowski, Rytka, Grygoruk i inni w...
Jak nasze czyny i losy splatają się ze sobą? "Ciąg metonimiczny, czyli trzecie oko", to wystawa, na której twórcy różnych pokoleń pokażą swoje indywidualne spojrzenie na temat przeznaczenia.
3
0
Tychy Press Photo 2020 zamienia się w 2-dniowy Festiwal Fotografii Dokumentalnej
Tychy Press Photo 2020 zamienia się w 2-dniowy Festiwal Fotografii Dokumentalnej
Tychy Press Photo rozrasta się - od tegorocznej, jubileuszowej edycji zmienia się formuła oraz nazwa. Od tej pory impreza będzie znana jako Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy...
0
0
60% Islandczyków wierzy, że elfy istnieją. "Bardzo ukryci ludzie" Adama Pańczuka w Pop-Up Ogrodowa8
60% Islandczyków wierzy, że elfy istnieją. "Bardzo ukryci ludzie" Adama Pańczuka w Pop-Up Ogrodowa8
Wydział nauk socjologicznych na uniwersytecie islandzkim przeprowadził w latach 2006 i 2007 badania nad wierzeniami Islandczyków. Według 62 procent badanych, możliwe, prawdopodobne lub nawet...
58
1
Powiązane artykuły